Kimyasal müfettişler, Batı grevlerinden günler sonra Douma’ya çabalar.

Kimyasal müfettişler, Batı grevlerinden günler sonra Douma’ya çabalar.

Uluslararası müfettişler, 17 Nisan’da,
Batı güçleri tarafından önemli kanıtların çıkarıldığına dair günler geçtikçe ve uyarılar geçtikten sonra iddia edilen bir kimyasal saldırıdan etkilenen bir Suriye kasabasına girdiler.

Şam yakınlarında, 7 Nisan’da meydana gelen ve Şam yakınlarında bulunan ve 40’tan fazla insanın öldüğü ve Batılı güçler tarafından Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad rejiminde suçlandığı bildirildi.

Buna karşılık ABD, Fransa ve İngiltere Suriye askeri tesislerine eşi görülmemiş bir füze saldırısı düzenledi, ancak Paris 17 Nisan’da hiçbir şeyi çözmeyen “namus” meselesi olduğunu kabul etti.

Devlet haber ajansı SANA, “Kimyasal silahlar komitesinden uzmanlar, Douma kasabasına giriyor” diye yazdı, Kimyasal Silahlar Yasağı Örgütü’ne (OPCW) atıfta bulundu.

Müfettişler, Batı grevlerinin yapıldığı gün Şam’a geldi ancak Douma’ya girmelerine izin verilmedi.

Fransa ve ABD, böyle bir misyonun amacını sorgulamaya başladıklarında, şu ana kadar herhangi bir suçlama kanıtının kaldırıldığına dair uyarıda bulundular.

Fransız dışişleri bakanlığından yapılan açıklamada, “Rus ve Suriye orduları tarafından tamamen kontrol edilen alandan kanıt ve temel unsurların ortadan kalkması büyük olasılıktır.” Dedi.

ABD’nin OPCW Büyükelçisi Ken Ward, 16 Nisan’da Rusların siteyi çoktan ziyaret ettiğini ve “onunla karıştırılmış olabileceğini” iddia etmişti.

17 Nisan’da Avrupa Parlamentosu’na ateşli bir savunmada, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Aprdil 7 grevlerinin askeri karardan daha politik olduğunu itiraf etti.

Fransız Strazburg kentinde, “Üç ülke müdahale etti ve oldukça açık sözlü, dürüst olmak gerekirse – bu uluslararası toplumun onuruna,” dedi.

Sözlerin savaşı, Rus destekli Suriye rejimi ve Batı arasında sarsılmaya devam etti, ancak her iki tarafın da grevden sonra ticaret tehdidine rağmen bir askeri tırmanışın önlenmesi gerekiyordu.

Yine de, Suriye hava huzuru Şens’in Humus eyaletindeki füzeleri vurduklarını bildiren devlet haber ajansı SANA hakkında bir rapor, daha fazla eylemin yapıldığına dair korkuları gündeme getirdi.

Olayı “saldırganlık” olarak nitelendirdi ancak belirli bir ülkeyi isimlendirmedi.

Suriye’deki İnsan Hakları Gözlemevi’nin bildirdiğine göre, Humus kentinin güneydoğusundaki Şamrat hava üssü yakınlarında, iki hava üssü bulunan Şam yakınlarında büyük patlamalar duyuldu.

Ancak 17 Nisan’dan sonra, SANA, Suriye’ye “dış saldırı” yapılmadığını vurgulayarak raporu geri aldı.

Askeri bir kaynak, ajansa verdiği demeçte, “Dün gece, Suriye hava sahasının delinmiş olduğu yanlış bir alarm, hava savunma sirenleri ve birkaç füzelerin ateşlenmesine yol açtı.”

Hem ABD hem de İsrail, bir haftadan fazla bir süre içinde Homs eyaletinin bombalandığı üçüncü kez olan gecede meydana gelen olaya karışmayı reddettiler.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM