Alman Türk İlişkileri Düzeliyor mu Liderler Telefonda Görüştü

Alman Türk İlişkileri Düzeliyor mu Liderler Telefonda Görüştü

Son zamanlarda aralarında gerginlik olan iki ülke liderleri Recep Tayyip Erdoğan ile Merkel bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Almanya’da yaşanan seçim sürecinde Türk düşmanı tavırlarıyla dikkat çeken ve bazı diplomatik krizlere yol açacak davranışlarda bulunan, Avrupa birliği üzerinden Türkiye’ye yüklenmeye çalışan Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında bir telefon görüşmesi yaşandı. Görüşmede iki lider ülkeler arasında gerginleşen diplomatik ilişkilerin yanında, Suriye merkezli, Ortadoğu’da yaşananlar hakkında konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye’de barışın tahsisi ve bölgeden terör örgütlerinin uzaklaştırmak maksatlı düzenlenen ve Rusya, İran ve Türkiye’nin katılımıyla gerçekleşen zirve hakkında da Merkel ile mütalaa yaptı.

Merkel, görüşmede Avrupa birliği tarafından Türkiye’ye, Suriyeli göçmenlerin ülkemizde barındırılması karşılığında taahhüt edilen yardımların bir an önce ulaştırılması konusunda elinden geleni yapacağını vurguladı. Ayrıca ikili Suriyeli göçmenlerin diğer sıkıntıları hakkında da görüşmeler yaptı.

Başta bölücü terör örgütü PKK olmak üzere bütün terör faaliyetlerinin bitirilmesinin ancak birlikte çalışarak olabileceğini ileten Erdoğan, Merkel ile Almanya’da yaşanacak olan hükumet sürecinin ardından iki ülke arasında diplomatik ilişkilere hız verilmesi konusunda anlaştı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM