Almanya’dan Gelen Fotoğraf Türkiye’de Olay Oldu

Almanya’dan Gelen Fotoğraf Türkiye’de Olay Oldu

Almaya’dan bir marketin dağıttığı broşürler Türkiye gündemine bomba gibi düştü. Ülkemizde üretilip ihraç edilen çay, ülkemizin neredeyse 3’te biri fiyatına Almanya’da satılıyor.

Son günlerde yüksek enflasyon ve hayat pahalılığından yakınan vatandaşlarımız, Almanya’dan gelen bir fotoğrafla şoke oldular. Sosyal medyada yayılan bir fotoğrafa göre ülkemizde üretilen çay, ihraç ettiğimiz Almanya’da ülkemizdeki fiyatının yaklaşık 3’te 1’ine satıldığını gösteriyor.


Bu fotoğrafı gören vatandaşlarımız büyük tepki gösterdiler. Bizim üretip sattığımız bir malın yurt dışında nasıl daha ucuza satıldığı ise ciddi manada tepkiyi hak eden bir durum. Ekonomik istatistiklere bakıldığında Türkiye ciddi anlamda başarılı bir ülke. Ancak sokağa indiğimizde durum pek de öyle değil. 2017 Yılının son ayı hariç enflasyon yaklaşık yüzde 13. Bu da demek oluyor ki vatandaşın cebindeki parasıyla alabildikleri, yani alım gücü düşüyor. Sokaktaki ekonomi, istatistiksel verilerle uyuşmuyor.

Durum böyle olunca zaten tepkili olan vatandaşlarımız bu fotoğraf üzerine sosyal medyadan büyük tepki gösterdi. Fotoğrafta Çaykur marka çayın 1 KG’lık paketinin Almanya’da bir markette 2,49 euro, yani yaklaşık 10 Lira’ya satıldığı görülüyor. Ülkemiz dünyanın çay üretimi sıralamasında birinci sırada. Söz konusu Çaykur marka çaylar da ülkemizde üretilip Almanya’ya ihraç ediliyor. Buna karşın ülkemizde Çaykur 1KG çay 26 lira. Onca nakliye vs. masrafa rağmen Almanya’da bu market aynı marka aynı miktar çayı nasıl 3’te Bir fiyatına satabiliyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM