Et İthalatı Sakatat Fiyatlarını İkiye Katladı

Et İthalatı Sakatat Fiyatlarını İkiye Katladı

Kimi vatandaşların çok sevdiği kimisinin ise ağzına koymadığı sakatat fiyatları bu günlerde et fiyatlarını aştı. Bu durumun et ithalatından kaynaklandığı söyleniyor.

Trabzon Kasaplar ve Celepler odası başkanı Temel Korkmaz, son günlerde hayli yükselen sakatat fiyatları üzerine bir açıklama yaptı. Sakatat fiyatları son günlerde et fiyatlarını dahi geçti. Korkmaz bu durumu et ithalatına bağladı. Devletin et ithalatına izin vermesi üzerine kırmızı et fiyatlarında bir nebze ede olsa düşüş yaşanmasına rağmen bu kez de sakatat fiyatları fırladı.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Korkmaz, bu durumun ithal etten kaynaklandığını söyledi. Korkmaz’a göre ithal edilen etin lop et şeklinde gelmesinden dolayı sakatat bulmakta zorluk çekiliyor. Canlı hayvan şeklinde gelmeyen etin kesimi de dışarıda yapıldığından hayvanın sadece eti yurda girerken, sakatat kesildiği yerde kalıyor. Et ithalatına izin verilmesinin ardından yerli çiftçilerin kendilerini kurtarmadığı gerekçesiyle hayvanını kesmediğini söyleyen Korkmaz, durum böyle olunca ülkemizde kesim azaldı. Kesimin azalmasıyla sakatat bulmakta güçlük çekiyoruz dedi. Et ithalatından önce kilosu 20 liradan satılan ciğer, bu günlerde 40 liraları görmüş durumda.

Korkmaz, et ithalatının yerli çiftçiye büyük zarar olduğunu söylerken, et ithalatını doğru bulmadıklarını sözlerine ekledi. Et ithalatı nedeniyle yerli çiftçilerin zarar ettiği için hayvanlarını kesmediğini ve bu durumda da sakatat bulunmadığını ifade eden Korkmaz, ithalattan önce Trabzon’da kilosu 25 lirayı aşmayan ciğerin şu an tezgahlarda 40 liralık etiketleri gördüğünü ifade etti. Et ithalatının yanlış bir uygulama olduğunu söyleyen Korkmaz’a göre, ithalat yapılacaksa dahi canlı hayvan getirilmeli.

Konuya ilişkin açıklama yapan bir lokanta işletmecisi de, “Günlük 30 kiloya yakın ciğer satıyoruz. Daha önce de aynı miktarlarda satış yapıyorduk ancak şu an ciğer neredeyse kara borsa oldu. Önceden kasaplar bize ciğerlerini getirip satmak için dil dökerken, şimdi roller değişti. Biz ciğer bulmak için yalvarır olduk.” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM