Antik Messene’deki ziyaretçi tesisleri yenilenecek

Antik Messene’deki ziyaretçi tesisleri yenilenecek

Merkezi Arkeoloji Konseyi, ülkenin en önemli arkeolojik alanlarından biri olan güneybatı Mora Yarımadası’ndaki Antik Messene’deki ziyaretçi deneyimini iyileştirmeye yönelik bir planı onayladı.

Plan kapsamında rampalarla erişim iyileştirilecek, daha fazla gölge sağlamak için ağaçlar eklenecek. Yeni ziyaretçilerin mağazası siteye bakarken, bir asansör de fiziksel engelli ziyaretçilerin kafeye erişimini sağlayacak. 

Plan, alanın kuzey girişindeki ziyaretçi park alanının farklı bir yere taşınmasını ve bilet satış alanının tasarımı halen devam eden yeni arkeoloji müzesine yakın bir yere yeniden konumlandırılmasını içeriyor. Güney girişinde site personeline hizmet verecek 98 metrekarelik bina inşa edilecek.

Yenileme projesinin 2025 yılı sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

Messinia Antik Eserler İl Müdürlüğü, girişlerin (kuzey ve güney) yeniden planlanacağını belirlemek için 2023 yılında kurtarma kazıları gerçekleştirdi. Kazı sırasında elde edilen bulguların Geç Klasik veya Erken Helenistik dönemlere ait olduğu düşünülüyor ve yerleşimin Hippodamya kentsel planına göre muhtemelen bir dizi özel eve ait olduğu düşünülüyor.

Antik Messene, alanı çevresel olarak sürdürülebilir ve halka açık hale getirmeye kararlı olan merhum arkeolog Petros Themelis tarafından kazıldı; bu, yeni onaylanmış planların da uyduğu bir vizyon. Epidaurus’taki gibi antik tiyatrosu her yaz tiyatro gösterileri ve müzik gösterileri için açık olup yüzlerce ziyaretçiyi çekmektedir.

Konseyin yenilemeyi onaylamasına yanıt veren Kültür Bakanı Lina Mendoni, yaptığı açıklamada bakanlığın hedefinin tüm müdahalelerin, çevre düzenlemelerinin ve inşaatların “mümkün olduğunca yumuşak” olması olduğunu söyledi. [AMNA]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM