Atina’nın ‘tamamlanmamış’ binaları üzerine düşünmek

Atina’nın ‘tamamlanmamış’ binaları üzerine düşünmek

Atina’nın kentsel manzarasını süsleyen binaların beton çerçeveleri, sanatçı ve yönetmen Maria Lalou ile Danimarkalı mimar Skafte Aymo-Boot’un Yunanca/İngilizce “Bitmemiş” (Jap Sam Books) kitabıyla sonuçlanan bir yıllık araştırmasının odak noktası oldu. 

Kitap, görseller, hikayeler ve denemelerle bu somut dinozorların gidişatını anlatıyor. Esasen, ilk bakışta tiksindirici ve çirkin görünen, ancak kültürel coğrafya ve antropolojik sosyoloji şemsiyesi altında organize edildiğinde ilginç düşünce alanlarına dönüşen binaların fotografik bir atlasıdır. 

İki araştırmacı, “Bu kitap, modern Atina’nın görünmeyen tarihini anlatmak yerine, Atina kentsel peyzajında ​​gözlenen, küçümsenen beton iskelet olgusunu vurgulama çabamızın doruk noktasıdır” diyor. 

Şehrin arkeologları olarak sistemli bir şekilde çalışarak, Atina’nın yedi coğrafi bölgesinin tamamındaki bu binaları haritalandırdılar ve fotoğrafladılar; çok sayıda siyah-beyaz fotoğrafın yanı sıra, betonun unutulmaz hikayelerinden bazılarını aydınlatan bir dizi anlatı da sundular. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM