Araç Sahipleri Yeni Yıla Sigorta Zammı İle Girecek

Araç Sahipleri Yeni Yıla Sigorta Zammı İle Girecek

Trafiğe çıkacak tüm araçların zorunlu olarak yaptırmaları gereken zorunlu trafik sigortasına zam yolda.

Araçların trafiğe çıkmak için yaptırmaları gereken zorunlu trafik sigortası fiyatları zamlanıyor. Sigorta şirketlerinin tavan fiyat uygulamasından ötürü mağdur olduklarını, bu mağduriyete bir de son zamanlarda hızla yükselen döviz kurlarının da etkisinin eklendiğinde büyük zararların söz konusu olmaya başladığını duyurmasıyla, zorunlu trafik sigortası bedellerine yüzde 10 civarlarında bir zam gelmesi gündeme geldi.

Geçtiğimiz yıllarda serbest piyasa ekonomisi mantığı ile işlem gören zorunlu trafik sigortası piyasasında fiyatların aşırı yükselmesi vatandaşları mağdur edecek boyuta gelince olaya devletin müdahale etmesiyle, zorunlu trafik sigortası bedellerinde tavan fiyat uygulanması getirilmişti. 4 yıl boyunca hiç bir kazaya karışmayan sürücüler, iyi sürücü olarak adlandırılmış ve düşük riskli oldukları için onlar için uygulanacak trafik sigortası tavan fiyatı 445-470 lira civarlarında belirlenmişti. Ancak bu miktarlar geçen iki yılda enflasyonun etkisiyle 550 lira civarlarına kadar çıktı.

Sigorta şirketleri zorunlu sigorta kapsamında sigortalının karıştığı kazalarda kusurlu görülmeleri halinde belirli oranlarda, kazaya karışan ve suçsuz olan tarafın masraflarını karşılıyor. Bu masrafların büyük oranda yedek parça masrafı. Yedek parçaların dövizle yurda giriyor oluşu, son zamanlarda artan döviz kuru sebebiyle yedek parça fiyatlarını hayli yükselmesiyle, sigorta şirketlerinin masraflarının da katlanmasına neden oldu. Ayrıca kış aylarının gelmesiyle kazalarda ve doğal afetlerden doğan masrafların da artışıyla birlikte tavan fiyatlarında bir artışa gereksinim duyuldu.

Yeni yılın gelmesiyle birlikte zorunlu trafik sigortası bedellerinde yüzde 5 lik bir artış olması bekleniyor. Bununla birlikte yılın ortasında yüzde beş oranında bir artış daha planlanıyor. Toplamda yüzde 10’a tekabül edecek olan artışla en az risk grubunda olan sürücüler için yeni yılda 55 lira civarında bir artış söz konusu olacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM