Karadenizli Balıkçılar Şaşkın Hamsiler Nereye Kaçtı

Karadenizli Balıkçılar Şaşkın Hamsiler Nereye Kaçtı

Son günlerde avlanmaya çıkan balıkçıların bir çoğu elleri boş döner oldular. Balıkçılar bu mevsimlerde en bol zamanını geçirmesi gereken hamsinin birden bire denizlerden adeta çekilmesi karşısında şaşkın.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Perşembe Balıkçılar Koopertifi Başkanı Ünal Karadeniz, Karadeniz’de balıkların yok denecek kadar azldığını söyledi.

Balıkçılar bu mevsimde en bol zamanlarını geçirmesi gereken hamsinin, normalden yüksek seyreden hava sıcaklıklarından dolayı daha kuzeyde ve soğuk olan bölgeler olan Rusya ve Gürcistan’a göç ettiklerini düşünüyor. Bu sebepten Karadenizli balıkçılar epey dertli. Çoğu ava çıkmıyor ava çıkanlar ise eli boş dönüyor.

Karadeniz’de en bol bulunan ve bölgede bir çok insanın geçim kaynağı olan hamsi adeta denizden kuş olup uçtu. Türkiye’de en çok tüketilen ve Karadenizlilerin vazgeçilmez besini olan, dönerinden turşusuna her türlü şekilde tüketilen hamsi, son zamanlarda Karadeniz halkını ve balıkçıları şaşırtıyor.

Bu durumdan balıkçılar kadar tezgahlar da etkileniyor. son zamanlarda hamsi dolu kasalardan eser yok. Balıkçı tekneleri kıyıya döndüklerinde depoları neredeyse boş oluyor. Bundan dolayı da balık halinde hamsi kapanın elinde kalıyor ve fiyatları ateş pahası. İnce hamsinin kasası 150, kalın hamsinin kasası ise 200 liradan alıcı buluyor. Balık halindeki bu fiyatlar tezgahlara da yansımış durumda. Her zümreden insanın zevkle tükettiği hamsi kırmızı etle yarışır vaziyete geldi.

Karadeniz’den uzak kentler şöyle dursun Ordu’da dahi hamsi tezgahları 20 lirayı görmüş durumda. Bu durum vatandaşlardan büyük tepki görüyor. Bundan önce kilosu 5 liralardan satılan hamsinin 20 liraya kadar çıkması üzerine balık tezgahlarına gelen vatandaşlar ya geri dönüyor ya da az miktarda alıyor. Durum böyle olunca balıkçılar da satışların düşmesinden mağdur oluyorlar.

Balıkçılar hamsilerin yeniden bölgemize gelmesi temennisinde bulundu. Daha soğuk olan Gürcistan ve Rusya bölgesine kaçan balıkların tekrar bölgemize ne zaman geleceği ise merak konusu. Balık bolluğunun tekrar yaşanmasıyla tezgahtaki fiyatların da düşeceği belirtildi. Ancak bu düşüşün ne zaman yaşanacağı ise bilinmiyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM