Atina yakınlarındaki ormanlık alanda orman yangını sürüyor

Atina yakınlarındaki ormanlık alanda orman yangını sürüyor

İtfaiye teşkilatı, düzinelerce itfaiyecinin Cumartesi günü yangının Yunanistan başkentinin eteklerindeki dağlık bir ormanlık alandaki doğa koruma alanına yayılmasını önlemek için mücadele ettiğini söyledi.

Yaklaşık 80 itfaiyeci ve 12 su taşıma uçağı, Atina’nın yaklaşık 20 kilometre kuzeyinde, fırtına kuvvetindeki rüzgarların körüklediği Parnitha Dağı’ndaki yangını kontrol altına almaya çalışıyordu.

İtfaiye sözcüsü Vasilis Vathrakogiannis televizyonda yayınlanan brifingde, “Yerdeki önemli güçler büyük bir mücadele veriyor,” dedi. Saatte 100 km’yi (62 mil/saat) aşan rüzgar esintilerinin çabalarını engellediğini söyledi.

Vathrakogiannis, olay yerinde halihazırda çalışanlara ülkenin başka yerlerinde görev yapan 100 itfaiyecinin daha katılmasının beklendiğini ekledi.

İki tarafı dağlarla çevrili Atina üzerinde gökyüzünde kalın bir duman bulutu görülebiliyordu, ancak yerel bir yetkili hiçbir evin yangın tehdidi altında olmadığını söyledi.

Atina’nın bir bölümünün vali yardımcısı Kostas Zobos, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, “Şu ana kadar durum istikrarlı” dedi.

Ülkenin büyük bölümünde sıcak ve rüzgarlı koşullar nedeniyle Cumartesi günü sabahın erken saatlerinden bu yana yaklaşık 40 arazi yangını çıktı ve yetkililer insanlara ormanlık alanlardan uzak durmaları tavsiyesinde bulundu.

Meteorologlar, rüzgarların Pazar gününden önce zayıflamasının beklenmediğini söyledi.

Akdeniz’de orman yangınları yaygın, ancak son yıllarda yazların daha sıcak, daha kuru ve daha rüzgarlı olması nedeniyle yangınlar daha yıkıcı hale geldi; bilim insanları bunu iklim değişikliğinin etkilerine bağlıyor.

Geçtiğimiz yaz yaşanan ölümcül orman yangınlarının ve tarihteki en sıcak kış mevsiminin ardından Yunanistan, her yeni yangına ekstra bir itfaiye aracının konuşlandırılmasını, hava desteğinin hızlandırılmasını ve ormanların temizlenmesini içeren yeni bir doktrin geliştirdi.

Parnitha Dağı’nın çam ve köknar ağaçlarıyla dolu doğa rezervinin büyük bir kısmı 2007 yılında çıkan büyük bir yangınla yok oldu. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM