Avustralya için gümrüksüz hellim?

Avustralya için gümrüksüz hellim?

Kıbrıs Tarım Bakanı Petros Xenophontos Salı günü Avrupa Birliği Tarım ve Balıkçılık Konseyi’ne salı günü yaptığı açıklamada, hellim peynirinin Avustralya’ya vergisiz ihraç edilmesi gerektiğini söyledi. AB-Avustralya Serbest Ticaret Anlaşmasına yönelik müzakerelere ilişkin bir tartışmaya katılıyordu.

Bir bakanlık basın açıklamasında, İsveç Konsey Başkanlığı’nın bakanlara tarım ürünleri için AB-Avustralya Serbest Ticaret Anlaşması müzakerelerindeki ilerleme hakkında bilgi verdiği belirtildi. Xenophontos, Hellim’in Avustralya’ya tarifesiz ihraç edilebilecek ürünler listesine dahil edilmesini istedi.

Ayrıca, Coğrafi İşaretler listesinin gelecekteki revizyonlarının, yerel tarım ekonomilerini güçlendiren üye devletlerin amiral gemisi ürünlerini içermesi gerektiğini de kaydetti.

AB ile Ukrayna arasında tarım ürünleri ticareti konulu tartışma, Ukrayna Tarım Bakanı Mykola Solskyi’nin araya girmesiyle başladı. Rus işgalinden bu yana ülkenin ve Ukrayna tarımının karşı karşıya olduğu zor durumu anlattı. Üye devletler, işgalin kendi pazarları üzerindeki etkisine de değindiler ve Avrupa Komisyonu’nu ilgili önlemleri önermeye çağırdılar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM