Kudüs’ün ihtilaflı Eski Şehir bölgesinde, küçülen Ermeni topluluğu arazi anlaşmasından sonra yerinden edilmekten korkuyor

Kudüs’ün ihtilaflı Eski Şehir bölgesinde, küçülen Ermeni topluluğu arazi anlaşmasından sonra yerinden edilmekten korkuyor

Ermeni cemaatinin üyeleri, 19 Mayıs’ta Kudüs’ün Eski Kenti’ndeki Ermeni Mahallesi’nin büyük bir bölümünü devretmeyi ve sakinleri yerinden etmeyi amaçlayan çekişmeli bir anlaşmayı protesto ediyor. Ermeni kilisesinin en yüksek yetkilisinin kendisini bir manastıra kapatması ve gözden düşmüş bir rahibin Güney Kaliforniya’ya kaçmasına neden oldu. [AP]

İsrail-Filistin ihtilafının merkez üssü olan Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinde bir emlak anlaşması, oradaki tarihi Ermeni topluluğunu paniğe sevk etti.

Eski Şehir’deki Ermeni Mahallesi’nin yaklaşık %25’inin 99 yıllığına kiralanması, Kutsal Topraklardaki hassas sinirlere dokundu ve Eski Şehir surlarının çok ötesine uzanan bir tartışmayı ateşledi. Serpinti, Ermeni Ortodoks Kilisesi’nin en yüksek yetkilisini bir manastıra kapanmaya zorladı ve anlaşmanın arkasında olduğu iddia edilen gözden düşmüş bir rahibin Los Angeles banliyösüne kaçmasına neden oldu.

80 yaşındaki foto muhabiri Garo Nalbandian, 50 yıldır giderek azalan bir Ermeni topluluğu arasında yaşadığı Osmanlı dönemi kışlası için “Burayı satarlarsa, kalbimi satmış olurlar” dedi. Ataları, 1500 yıl önce ve ardından Osmanlı Türklerinin 20. yüzyılın ilk soykırımı olarak kabul edilen olayda tahminen 1,5 milyon Ermeni’yi öldürdüğü 1915’ten sonra Kudüs’e geldi.

İsrailli kadastrocuların sürpriz bir ziyaretinin ardından Nisan ayında kira kontratıyla ilgili endişeler yayıldı. Sitede şirket tabelası görünen Avustralyalı-İsrailli bir yatırımcının, Ermeni apartmanlarının ve dükkanlarının otoparkını ve kireçtaşı kalesini ultra lüks bir otele dönüştürmeyi planladığı söylendi.

Öfke, kafa karışıklığı ve olası tahliye korkuları artarken, cemaatin sivil ve dini işlerini yöneten Ermeni Patrikhanesi, kilisenin arazi parçasını imzaladığını kabul etti. Ermeni patriği Nourhan Manugyan, patriğin bilgisi dışında gerçekleştiğini söylediği “sahte ve aldatıcı” anlaşmanın tüm sorumluluğunun artık iflas etmiş bir rahibin olduğunu iddia etti.

Kabul, aktivistlerin anlaşmayı cemaatin Kudüs’teki uzun süreli varlığına yönelik bir tehdit olarak kınadığı Ermeni Mahallesi’nde tutkuları ateşledi. Kudüs’ün Hıristiyan yerleriyle tarihi bağları olan Ürdün, “kutsal şehrin geleceğinden” korktuğunu söyledi.

Filistinli yetkililer, Manugian’ı İsrail ile Filistinliler arasında her iki tarafın da başkent olarak iddia ettiği bir şehir için on yıllardır süren bir savaşta İsrail’e yardım etmekle suçladı. Filistinliler için, emlak konusundaki bu tür mücadeleler, İsrail’in onları doğu Kudüs’teki stratejik bölgelerden uzaklaştırmaya yönelik daha geniş bir çabası olarak gördükleri şeyin simgesi olan, on yıllardır süren çatışmanın merkezinde yer alıyor.

“Filistin açısından bu vatana ihanettir. Kutsal Topraklar Ulusal Hıristiyan Koalisyonu başkanı Dimitri Diliani, barış aktivistlerinin bakış açısına göre bu, çatışmaya olası çözümlerin altını oyuyor” dedi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Ürdün Kralı II. Abdullah, dramatik bir hareketle, normalde ömür boyu sürecek bir görevde son on yıldır görev yapan Patrik Manugyan’ın tanınmasını askıya aldı. Bu, onu Filistin topraklarında ve Ürdün’de sözleşme imzalayamaz, işlem yapamaz ve karar veremez hale getiriyor.

Anlaşmayı koordine eden rahip Baret Yeretsyan, Güney Kaliforniya’ya sığınmadan önce öfkeli genç Ermenilerden oluşan bir kalabalık tarafından saldırıya uğradı ve İsrail polisi tarafından kaçırılarak görevden alındı. Sakinlere göre Manugyan, toplum içinde görünmek istemeyerek veya bunu yapamayarak Ermeni manastırında barikat kurdu.

“Bu çeyrek benim için her şey. 22 yaşındaki cemaat lideri Hagop Djernazian, Ermenilerin Kutsal Topraklarda toplanabileceği tek yerin burası olduğunu söyledi. “Bunun için savaşmalıyız.”

Mahalle, İsrail’in ilhak ettiği doğu Kudüs’teki Filistinlilerle aynı statüye sahip yaklaşık 2.000 Ermeni’ye ev sahipliği yapıyor – ikamet ediyor ama vatandaş değil, fiilen vatansız. İsrail, Eski Şehir’in bulunduğu doğu Kudüs’ü 1967’de ele geçirdikten sonra, uluslararası alanda tanınmayan bir hareketle ilhak etti.

Geçtiğimiz ay boyunca – en son geçen Cuma günü – protestocular mahallenin etrafında bir insan zinciri oluşturdular ve Manugian’ın penceresinin altında toplanarak “hain” diye bağırdılar ve ondan araziyi kimin ve nasıl kiraladığı konusunda itiraf etmesini talep ettiler.

Ermeni kilisesi satışla ilgili ayrıntıları açıklamayı reddederken, Yeretsian yatırımcının Avustralyalı-İsrailli işadamı Danny Rothman olduğunu açıkladı. Kilisenin emlak müdürü olarak Yeretsyan, patriğin isteği üzerine hareket ettiğini söyledi.

2016 Kıbrıs düzenleyici kararına göre, Rubinstein soyadını da kullanmış olan Rothman hakkında akademik geçmişini tahrif ettiği için para cezasına çarptırılan Rothman hakkında çok az bilgi var.

LinkedIn sayfası, onu Xana Capital adlı bir otel şirketinin başkanı olarak tanımlıyor. Kayıtlar, Birleşik Arap Emirlikleri’nde kurulan şirketin İsrail’de Temmuz 2021’de tescil edildiğini gösteriyor. Haftalar sonra, bir düzine Ermeni rahip, rızaları olmadan yapılan bir emlak anlaşmasıyla ilgili ilk alarmı verdi.

Geçenlerde Ermeni park yerinin Xana Capital’in mülkü olduğunu gösteren bir tabela belirdi.

Londra merkezli Rothman, Associated Press’e ulaştığında yorum yapmaktan kaçındı. “Basına asla röportaj vermem. Ben özel bir insanım,” dedi telefonu kapatmadan önce.

Kendi kendini sürgüne gönderen rahip Yeretsian, Rothman’ın Ermeni Mahallesi’nde lüks bir tatil yeri geliştirmeyi planladığını söyledi. Projenin, 2020’de İsrail ile diplomatik ilişkiler kuran Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki Dubai merkezli One&Only otel şirketi tarafından yönetileceğini de sözlerine ekledi. Abraham Anlaşmaları olarak bilinen ABD aracılıklı anlaşmalar kapsamında kurulan iş bağlarından çıktı.

İsrail Dışişleri Bakanlığı, siyasi hassasiyeti gerekçe göstererek yorum yapmaktan kaçındı.

One&Only Resorts’un sahibi Kerzner International da yorum yapmaktan kaçındı. Dubai merkezli şirket, yalnızca “ultra lüks tatil köyleri portföyünü büyütmek için her zaman fırsatları araştırdığını” söyledi.

Ünlü İsrailli mimar Moshe Safdie, AP’ye Rothman’ın projeyi finanse edeceğini ve kendisinin tasarlayacağını söyledi. Otoparkta yapılacak hafriyat çalışmalarının ardından inşaata başlanacağını söyledi. Sakinlerin tahliye edilip edilmeyeceği belli değil, ancak patrikhane yerinden edilen sakinlere yardım sözü verdi.

Efsane, yüzyıllardır Kutsal Toprakları alt üst eden siyaset ve emlak mücadelesini yansıtıyor.

İsrail’deki ve yurtdışındaki Yahudi yatırımcılar uzun süredir Doğu Kudüs’teki mülkleri satın almak istiyor. Ermeni Mahallesi, Yahudilerin dua edebileceği en kutsal yer olan Yahudi Mahallesi ve Ağlama Duvarı’na bitişik olduğu için arzu edilir.

Amaçları, Doğu Kudüs’teki Yahudi varlığını genişletmek ve şehrin Filistinliler tarafından başkentleri olarak talep edilen kısmında İsrail kontrolünü sağlamlaştırmak.

Yahudi yerleşimcilere arazi satışıyla ilgili skandallar, daha önce bölgedeki birçok Hristiyan yerleşim yerinin koruyucusu olan Rum Ortodoks Kilisesi’ni karıştırmıştı.

Yirmi yıl önce Yunan Kilisesi, Eski Şehir’deki Filistinliler tarafından işletilen iki oteli, bir Yahudi yerleşimci grubunun paravanı olarak hareket eden yabancı şirketlere sattı. Gizli anlaşmalar Yunan patriğinin düşmesine yol açtı ve uluslararası kargaşaya yol açtı.

California’daki Yeretsian, bir İsrailli yerleşimcinin Ermeni Mahallesi’ni ele geçirmesi korkusunu, yalnızca Rothman’ın Yahudi kimliğine dayanan “propaganda” olarak reddetti.

Rothman’ın siyasi bir ajandası olmadığını iddia ederek, “Niyet asla orayı Yahudileştirmek değildi” dedi. Ermeni patriğinin uzun süredir devam eden müzakerelere tamamen katıldığı konusunda ısrar etti ve sözleşmeyi bizzat imzaladı.

Bir asır sonra sona ereceğini söylediği kira kontratı hakkında daha fazla ayrıntı vermeyi reddederek, “İşimi sadakatle patrikhanenin çıkarları doğrultusunda yaptım” dedi. Patrikhane, anlaşmadan elde edilen parayla ne yapacağını söylemeyi reddetti.

Bu arada, uzun süredir yabancı güçler tarafından yönetilen, savaşlarla yerlerinden edilen ve İsrailliler ile Filistinliler arasında sıkışan Kudüs’ün Ermenileri rahatsız edici bir korkuyla dolu.

26 yaşındaki Satrig Balian, “Topraklarımız karış karış kan ve alın teriyle alındı” dedi. “Bir imzayla dağıtıldılar.” [AP]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM