Bakan ile gıda sektörü KDV konusunda anlaşmazlığa düştü

Bakan ile gıda sektörü KDV konusunda anlaşmazlığa düştü

Ulusal Ekonomi ve Maliye Bakanı Kostis Hatzidakis Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Katma değer vergisini azaltamayız ve azaltmak istemiyoruz” diyerek, Yunan Gıda Sanayicileri Birliği (SEVT) başkanı Ioannis Jotis’in talebini bir kez daha kategorik olarak reddetti. vücudun yıllık genel kurulunda. 

“Mali denge nedeniyle KDV’yi indiremiyoruz, denge nedeniyle de istemiyoruz. Tüketimi değil, yatırımı teşvik etmek istiyoruz. KDV indiriminin piyasaya, tüketiciye ulaşmayacağına da inanıyorum. Bakan etkinlikte yaptığı konuşmada, “Bütçenin istikrarsızlaşmasına imza atmak istemiyorum” dedi.

Daha önce Jotis şunları söyledi: “Tedbirleri destekledik. Bizden istenileni yaptık. KDV’nin düşürülmesini istiyoruz. Diğer ülkelerle de rekabet edelim. Eğer İspanya bunu yapmasaydı şu anda o ülkedeki artışlar çok daha yüksek olacaktı. KDV indiriminin tüketiciye yansıyacağını garanti ediyorum.”

Ancak Hatzidakis, yıl sonunda hükümetin hesaplarını gözden geçireceğini ve vergi yükünü hafifletmek için neler yapabileceğine bakacağını, ancak bir kez daha belirttiği gibi bunun mutlaka KDV’yi düşürme yönünde olmayacağını belirtti. Birleşmeleri teşvik edecek yasa tasarısında, 2025 yılında maaş dışı maliyetlerin yarım puan daha düşürüleceğine değinirken, girişimcilere finansman araçlarını yatırım yapmak için kullanmaları çağrısında bulundu.

“Bizden yatırım yapmamızı, Ulusal Stratejik Referans Çerçevesinden, yatırım teşvik kanunundan destek almamızı istiyorsunuz. Yatırım yapıyoruz ama destek alamıyoruz. Ödemeler altı aydan fazla, hatta bir yıldan fazla gecikiyor. İşadamları gidiyor ve bir yandan onlara sel için artık Tesalya’ya para vermeleri gerektiği söyleniyor, diğer yandan onlara başka bir şey söyleniyor” diye sertçe karşılık verdi SEVT başkanı.

Jotis, “17 milyar avroluk cirosu, 7 milyar avroluk ihracatı olan bir sektörüz ve 360.000’den fazla doğrudan ve dolaylı istihdamla en büyük işveren biziz” diye ekledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM