Başbakan Binali Yıldırım Kırşehir Konuşması

Başbakan Binali Yıldırım Kırşehir Konuşması

Ak parti kırşehir 6. Olağan il kongresi’nde  başbakan binali yıldırım, “2017’de 157 milyar dolar ihracatını aşarak bir rekora imza attık. 2018’de 170 milyar dolar hedef koyduk. Inşallah o hedefi de aşacağız. Tarım desteklerini 7 kat arttırdık. Kırkent hayvancılık alanında büyük mesafe aldı. Kırşehir’i desteklemeye devam edeceğiz. çiftçimize desteğimiz sürecek. Yem ve mazota çok efsunk yardımcı vereceğiz. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Ak parti genel başkanvekili ve başbakan binali Yıldırım, “ahiliği anlamış olmayan bu milleti tanıyamaz, bu milletle bir olamaz, politika dahi yapması imkansız. Ahiliğin tarifini ahi evran ne güzel yapmış. Ahi dağıtan, değil toparlayandır; yıkan değil yapandır. Işte ak parti’nin siyaseti de budur. Yıkan değil icra eden, toparlayan, milletin, ülkenin birliğini, beraberliğini canından aziz bilen bir davadır ak parti.” dedi

Yıldırım, aşık paşa spor salonu’nda düzenlenen partisinin 6’ncı olağan il kongresinde, kongrenin ak parti teşkilatlarına, kırşehir’e ve türkiye’ye hayırlı olmasını diledi.

Yeni bir salon kazandırılacak

Kongrenin yapıldığı salonun kırşehir’e küçük geldiğini belirten senedirım, yeni bir salonun kente kazandırılacağını söylemiş oldu.

Davalarının millet davası bulunduğunu bildiren senedirım, “bu davaya omuz verenin yenisi, eskisi yoktur. Bizde bayrak değişimi safları sıklaştırmak, gönülleri birleştirmek demektir. Bizim davamız makam mevki davası değildir, millete hizmet sevdasıdır. Bizim davamız türkiye’nin geleceği ve kırşehir’in uçurumınlarının davasıdır.” diye mevzuştu.

– “ahiliği anlamayan, dirimsel anlamaz

Ahi evran veli’nin bu toprakların mayası, hamur harcını olduğunu anlatan senedirım, sözlerini şöyle sürdürdü:

“ahilik bugün bile hayatımıza değer katan bir kültürdür. Ahiliği anlamış olmayan, hayatı anlamaz, kırşehir’i hiç anlamaz. Ahiliği anlamış olmayan bu milleti tanıyamaz, bu milletle bir olamaz, siyaset dahi yapması imkansız. Ahiliğin tarifini ahi evran ne güzel yapmış. Ahi dağıtan değil, toparlayandır; yıkan değil, yapandır. Işte ak parti’nin siyaseti de budur. Yıkan değil icra eden, toparlayan, milletin, ülkenin birliğini, beraberliğini canından aziz bilen bir davadır ak parti. Bizler türkiye’nin birliğinden, 80 milyonun kardeşliğinden başka hiçbir şeyi önemsemeyiz. Bizim siyasetimiz millete hizmet siyasetidir. Gayemiz hakk’ın ve halkın rızasını kazanmaktır.”

Yıldırım, 2002’de türkiye’nin ekonomisini, siyasetini, gencini, kadınını, memurunu, çiftçisini, sanayicisini, esnafını karamsarlık ve ümitsizliğin sardığını dile getirdi.

Vatandaşın bırakın 20-30 yıl sonrasını görmeyi, o dönemde iki hafta sonrasından bile güvenli olmadığını vurgulayan senedirım, şunları kaydetti:

Bu millete inandık

“liderimiz, genel başkanımız, cumhurbaşkanımız recep tayyip erdoğan, anadolu erenlerinden aldığı ruh ve inançla ‘ya tanrı, bismillah’ diyerek ak parti kadrolarıyla kolları sıvadı ve yollara düştük. Bu millete inandık, ulus de genel başkanımıza, bizlere inandı ve en güçlü şekilde yardımcı verdi. Bugün de bu yardımcı artarak devam ediyor. Aziz milletimizin imkanlarını, yeniden millet için kullanarak tekrar diriliş, tekrar yükseliş hamlesi başlattık. Dağ gibi problemlerı dağ benzer biçimde hizmetlere dönüştürerek geldik. Problemlerı, torunlara havale etmedik. çöze çöze bugünlere geldik. ‘enkaz devraldık’ edebiyatına hiç sığınmadık. Ergenler, türkiye’nin krizlerden krizlere sürüklendiği o eski zamanları hatırlamayabilir. çoğunuz ak parti’nin rahatlık, bereket ve gün ışığı olan türkiye’sinde doğdunuz, büyüdünüz.

2002 öncesi hükümetlerin ilk lafı ‘enkaz devraldık’ olmuştur. Sonrasında da aldıkları yıkıntıı aynı şekilde enkaz şeklinde devredip gitmişlerdir. Bu devir, ak parti ile sona ermiştir. Sağlam iktisat, istikrar ve güvenle ülkeyi o karanlık günlere tekrar döndürmemek üzere aydınlığa çıkardık. Elhamdülillah emin ismimlarla 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine yürümeye devam ediyoruz.”

Ak parti genel başkanvekili ve başbakan binali Yıldırım,
“15 sene arasında ihracatta en iyi ikinci seviyeyi bu yıl yakaladık. 157 milyar dolar ihracatı aşarak bir rekora imza attık. 2018’de 170 milyar dolar hedef koyduk, inştanrı o hedefi de tutturacağız.” dedi.

Yıldırım, aşık paşa spor salonu’nda düzenlenen partisinin 6’ncı olağan il kongresinde, çok çalıştıklarını ve bu çalışma cevabında da bizim ülkemizde bereket ve bereketin arttığını söyledi.

Emekleri cevabında ülkenin 3 kat yetiştiğinü vurgulayan yıldırım, 15 sene süresince bir taraftan vesayet odaklarıyla mücadele ederken bir taraftan da türkiye’nin kalkınması, refahı ve milletin selameti için gece gündüz çalıştıklarını belirtti.

Senedirım, “bütçeyi tam 6 kat büyüttük. 2002’de sadece 120 milyarlık bir bütçemiz varken bugün 763 milyar liraya yükselen bir bütçesi var. Bugün ancak ulusal tahsil bütçesi bile 2002 bütçesinin tamamından fazla. Işte türkiye’nin nereden nereye geldiğini buna bakarak da anlayabilirsiniz.” dedi.

Ak parti iktidarından önce Türkiye’de ihracatı bilen il sayısının 12’yi geçmediğini dile getiren yıldırım, bugün her ilde ihracat yapıldığını, her ilin dünyaya açıldığını ve tecim yaptığını bildirdi.

şahıs başına düşen ulusal gelirin 3 bin dolardan 11 bin dolara yükseldiğine dikkati çeken senedirım, şöyle mevzuştu:

“ülkeler teker teker batkı bayrağını çekerken türkiye başarıdan başarıya koşmaya devam ediyor. Yılın üçüncü çeyrek büyümesi yüzde 11,1. Dünyada bu kadar efsunmeyi sağlayan ikinci bir ülke yok. Türkiye bir numara, türkiye sıralama başı. Türkiye’ye yakışan da bir numara olmaktır. Türkiye’yi nereden nereye getirdiğimizi en iyi siz bildiğiniz gibi. 15 yıldır istikrar sürsün, türkiye büyüsün dedik ve türkiye efsunmeye devam etti. Türkiye hem bölgesinde hem dünya çapında güven, istikrar adası olmaya devam ediyor. Bugünü kurtarmanın değil, yarınları inşa etmenin derdindeyiz. Güvenilir olunuz ki yarınlarımız bugünden daha güzel olacak.”

Son 15 yılda, ihracatta en iyi ikinci yılın bu yıl yakalandığını vurgulayan yıldırım, “157 milyar dolar ihracatı aşarak bir rekora imza attık. 2018’de 170 milyar hedef koyduk, inşallah o hedefi de tutturacağız.” ifadesini kullandı.

– tarim destekleri

Yıldırım, ak parti’nin tarım desteklerini kaldırmadığını aksine çiftçinin, köylünün yanında olduğunu dile getirirken, iktidarları döneminde tarım desteklerini 7 kat arttırdıklarını söylemiş oldu.

Kırkent’in hayvancılıkta çok önemli mesafe kat ettiğine dikkati çeken yıldırım, kenti hayvancılık alanında desteklemeye devam edeceklerini bildirdi.

Başbakan yıldırım, 2002’de ancak 36 milyar lira devraldıkları yıllık tarımdan elde edilen ulusal geliri 4 kattan fazla arttırarak, 161 milyar liraya çıkardıklarını, türkiye’nin tarımda avrupa’nın bir numarası bulunduğunu anlatım etti.

Ziraat sigortası uygulamasını başlattıklarını aktaran senedirım, gübrede, yemde kdv’yi kaldırdıklarını vurgulayarak, “şimdi 2018’de yeni bir uygulamaya geçiyoruz. Tarımda iki önemli kaleme büyük destek vereceğiz. Yem ve mazota çok efsunk yardımcı vereceğiz. Hayırlı olsun.” açıklamasını yaptı.

Yıldırım, tarım ve besin ürünleri ihracatını da son 15 yılda 4 kat arttırdıklarını kaydetti.

Geçen sene içinde içeride ve dışarıda terörle savaşım noktasında da önemli yol alındığını, terörü türkiye’nin ve milletin gündeminden çıkaracaklarını söylediklerini belirten senedirım, “yurdun her karış toprağında artık emniyet kuvvetlerimizin varlığını en iyi şekilde hissediyoruz. Bayrağımız 780 bin kilometrekare vatan toprağının her köşesinde dalgalanıyor.” dedi.

Türkiye’nin turizmde 15 temmuz sonrası kaybedilen pazarı tekrar kazanmaya başladığını ifade eden yıldırım, özellikle 2016 ocak ve kasım aylarında yüzde 28 nispetında bir kayıp yaşandığını, 2017’de bu kaybın telafi edildiğini, 32 milyon turist sayısına erişildiğini ve 2015 yılı değerlerine yaklaşıldığını söyledi.

Başbakan senedirım, taşeron meselesini çözdüklerini, müracaatların başladığını hatırlattı.

– ” iran halkinin oyunlara uyanik olmasini istiyoruz”

Yıldırım, 1 ocak 2018’den başlamak üzere asgari ücrete yüzde 14,2 zam bitirdiklerinı belirterek, “bu zam enflasyonun üzerinde zam anlama gelir. Alın terinin, akıl terinin hakkını verdik. Işçimizi, memuruzu, emeklimizi, enflasyona mağlup düşürmedik. Dirlik arasında, birliktelik arasında, kardeşliğimizi, dostluğumuzu, dayanışma ruhumuzu yücelterek, ak yarınlara güvenli adımlarla ilerlemeye devam ediyoruz. Türkiye önümüzdeki yıllarda bölgenin yıldızı olmaya devam edecek.” diye mevzuştu.

Başbakan yıldırım, laflarını şöyle sürdürdü:

“bazı ülkeler var rahat durmuyorlar. Başkalarının işlerine burnunu sokmayı çok seviyorlar. şimdi de iran’a kancayı takmaya çalışıyorlar. Bölgemizdeki ülkelerin huzurunu bozdukları yetmiyor gibi bölgede yeni sorun alanları yapmaya çalışıyorlar. Gönül coğrafyamızın hiç bir yerinde ateş düşsün istemeyiz. şayet böyle bir ateş düşerse bu bizim gönlümüze düşmüş olur. Maalesef coğrafyamıza göz dikmiş art niyetli olanlar var. Bu tarz şeylerin ayrımındayız. Kardeş iran halkının bu oyunlara karşı uyanık olmasını özellikle istiyoruz. Bizim için iran’ın istikrarı, huzuru önemlidir. Iran’ın huzurunu bozmak için dışardan müdahale edilmesini hiç hoş görmeyiz, tasvip etmeyiz. O yüzden biran önce komşumuzun istikrarına ve huzuruna dönmesini bekliyoruz. Türkiye, kendi hukukunu koruduğu gibi dost ve komşularının hukukunu da korumaya gayret eden bir ülkedir. ”

Türkiye’nin bağımsız ve hâkim bir ülke ve bir hukuk devleti bulunduğunu kaydeden yıldırım, “15 temmuz’da cumhurbaşkanımızın davetiyle meydanlara indi mi? Indi. Alçak fetö’cülere dersini verdi mi? Verdi. Vatandaşlarımız canlarını siper ettiler, can verdiler. Fakat vatan vermediler. Bayrağı indirmediler. Ezanı dindirmediler.” dedi.

14 ay sonra 2019’da belediye seçimleri bulunduğunu hatırlatan senedirım, kırkent’in başından beri ak parti’ye desteğini hiç bırakmadığını ve her seçimde çıtayı biraz daha da artırdığını dile getirdi.

Ak parti genel başkanvekili ve başbakan binali senedirım, “kemal bey, artık bırak şu darbe seviciliğini, sen koltukta oturup, huzurlu rahat tv seyrederken milletin evlatları bayrak için ezan için demokrasi için can mücadelesi verdiler o gece.” dedi.

Yıldırım, aşık paşa spor salonu’nda düzenlenen partisinin 6’ncı olağan il kongresinde, chp genel başkanı kemal kılıçdaroğlu’nun “darbecilere karşı koyan, darbeyi önleyen yurttaşlara koruma getirmeyin” dediğini belirtti.

“bu darbeci bir zihniyet anlama gelir. Darbeyi teşvik etmek anlama gelir. Darbecileri ve darbeleri cesaretlendirmek anlamına gelir. Bu ağız feto’nun ağzıdır.” diyen senedirım, darbecilerin 15 temmuz’da bombaladığı bölgeleri anımsattı.

Yıldırım, bu açıklamanın bununla birlikte, marmaris’te cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan’a yönelik suikast girişiminde bulunulmuş olduğunu, istanbul’da, ankara’da milletin toplu olarak bulunduğu yerlere saldırı düzenlendiğini ve bütün bunlar olurken ülkesini korumak için çaba sarfeden insanoğluın katledildiğini de kabul etmemek ve inkar etmek anlamına geldiğini söylemiş oldu.

Salondaki yurttaşların, “vur vur inlesin, kemal dinlesin” sloganları üzerine senedirım, şöyle devam etti:

“ergenler, bırakın o talep eder dinlesin, talep eder dinlemesin de o birazcık dinlensin, kafası çok karışık dinlenmeye ihtiyacı var. Bu, ömer halis demir’in vatan savunmasını inkar etmektir. Ecdadımız dün iyi mi sarıkamış’ta, çanakkale’de istiklal mücadelesi vermişse, aziz şehitlerimiz de 15 temmuz gecesi aynı mücadeleyi vermiştir. Kemal bey, artık bırak şu darbe seviciliğini, sen koltukta oturup, huzurlu huzurlu tv seyrederken milletin evlatları bayrak için ezan için demokrasi için can mücadelesi verdiler o gece.”

15 temmuz gecesi bayanların ve gençlerin kahramanca savaşım verdiklerini ve milletin bu kahramanlığı asla unutmayacağını dile getiren senedirım, “kırım yapan fetö’cü hainler ismina, istiklaline sahiplenen kahraman vatandaşlarımız karşısında yer almış olduğunın ayrımında msıcaklıkn? Ayıptır, ayıp. Bu kafayla gençlerin, bayanların, milletin yüzüne iyi mi bakacaksın? Bu ülkeyi böldürtmedik, böldürtmeyeceğiz, bundan güvenilir olabilirsiniz. 80 milyonun hukukuna sonuna kadar haiz çıkacağız.” ifadelerini kullandı.

– kirşehir’e 15 yilda 5 milyar liralik yatirim

Kırkent’e meydana getirilen yatırımlar hakkındaki da bilgi veren senedirım, kırkent’i ahi evran’ın emaneti olarak gördüklerini söyledi.

Ak parti genel başkanvekili ve başbakan yıldırım, son 15 sene içinde kırkent’e 5 milyar lira yatırım yaptıklarını belirterek, “kırşehir’de 2002’de 15 milyon dolar ihracat yapılıyordu. 2017 kasım saygınlıkıyla 174 milyon ihracat yapıldı. Son 15 yılda kırkent’de 16 tane sağlık tesisini bitirdik. 3 binden fazla mesken yapmış olduk, teslim ettik. 26 adet spor tesisi, bin 500 yeni sınıf yaptık. Hayırlı uğurlu olsun.” diye mevzuştu.

Ahi evran üniversitesini kurmuş olduklarını da anımsatan senedirım, buradaki yurt kapasitesini de 5 bin 500’e çıkardıklarını anlattı.

Türkiye’nin en önemli değerlerinden neşet ertaş’a vefa göstermenin görevleri bulunduğunu dile getiren senedirım, neşet ertaş gönül sultanları kültür evi ile neşet ertaş kültür ve sanat merkezi’nin de açılışını bitirdiklerinı hatırlattı.

Kırşehir’e yaptığı faaliyetlerden dolayı kırkent belediye başkanına da teşekkürlerini ileten senedirım, ildeki toplumsal yardımlar ile hizmete alınan barajlara ait de bilgi verdi.

Kırşehirli çiftçilere yılda 51 milyon lira gelir artışı sağladıklarını da vurgulayan senedirım, kente yaptıkları ulaşım, esenlik ve diğer alanlardaki yatırımları anlattı.

Ilde yapılacak yeni yatırımlara da değinen yıldırım, çsafha yolunu önümüzdeki yıllarda kırkent’e kazandıracaklarını söylemiş oldu.

Yıldırım, “ak parti efsanesi sizin eserinizdir. Milletimiz için her ne yaptıysak sizlerle birlikte yapmış olduk, siz değerli üyelerimizin desteği ile yaptık.” dedi.

Yıldırım, 2019’da türkiye için yeni bir devrin başlangıcı olacağına dikkati çekerek, salondakilere “kırşehir 2019’a hazır mı?Yeni rekorlara imza atmaya hazır msıcaklıknız? Yeni destanlar yazmaya var msıcaklıknız?” diye sordu.

– kongreden notlar

Başbakan senedirım, kongrenin yapıldığı salona gelişinde, dışarıda kendisini bekleyenlere otobüs üzerinden hitap etti.

Sözlerine, “ahi evran ilindeyiz kırkent’deyiz. Kırkent’in iklimi sert insanı mert, güzel insanlarıyla beraberiz.” diyerek başlayan senedirım, salona sığmayıp, dışarıda kendisini bekleyenlere teşekkür etti.

Yıldırım, “kırkent seninle gurur duyuyor.” çarpıcı sözlerı üzerine, “bizler sizlerle gurur duyuyoruz. Sizler bizim başımızın tacı, gönlümüzün ilacsıcaklıknız.” karşılığını verdi.

“17 yıl önce bu yola beraber çıktık. Başımızda milletin erkekı erkek şeklinde adam recep tayyip erdoğan vardı.” diyen yıldırım, bu yolda şimdi de kutlu yürüyüşün tekrar cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan ile devam ettiğini ve devam edeceğini söyledi.

Senedirım, sözlerini şöyle sürdürdü:

“inşallah 2023 hedeflerine, 2053 ve 2071 vizyonuna emin ismimlarla gideceğiz. Bugüne dek ülkemizi, kırşehirimizi biroldukça hizmetle icatturduk. Dağ şeklinde problemlerı dağ şeklinde hizmetlere dönüştürdük. Problemlerımızı torunlarımıza havale etmedik. Milleti her şeyden aziz bildik ve milletimizin hayallerini gerçeğe dönüştürerek bugünlere geldik.”

Kongrenin yapıldığı salona, “kudüs kırmızı çizgimizdir”, “dünya 5’ten büyüktür” çarpıcı sözlerının yer aldığı pankartlar asıldı.

Kongreye, başbakan yardımcıları bekir bozdağ ve fikri işık, ak parti grup başkanvekili mustafa elitaş, gümrük ve tecim bakanı bülent tüfenkci, esenlik bakanı ahmet demircan, ak parti genel başkan yardımcıları mustafa ataş, çiğdem karaaslan, ak parti genel sekreteri fatih şahin, ak parti genel merkez gençlik kolları başkanı melih ecirtaş, ak parti bölge milletvekilleri ile çok rakamda partili katıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM