Başbakan Kanada’yı ziyaret edecek ve yangın söndürme uçaklarının alımını tamamlayacak

Başbakan Kanada’yı ziyaret edecek ve yangın söndürme uçaklarının alımını tamamlayacak

Toronto’daki Globe and Mail gazetesinin Çarşamba günü bildirdiğine göre, Başbakan Kyriakos Mitsotakis bu hafta sonuna doğru Kanada’ya gidecek ve burada De Havilland tarafından inşa edilen en yeni su bombardıman uçakları olan yedi adet DHC-515 İtfaiye Uçağı satın alma anlaşmasını tamamlayacak.

“DHC-515, eskiden Montreal Bombardier tarafından üretilen CL-415 su bombardıman uçağının güncellenmiş bir versiyonudur. Henüz üretime girmedi,” diye bildirdi Globe and Mail.

Kırmızı ve sarı uçaklar, 1960’ların sonlarında amfibi tankerleri geliştiren şirketten sonra evrensel olarak Canadairs olarak bilinen Fransa ve İtalya da dahil olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde kullanılıyor.

Yunan filosundaki yedi uçaktan beşi Yunan hükümeti tarafından satın alınacaktı. Globe ve Mail’in haberine göre, diğer ikisi Avrupa Birliği tarafından rescEU olarak bilinen sivil koruma kolu için satın alınacak. Son ikisi Yunanistan’da konuşlanacak, ancak öncelikli olarak orman yangını acil durumlarına yardımcı olmak için diğer ülkelere uçacaklar.

Yangın söndürme uçaklarının satın alma maliyetinin 360 milyon Euro olduğu tahmin ediliyor.

Miçotakis’in resmi ziyareti, 41 yıl sonra bir Yunan başbakanının Kanada’ya yapacağı ilk resmi ziyaret olacak. Globe and Mail’e verdiği röportajda “Yunanistan ile Kanada arasındaki güçlü bağlar göz önüne alındığında gecikme açıklanamaz” dedi. “Yunan-Kanada topluluğuyla etkileşimde bulunmak ve işbirliğimizin ekonomik yönü hakkında konuşmak için Kanada’yı resmi olarak ziyaret etmeyi öncelik haline getirmiştim.”

Mitsotakis, Kanadalı mevkidaşı ve Başbakanın oğlu Justin Trudeau ile Pazar günü Montreal’de buluşacak. Daha sonra iki lider, kentteki Yunan Bağımsızlık Günü geçit törenine ve Yunan toplumunun sponsorluğunda düzenlenen bir akşam etkinliğine katılacak.

Globe and Mail, Mitsotakis’in Pazartesi günü Kanada Ekonomi Kulübü’ndeki iş dünyası temsilcileriyle görüşmek üzere Toronto’ya gideceğini, ardından Metro Toronto Kongre Merkezi’nde bir Yunan topluluğu etkinliği düzenleyerek bir konuşma yapacağını söyledi.

Yunanistan’ın mali sıkıntıları ve toparlanmasıyla ilgili uzun bir açıklamanın ardından Globe and Mail şunu bildiriyor: “Toronto’daki Fairfax Financial Holdings, Yunanistan’ın geri dönüşüne büyük yatırım yaptı ve ülkedeki en büyük yabancı yatırımcılardan biri haline geldi. Şirketin elinde Yunanistan’ın en büyük kredi veren kuruluşlarından biri olan Eurobank’ın yüzde 32’si bulunuyor. Salı günü yapılan bir röportajda Fairfax’ın başkanı ve icra kurulu başkanı Prem Watsa, Yunanistan’ı ‘yatırımlar için Avrupa’nın en iyi ülkesi’ olarak nitelendirdi.”

Mitsotakis Globe and Mail’e Trudeau ile Ukrayna ve İsrail-Hamas konularını görüşeceğini söyledi.

“Avrupa Birliği’ni, Gazze’deki insani durumla ilgili derin kaygılarımızı çok çok açık bir şekilde ifade edecek, İsrail’e Refah’ı (Güney Gazze’de) işgal etmemesi için baskı yapacak ve bunu çok çok açık bir şekilde ifade edecek bir açıklamaya ulaşması için zorluyoruz. Mitsotakis röportajında, günün sonunda Ortadoğu’nun genel siyasi sorununu yalnızca iki devletli çözümün çözebileceğini söyledi.

Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e saldırırken aldığı İsrailli rehinelerin serbest bırakılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM