Tempe trajedisinin habercisi olan 2022 tren kazası

Tempe trajedisinin habercisi olan 2022 tren kazası

24 Ocak 2022 öğleden sonra – yani geçen yıl Tempe’de yaşanan ölümcül demiryolu felaketinden 13 ay önce – motor arızası, InterCity 54 yolcu treninin kar fırtınasının ortasında Livadia istasyonundan yaklaşık bir buçuk kilometre uzakta durmasına neden oldu.

Hava, yolcuların trenden inip otobüsle taşınmalarına izin vermeyecek kadar şiddetliydi, bu nedenle rayları temizlemek ve InterCity’yi yeniden harekete geçirmek için yaklaşık iki saat sonra bölgeye ikinci bir lokomotif gönderildi. Lokomotif çok hızlı gittiği için trene çarptığında saat 19.45’ti. Çarpma sonucu en az altı yolcu yaralandı, çok şükür hiçbiri ciddi değil.

Olayın ciddi olduğu değerlendirildi ve Demiryolları Düzenleme Kurumu (RAS) soruşturma başlattı. Bulgular, Mayıs 2023’te yayınlanan ve Kathimerini tarafından görülen bir raporda derlendi. Lokomotifin Genel Trafik Yönetmeliğini ve hız sınırını ihlal etmesi, Yunanistan Treni ve Yunanistan Demiryolları Örgütü’nün (OSE) acil bir duruma müdahaleyi koordine edememesi gibi o gün meydana gelen olaylar, 28 Şubat 2023’te Tempe’de bir yolcu treni ile yük treni arasında meydana gelen ve 57 kişinin hayatını kaybettiği kazaya yol açan dikkatsizliklerin habercisi olarak görüldü.

Lokomotifin çarptığı InterCity 54’te bulunan çok sayıda yolcu, kazanın hemen ardından sorumlular hakkında Livadia Asliye Savcılığı’na dava açtı. Takım elbiseleriyle, hızla giden lokomotifin trene arkadan çarpması sonucu düşen yolcuların korku ve panik sahnelerini anlatıyorlar. Ancak aradan iki yıl geçmesine rağmen savcılığın olayla ilgili yürüttüğü cezai soruşturmada çok az ilerleme kaydedildi.

Yunanistan demiryollarının İtalyan devletine ait işletmecisi olan Hellenic Train, yaptığı duyuruda, olaydan rayların buzlu durumundan sorumlu olduğunu söyledi. Ancak RAS tarafından yürütülen soruşturma, hem Hellenic Train hem de OSE tarafından yapılan bir dizi gözetim ve ihlale dikkat çekerek onlara toplam 100.000 avro civarında para cezası verdi.

Yunan Treni’ne, lokomotifin hız sınırının maksimum 40 km/saat olduğu halde saatte 50 kilometre hızla gittiği ve şartlar göz önüne alındığında daha da yavaş olması gerektiği tespit edildiği için para cezası verildi. Raporda ayrıca İtalyan şirketinin, lokomotifin çarpışma sırasında tam olarak hangi hızda ilerlediğini gösteren takometre verilerini göndermediği de belirtildi. 

RAS ayrıca, Atina’nın kuzeyindeki Oinoi’deki istasyon şefinin, sürücüleri, bulundukları yolun bir kısmının dolu olduğu konusunda uyaran resmi bir 1036 bildirimi yayınlamadığını da tespit etti. Emirler bunun yerine sözlü olarak verildi.

“Sözlü emre göre konum yaklaşık 1.500 metre uzaktaydı. Bir anda trenin kuyruğuna çok daha yaklaştığımızı gördük. Lokomotifin iki sürücüsünden biri RAS’a verdiği ifadede, frene hemen basıldı ancak durmayı başaramadık” dedi.

OSE istasyon şefinin lokomotif sürücülerini durumla ilgili doğru şekilde bilgilendirmemesinin yanı sıra RAS, organizasyonu bu gibi durumlarda çağrıldığı gibi acil müdahale planını devreye sokmamakla da suçluyor. RAS tarafından yorum yapması istenen bir OSE temsilcisi, mevcut kaynakların yönetiminin “mükemmel” olduğunu iddia ederken, açıklamasının “paradoksal” görünebileceğini de kabul etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM