Başkan Yardımcısı, Türkiye’nin enflasyonla mücadele etmesi ve durgunluktan kaçınması gerektiğini söyledi

Başkan Yardımcısı, Türkiye’nin enflasyonla mücadele etmesi ve durgunluktan kaçınması gerektiğini söyledi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz Cuma günü yaptığı açıklamada, Türkiye’nin enflasyonla mücadele ederken bile ekonominin durgunluğa girmemesi için üretim ve ihracattaki baskısını sürdürmesi gerektiğini söyledi. 

Mayıs seçimlerinden bu yana, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hükümeti, bir lira krizini ateşleyen ve enflasyonu yükselten faiz indirimleri de dahil olmak üzere alışılmışın dışında politikalardan U dönüşü başlattı. 

Haziran ayından bu yana merkez bankası, geçen yıl %85’in üzerine 25 yılın en yüksek seviyesine sıçrayan ve 2024’te tekrar %60’ın üzerine çıkması beklenen enflasyonu ele almak için politika faizini 900 baz puan artırdı. 

Erdoğan, bu haftaki kabine toplantısının ardından hükümetin enflasyonu tek haneli rakamlara indireceğini ancak ekonomik büyüme ve istihdamdan ödün vermeyeceğini söyledi. 

“Enflasyonla mücadele ederken, resesyona girmemek için üretimi ve ihracatı sürdürmeye çalışıyoruz. İstanbul’da bankacılarla görüştükten sonra gazetecilere verdiği demeçte, ikisini aynı anda yapmalıyız” dedi. 

Yılmaz, hükümetin ekonomik planlarını ayrıntılı olarak ortaya koyan orta vadeli programının Eylül ayının ilk yarısında açıklanacağını söyledi. 

Finans sektörü ile yapılan görüşmede sektör temsilcilerinin sektördeki kısa vadeli mevduatlar nedeniyle uzun vadeli projelerin finansmanında yaşanan zorluklardan bahsetmeleri ile yeni finansal araçlar konusunun gündeme geldiğini söyledi. 

Toplantıda ayrıca ilk kez ev alacakların teşvik edilmesi konusunun da ele alındığını, merkez bankası ve düzenleyicinin konu üzerinde çalıştığını ve konut arzının artırılması gerektiğini sözlerine ekledi. [Reuters]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM