Yunanistan yakınlarındaki göçmen gemi enkazında yüzlerce kişinin kaybolmasıyla, ölüleri teşhis etmek acı verecek kadar yavaş

Yunanistan yakınlarındaki göçmen gemi enkazında yüzlerce kişinin kaybolmasıyla, ölüleri teşhis etmek acı verecek kadar yavaş

Libya’dan İtalya’ya giden insanlarla dolu harap bir balıkçı teknesinin Orta Akdeniz’de batarak yüzlerce kişinin ölümüne neden olmasından yaklaşık iki ay sonra, akrabalar hala çılgınca kayıplar ve ölüler arasında sevdiklerini arıyor.

Yunan makamlarının tepkisi ve çoğu Pakistan, Suriye ve Mısır’dan gelen tahmini 500-750 kişiyi taşıyan teknenin 14 Haziran’ın erken saatlerinde tam olarak nasıl ve neden alabora olup battığı ve en ölümcül göçmen gemi enkazlarından biri haline geldiği hakkında pek çok soru var. Akdeniz’de.

Denizden sadece 104 kişi canlı olarak çıkarıldı – hepsi erkek ve erkek çocuklar. Sadece biri kadın olmak üzere 82 ceset bulundu. Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu geri kalanlar, Akdeniz’in en derin yerlerinden birinde battı. Bu bölgede yaklaşık 4.000 metre (13.000 fit) derinlikte, geminin veya kurbanlarının kurtarılması neredeyse imkansızdır.

Ölüleri teşhis etmek ve gemide tam olarak kimlerin olduğunu belirlemek yavaş, titiz ve yürek burkan bir süreçtir.

Yunanistan Afet Kurbanlarını Tespit Ekibinin komutanı polis Yarbay Pantelis Themelis, Associated Press’e verdiği demeçte, 7 Ağustos’a kadar, kurtarılan cesetlerden yaklaşık 40’ının DNA analizi, diş kayıtları, parmak izleri ve hayatta kalanlar ve akrabalarıyla yapılan görüşmelerin bir araya getirildiği özenli bir süreçle teşhis edildiğini söyledi.

Görev, teknede kimin olduğuna dair bilgi eksikliği ve birçoğunun savaş ve iç karışıklık nedeniyle akrabalarının DNA örnekleri sağlamakta zorlandığı ülkelerden olması gerçeğiyle karmaşıklaşıyor.

Bazıları için, gömecek bir cesedin olmaması, ne kadar imkansız olursa olsun, sevdikleri kişinin bir şekilde hala hayatta olduğuna dair umutları olduğu anlamına gelir.

21 yaşındaki oğlu Abdulrahman’ın trol teknesinden bu yana kayıp olan Mohamad Diab, “Tanrı’nın lütfuyla, kalbimde oğlumun yaşadığını hissediyorum ve oğlumun öldüğüne yüzde 1 bile inanmıyorum” dedi. battı. “Bunu düşünmüyorum bile.”

Oğlu için yaklaşık iki aylık arayışında Diab, seçeneklerini neredeyse tüketmiştir. Uluslararası Kayıp Şahıslar Komisyonu aracılığıyla DNA örneği verdi, akrabalarını Yunanistan’a gönderdi ve saatlerce telefonunda aramalar yaparak ve hayatta kalanların videolarını sosyal medyada tekrar tekrar izleyerek geçiriyor.

Beyrut’un varoşlarındaki Lübnan’daki yoksul bir Filistin mülteci kampından boyacı, tek ve belirsiz bir keşfe tutunuyor: Oğluna benzeyen bir adamın bir hastaneye götürüldüğü, batmanın hemen sonrasına ait bir videodaki kısa bir an. Güney Yunanistan şehri Kalamata.

Hastanede ve Yunan yetkililerle yapılan soruşturmalar sonuçsuz kalsa da, Diab oğlunun komada olabileceği veya hapsedilmiş olabileceği ve ailesiyle iletişim kuramayacak durumda olabileceği konusunda ısrar ediyor.

Ancak hayatta kalan yaralıların tümü uzun zaman önce hastaneden taburcu edildi ve kaçakçı olduğundan şüphelenilen hayatta kalan dokuz kişinin tamamı Mısırlı. Abdulrahman Diab’ın adı bunların arasında yok.

En büyük oğlunu kaybetmiş olma düşüncesi dayanılmaz. Bu yüzden Diab, Abdulrahman’ın bir şekilde, bir yerlerde, hâlâ nefes alıyor, hâlâ hayatta olduğu umuduna umutsuzca tutunuyor.

“Allah’a olan inancım çok büyük” dedi.

Atina’da, Afet Kurbanlarını Tespit Ekibinin üyeleri, cesetlerin kimliklerini bir araya getirme sürecini ağır ağır sürdürüyor.

Themelis, ekibin yurtdışındaki müstakbel akrabalarından DNA testi sonuçlarını almaya devam ettiğini söyledi. Ve felaketten sonra kurulan altı dilde bir telefon hattı, şu anda çok az ve nadiren aranmasına rağmen en az iki ay daha çalışır durumda kalacak.

Themelis, uluslararası bir toplu ölüm olayının “kayıp kişiler hakkında bilgi toplayabilmek için zaman alan, sebat ve sabırla iyi bir soruşturma prosedürü gerektirdiğini” söyledi. “Bu temeldir. Gemide olabilecek insanlar gerçekte kimdi?”

2018’de kurulan ekibi, ihtiyaç duyulduğunda itfaiye, adli tıp görevlileri, tercümanlar ve polis dahil olmak üzere çeşitli hizmetlerden personel alıyor. Orta Yunanistan’da 28 Şubat’ta meydana gelen demiryolu felaketinde hayatını kaybeden 50’den fazla kişinin kalıntılarını belirlemek için çağrılan ekip bu ekipti.

Themelis, DVI işinin insani olduğunu söyledi. “Her şeyden ayrıdır ve afet kurbanlarının tespit edilmesi gibi insani işlerden başka bir işi yoktur.”

Themelis, Pakistan’ın kimlik belirleme sürecine yardımcı olmak için yüzlerce DNA testi sonucu gönderdiğini söyledi. Yakın akraba görüşmelerinin ve DNA toplamanın sorunlu olduğu ülkelerde bu rolü Kızılhaç ve Kızılay yürütüyordu.

Diab için pozitif bir DNA eşleşmesi, üç küçük erkek kardeşiyle birlikte Lübnan’ın Beyrut’un varoşlarındaki Filistinli mülteciler için kötü şöhretli Shatila kampında büyüyen Abdulrahman için tüm umutların kaybolduğu anlamına gelir; .

Gençken babasına evleri boyamasında yardım etti, ancak Lübnan 2019’da büyük bir mali krize girdikten sonra işleri kurudu.

Abdulrahman’ın Almanya’da süpermarket işleten amcası da dahil olmak üzere akrabaları ve arkadaşları Avrupa’ya seyahat etme riskini aldı. Sonunda onları takip etmeye karar verdi, bir kaçakçı ve aracı ağı kullanarak Mısır’a ve ardından Libya’ya uçuşlar ve Akdeniz’deki riskli yolculukları ayarladı.

Mohamad Diab, oğlu için daha iyi bir gelecek umuduyla eşyalarını sattı ve 7.000 dolarlık kaçakçılık ücretini toplamak için borç para aldı. Yolculuğun ölümcül olabileceğini hiç düşünmemişti.

Ve öyle olduğuna dair bir doğrulaması olmadığı sürece, Abdulrahman’ın bir gün eve geleceği inancına sarılabilir.

Diab, “Hala umudum var, cesedini görene kadar umudumu kaybetmeyeceğim” dedi. Hala onu göreceğime ve sesini duyacağıma dair umudum var” dedi. [AP]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM