Black Hawk helikopterinin alımına yeşil ışık yakıldı

Black Hawk helikopterinin alımına yeşil ışık yakıldı

Temsilciler Meclisi Silah Komitesi, Salı günü 35 adet UH-60 Black Hawk helikopterinin satın alınmasını onayladı; bu, Hükümet Ulusal Güvenlik Konseyi’nin (KYSEA), Savunma Yatırımları ve Silahlanma Genel Müdürlüğü’ne (GDDIA) ABD kabul mektubunu imzalama yetkisi verebileceği anlamına geliyor (LOA) programın uygulanmasına başlamak için. 

Edinilen bilgiye göre, 35 helikopterin alımına ilişkin imzalar en geç hafta sonuna kadar atılacak ve ardından ABD hükümeti, Yunan Kara Şahinlerin üretim hattına tahsisi için gerekli adımları atacak. 

Yeni helikopterlerin eklenmesiyle Yunan Ordusu’nun havadan operasyon yetenekleri önemli ölçüde artırılacak. Ancak geçen yaz Stefanovikeio Hava Üssü’nün Storm Daniel tarafından tamamen yok edilmesinden sonra, havaalanı meselesi hâlâ baş belası olmaya devam ediyor. 

Ordu Hava Kuvvetlerinin 56 adet eski UH-1 Huey’sinin yerini Black Hawks alacak. Destek eksikliği nedeniyle 1969’da satın alınan tek motorlu Huey’ler artık oldukça nadirdir. 

Black Hawk’ın satın alınmasına iki yıllık bir takip destek sözleşmesi (FOS) dahil edilecek ancak askeri yetkililer, varlıkların yüksek düzeyde kullanılabilirliğini garanti edecek beş yıllık bir destek planı oluşturma sürecini zaten başlattı. 

Yeni helikopterler Donanmanın Apache’leri ve MH-60 Romeo’larıyla aynı motorları kullandığından, Ordu Genelkurmay kaynakları Kathimerini’ye Kara Şahin’in dahil edilmesinin tekdüzelik elde etmeye yardımcı olduğunu ve hava varlıklarının desteğini artırdığını bildirdi. Ayrıca S-70 Ege Şahini ile birkaç ortak noktaya da sahipler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM