Erdoğan’ın yerel seçim yenilgisi ‘dış politikayı etkilemeyecek’

Erdoğan’ın yerel seçim yenilgisi ‘dış politikayı etkilemeyecek’

Amerika Birleşik Devletleri Alman Marshall Fonu adlı düşünce kuruluşunun Türkiye şubesinin bölge direktörüne göre, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Pazar günkü yerel seçimlerde alacağı ilk yenilginin Türkiye’nin dış politikası üzerinde hiçbir etkisi olmayacak.

Özgür Ünlühisarcıklı, Kathimerini’ye verdiği röportajda, tam tersine önümüzdeki dört yıl içinde seçim yapılmamasının rol oynayacağını kaydetti. “Erdoğan’ın dış politika da dahil olmak üzere hoş karşılanmayacak gerekli kararları alması artık daha kolay. Aynı şey Yunanistan’la ilişkiler için de geçerli ve Miçotakis’in siyasi açıdan rahat bir konumda olması da benzer dinamikleri yaratacak” dedi.

Görevdeki İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, laik muhalefetteki CHP’nin büyük bir zaferiyle yeniden seçildi. Kathimerini’nin, İmamoğlu’nun ABD ve Yunanistan ile ilgili olarak Türkiye’nin dış politikası açısından ne anlama geldiğini sorması üzerine Ünlühisarcıklı, cumhurbaşkanı seçilmesi halinde Erdoğan’ın yaptığı gibi dönemine Avrupa ve ABD ile bir balayı ile başlayacağını, ardından gelişmelerin yaşanacağını söyledi. izleyeceği yolu belirler.

“Aynı şey Yunanistan’la ilişkiler için de geçerlidir” diye ekledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM