Çalışan emekliler 2,5 ayda ikiye katlandı

Çalışan emekliler 2,5 ayda ikiye katlandı

Çalışan emeklilerin Tek Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (EFKA) özel elektronik platformuna kayıtları tüm beklentileri aşarak şimdiden 78.000’e ulaştı ve her geçen gün artıyor.

Kayıtlardaki artış, emekli maaşının bir kısmının durdurulmasını kaldıran ve bunun yerine insanları kazançlarını beyan etmeye teşvik etmek amacıyla işten elde edilen gelire katkı sağlayan son programa atfedildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Panos Tsakloglou’ya göre, 2,5 aydan kısa süredir faaliyet gösteren platformda mevcut başvuru hızının devam etmesi halinde kayıt sayısı yakında 100 bine ulaşacak. 

Tsakloglou programın başarısını övdü ve önceki rejimde çalışmaya devam ettiklerini beyan eden emeklilerin sayısının yaklaşık 36.000 olduğunu vurguladı.

Şunu da belirtmek gerekir ki, 31 Aralık’a kadar bir emekli çalışmaya karar verdiğinde emekli maaşının yüzde 30’unu hemen kaybediyordu; aslında bu oran 2019’a kadar yüzde 60’tı.

Yeni sigorta kanunu ile çalışmaya devam ettiğini veya devam edeceğini beyan eden emekliler, 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren emekli maaşlarının tamamını almaya başlayacak.

Tüm çalışanlara sağlanan sigorta primlerinin yanı sıra, maaşlarından veya serbest meslek sahibi veya çiftçi olmaları durumunda gelirlerinden %10 oranında EFKA’ya özel katkı payı kesilmektedir. 

Tsakloglou, bu önlemin emeklilerin gelirlerini ve gelecekteki emekli maaşlarını artırmalarına yardımcı olduğunu, zira emeklinin yeni bir uygulamasıyla istihdamın bitiminden hemen sonra ek sigorta süresinin emekliliğe tabi süreye dahil edileceğini ve emeklilik maaşında bir artışa yol açacağını savunuyor. emeklilik. 

Bunu dikkate alan Çalışma Bakanlığı yetkilileri, bu hükmün amacının da bu olması nedeniyle önümüzdeki aylarda beyannamelerin kayıt dışı çalışan emeklilerin gerçek sayısına çok yaklaşacağını tahmin ediyor. 

Aynı zamanda elbette yetkili Çalışma Bakanı Domna Michailidou’nun da belirttiği gibi, yeni çerçevenin emeklilerin istihdamına sağlayacağı fayda yıllık bazda 3.500 avroya kadar çıkabiliyor. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM