Columbia’daki çalkantılı günlerin günlüğü

Columbia’daki çalkantılı günlerin günlüğü

28 Nisan Pazar, saat 11.30: 116. Cadde’den kampüse doğru yola çıkıyorum. Sanki geçen haftaki protestolar hiç yaşanmamış gibi ortalık sessiz. Polis arabaları yok. Birkaç gazeteci Broadway’deki trafik adasına yerleşiyor. Kapıların dışında kürk şapkalı ve taytlı küçük bir grup Ortodoks Yahudi, Siyonizm’i kınayan pankartlar taşıyor. Bunlardan biri bir televizyon ekibiyle röportaj yapıyor. Sadece New York’ta.

Kötü bir alamet
29 Nisan Pazartesi, 14:00: Dönemin son dersi için 117. Cadde kapısından giriyorum. Kampüs huzur dolu ve cübbeli mezun öğrenciler ve ağaçların altında güneşlenenler var. Müttefik Evrensel Güvenlik Hizmetleri’nden kalın kafalı bir adam Aşağı Kütüphane’den çıkıyor; kötü bir alamet gibi görünüyor. Stendhal’in muhteşem “Henry Brulard’ın Hayatı” kitabını okuduk. Daha sonra Aşağı Kütüphane’nin merdivenlerinden aşağı iniyorum. Üniversite yönetimi öğrencilere bir ültimatom verdi: Öğleden sonra 2’ye kadar çimleri temizleyin, aksi takdirde uzaklaştırma cezasıyla ve daha kötüsüyle karşı karşıya kalacaksınız. Ne olacak diye büyük bir kaygı ve merak var. Kamp yerinin yukarısında bir kalabalık, güneş saatinin üzerinde duran şortlu ve keffiyehli bir öğrenciyi dinliyor. Kütüphaneye ulaşmak için çimenliğin uzak tarafını dolaştım. Kamp girişinin dışında yansıtıcı yelek giyen meslektaşlarım, polisin içeri girmesi durumunda protestocuları korumak için geldiler. 117. Cadde kapısının dışında bir basın hattı 116. Caddeye kadar uzanıyor. Düzinelerce gazeteci olmalı, hepsi de polisin içeri girmesini umuyor. Aksiyonu yakalayın.

29 Nisan Pazartesi, 16.45: Saat 14.00’e kadar olan süre sorunsuz bir şekilde geçti. 1968 protestolarını tartışmak için kampüse dönüyorum. Tarih bölümü bunu aylar önce planladı. Şu anda olup bitenlerle esrarengiz paralelliklerin bilincindeyiz. Ne öğreneceğim? Birincisi, 1968’in anısı Columbia’nın aklını kurcalamaya devam ediyor. İkincisi, öğrenciler ana konularda haklıydılar. Üçüncüsü, protestolar ulusal düzeyde sağı güçlendirdi ve Demokratların altını oydu. Dördüncüsü, bugün ABD’de sağ o zamana göre daha aşırı ve bir kültür savaşı istiyor.

İşimiz bittiğinde kampın hâlâ orada olduğunu görüyorum. Kampüsün ortasındaki çimenlikte düzinelerce küçük İsrail bayrağı filizlendi ve Hamas’ın tuttuğu rehinelerin resimleri taş duvara yapıştırıldı. Hala kampın etrafında dolaşan insanlar var ama bazı öğrenciler toplanıp ayrılmaya başlıyor.

30 Nisan Salı, sabah 4.45: Protestocuların Hamilton Hall’u işgal ettiğini öğrenmek için uyandım. Bir arkadaş, 114. Cadde’deki yurt penceresinden kampüse giren siyah giyimli figürlerin görüntülerini gönderiyor. Bu her şeyi değiştirecek. Kampüste gördüklerim ve duyduklarım kadarıyla, buradaki öğrencilerin ve öğretim üyelerinin çoğunluğu, ne kadar zahmetli olursa olsun, çimenlerde barışçıl bir protestoda yanlış bir şey görmüyor. Daha azı bir binanın işgal edilmesini, bunun yol açtığı yıkımı ve bu olayın şiddet içeren biçimini destekleyecektir. Polisin geri çağrılmasını bekliyorum.

30 Nisan Salı, 15:00: Öğrencilerin dönem sonu sunumları için kampüs dışında buluşuyoruz. Kampüs kapalıyken yapabileceğimiz en iyi şey bu. Bazıları çalışmalarını bahçede kiraz ağacının altında sergiliyor. Güzel bir gün. Ancak sesleri, tepedeki helikopterlerin takırtısıyla bastırılıyor.

Çok ileri bir adım
Protestocuların Hamilton Hall’u işgal ettiğini öğrenmek için uyandım. Bir arkadaş, 114. Cadde’deki yurt penceresinden kampüse giren siyah giyimli figürlerin görüntülerini gönderiyor

30 Nisan Salı, 19.45: Şehir merkezinden döndüğümde 110. Cadde metro istasyonundan çıktığımda polisin Broadway’i kapattığını gördüm. Her kavşakta güler yüzlü ve rahat memurlar var. Sıcak bir yaz akşamıdır. Düzinelerce öğrenci ortalıkta dolaşıyor, birçoğu yurtlarından kilitlenmiş durumda. Bazıları ise slogan atarak duruyor. 116. Cadde kapalı ve kimse kampüse giremiyor. 115. Cadde’nin tepesinde, ben de diğer birçok kişiyle birlikte metal bir barikatın önünde durup yolun karşısındaki kapıların içini görmeye çalışıyorum. Broadway’de trafik akmıyor. 116. Cadde’de hiçbir tren durmuyor. Sanırım içeride protestocuların tezahüratlarını duyuyorum ama emin olamıyorum. Bir polis memuru diğerine şöyle diyor: “Henüz içeri girmeyeceğiz. Üniversiteden birini bekliyoruz.” Hamilton Hall’u temizlemeye yönelik bir operasyonun çok yakında olduğu açık. Konuştuğum öğrencilerin çoğu bunun çok ileri bir adım olduğunu söylüyor. Ama ilginçtir ki içeridekilerin pek suçu yok: Üniversiteyi ikinci kez polis operasyonu alanı olarak görmek herkesi üzüyor ve konuştuğum hiç kimsenin üniversite yönetimi hakkında güzel bir sözü yok. Aslında polis bile değil. İçlerinden biri bir arkadaşıma “Orada sadece 20 tane var” diyor sanki bu kadar yaygaranın ne olduğunu anlatır gibi.

Benzeri görülmemiş sahneler
30 Nisan Salı, 21.30: Ekranlarımızda benzeri görülmemiş sahneler yaşanıyor. Kampüs kapatıldı. Kameralar, polisin Amsterdam’dan Hamilton’un ikinci katına bir çeşit mobil rampadan girdiğini gösteriyor. Sanırım daha büyük bir güç geçen hafta olduğu gibi 114. Cadde kapılarından içeri girecek. Profesyonel gazetecilerin olup bitenler hakkında çok az fikri var; En iyi haber gazetedeki öğrencilerden ve üniversite radyo istasyonundan geldi, ancak kampüste bulunmaları halinde tutuklanmakla tehdit edildiler. Kampüsün her yerinde büyük kalabalıklar ayakta duruyor ve izliyor. İnsanlar çok üzgün. Bir saat kadar sonra bitti ve tutuklanan öğrenciler götürüldü. Yağmur yağmaya başlar ve sokaklar sessizleşir.

1 Mayıs Çarşamba 10.30: İlahilerin ve helikopterlerin olmadığı sessiz bir sabah. Bugün herkesin kampüs dışında kalması gerektiği konusunda bilgilendirildik. Zoom’da ofis saatlerim var. Öğrenciler öfkeli ve birçoğu derinden üzgün. Biri bana öğrencilerin profesörlerinin kendileriyle birlikte, yöneticilerin de onlara karşı olduğunu hissettiklerini söylüyor. Bir diğeri ise protestocularla birlikte olmadığı için suçlu. Bir başkasından: Hepsinin dönem ödevlerini yazmaları gerekirken kütüphaneye erişimi nasıl engelleyebilirler? Henüz üniversite yönetimine güzel söz söyleyebilen bir öğrenciye rastlamadım.

Ürkütücü derecede boş
1 Mayıs Çarşamba, 11.12: Üniversite Rektörü Minouche Shafik, neden polisi aradığını açıklayan bir e-posta gönderdi ve kendi deyimiyle Columbia’nın “bizi merkez üssü haline getirecek” yeni düşünceye öncülük edebileceği bir zamanı sabırsızlıkla beklediğini açıkladı. sadece protestolar için değil, aynı zamanda dünya sorunlarına çözümler için de.” Öğrenci protestocuların yaptıklarına inandıkları şey bu değil mi: dünya sorununu çözüyorlar mı? Broadway’de polis her geçidi koruyor. Kimse içeri girmiyor veya çıkmıyor. Kampüs ürkütücü derecede boş. Tek ses, başlangıç ​​için çadırları kuran işçilerin sesi. Üniversiteler öğrenme yerleri olmalı. Başkanımızın ne öğrendiğini kendime soruyorum.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM