Dicle Tıp Fakültesinde Hiv Virüsü Soruşturması

Dicle Tıp Fakültesinde Hiv Virüsü Soruşturması

Diyarbakır’daki dicle üniversitesi tıp fakültesi kadın doğum kliniği’nde, hiv virüsü taşıyan gebe kadının sezaryen ameliyatına girmek istemeyen görevli tabip ve asistanlar ile alakalı üniversite yönetiminin tahkikat başlatmasının peşinden diyarbakır doktor odası da inceleme başlatmış olduğunı açıkladı. Hiv virüsü taşıyan c.K. Adlı hanımın 2.5 sene öncede aynı hastanede sezeryan ile doğum yaptığı ve hastane tarafından da malum bir vaka olduğu açıklandı.

Tabip odasi araştırma başlatti

Güneydoğu’da adı açıklanmayan bir ilde yaşayan ve hiv virisünü şoför eşinden kaptığı belirtilen gebe 27 yaşındaki c.K.’nin geçen hafta dicle üniversitesi kadın doğum kliniğinde meydana getirilen ameliyat öncesi ve cerrahi müdahale ve sonrasındaki gelişmelerle alakalı üniversite yönetiminin sualşturması sürürken, diyarbakır tayip odası araştırma başlattı.Doktor odası’ndan yapılan açıklamada, türkiye ve özellikle bölgede birfazlaca nedenden kaynaklı esenlik problemlerıyla ile yüz yüze kalındığı belirtilerek, şöyle denildi:

“bu esenlik sorunlarının nedenlerine gore çözülmesi ve bir daha yaşanmaması hususunda diyarbakır’daki diğer sağlık meslek örgütleri ile beraber senelerdir savaşım vermekteyiz. Son olarak 26 aralık 2017 tarihinde dicle üniversitesi tıp fakültesi hastanesi hanım doğum polikliniğine başvuran hiv + hamile hastanın, hastaneye yatırılmasından operasyona katılımına kadar yaşanmış olan sorunları duyum almış olduğumız andan itibaren durumu takip etmekteyiz. Diyarbakır hekim odası yönetimi olarak mevcut vakayla alakalı inceleme başlatmış durumdayız. Inceleme sonucunda esenlik hakkı ihlali, ayrımcılık yada mesleki etik ihlal tespit edilmiş olduğu durumda alakalı kurullarımıza da sualşturulması için iletilecektir.”

2,5 yil öncede ayni hastanede ameliyat edilmiş

Hiv virisü taşıdığı gerekçesiyle bazı doktorlarında ameliyatına girmek istemediği, giren bir asistanın da eline kaza ile iğne batması nedeniyle tedavi dibine alınan 27 yaşındaki c.K. Adlı hanımın 2,5 yıl öncede dicle üniversitesi tıp fakültesi kadın doğum kliniği’nde sezeryan ile doğum yaptığı bundan dolayı hastane tarafından malum bir vaka olduğu açıklandı. Ameliyat sırasında ameliyata giren asistanın kaza ile eline iğne batması arkasından klinikteki öteki asistanların ise koruyucu ekipman olmaması ve sorunlar nedeniyle rapor alarak görevde gelmedikleri, hastane yönetimi ile yapılan görüşmelerden sonra sorunların giderileceği sözü üzerine görevlerine başladıkları belirtildi.

3 ayri inceleme ve soruşturmada kusur ortaya çikarilacak

Dicle üniversitesi rektörlüğü ve hastane yönetimi tutanaklar tutarak soruşturma başlatırken, diyarbakır tabip odası da bugün itibariyle araştırma başlattığını duyurdu. Ameliyatı giren, girmek istemeyen hekim ve asistanlar mevzu ile ilgili mevzuşmak istemezken, esenlik bakanlığı’na bağlı tıp’ta ihtisas kurulunun da soruşturma başlatabileceği açıklandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM