Erdoğan, ülkedeki gücü nasıl sıkı bir şekilde elinde tuttu?

Erdoğan, ülkedeki gücü nasıl sıkı bir şekilde elinde tuttu?

Giderek otoriter eğilimleri olan bir popülist olan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, son seçim galibiyetinin ardından Cumartesi günü görev yemini etmesi ve üçüncü cumhurbaşkanlığı dönemine başlaması planlanıyor.

Türkiye’yi 20 yıldır başbakan veya cumhurbaşkanı olarak yöneten Erdoğan, ülkede devam eden ekonomik krize ve hükümetinin Şubat ayında 50.000’den fazla insanın hayatını kaybettiği depreme verdiği tepkiye rağmen geçen hafta sonu ikinci turda galip geldi.

Hayranları arasında “reis” ya da “şef” olarak tanınan 69 yaşındaki Erdoğan, şimdiden Türkiye cumhuriyeti tarihinin en uzun süre görev yapan lideri konumunda. 2028’e kadar devam edecek beş yıllık bir dönem için yeniden seçilmesi, iktidarını üçüncü on yıla uzatıyor ve dost bir parlamentonun yardımıyla muhtemelen daha uzun süre görev yapabilir.

İşte Erdoğan’ın kariyerine ve siyasi uzun ömürlülüğünün bazı nedenlerine bir bakış.

EKONOMİ DEĞİL

Pek çok uzman, Türkiye’nin ciddi ekonomik sıkıntılarının Erdoğan’ın alışılmışın dışında maliye politikalarından kaynaklandığı konusunda hemfikir – en önemlisi, ekonomistlerin uyarılarına rağmen aşırı enflasyona karşı faiz oranlarını düşürmek. Ancak, seçmenlerin çoğunluğu – ikinci tur oyların %52’sini aldı – ona karşı görünmüyordu.

Erdoğan’ın bir yaşam maliyeti krizi ortasında dayanıklılığı – Türkiye’de enflasyon Nisan’da %44’e düşmeden önce Ekim’de %85 gibi şaşırtıcı bir seviyeye ulaştı – birçok insanın hızla yükselen kira ve temel gıda fiyatlarını ödemeye çalışırken istikrarı değişime tercih etmesinden kaynaklanmış olabilir. mal.

Başkan geçmişte ekonomiyi tersine çevirme becerisini gösterdi. Ve hükümet kaynaklarını siyasi avantajına harcamaktan ve konuşlandırmaktan asla çekinmedi.

Son yirmi yılda, hükümeti seçmenlerini memnun etmek için altyapıya cömertçe harcadı. Geçen ayki parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimlerine giden dönemde, enflasyondan gelen darbeyi hafifletmek için maaşları ve emekli maaşlarını artırdı ve elektrik ve gaz sübvansiyonlarını dağıttı.

Pek çok seçmenin gurur duyduğu noktalardan biri de Türkiye’nin balon gibi büyüyen askeri-sanayi sektörü. Kampanya boyunca Erdoğan sık sık yerli üretim insansız hava araçlarından, uçaklardan ve dünyanın ilk “drone taşıyıcısı” olarak lanse edilen bir savaş gemisinden alıntı yaptı.

DÜNYA SAHNESİNDE

Erdoğan, dünya sahnesinde gezinme şekliyle birçok Türk’ü kendi tarafına çekti. Taraftarları onu, Türkiye’nin jeopolitikte önemli bir oyuncu olabileceğini gösterirken, Doğu ve Batı ile iç içe geçerken bağımsız bir çizgi sergileyen bir lider olarak görüyor.

Türkiye, Avrupa ve Asya’nın kavşağında bulunan stratejik konumu nedeniyle kilit bir NATO üyesi ve ittifakın en büyük ikinci ordusunu kontrol ediyor. Erdoğan’ın görev süresi boyunca, ülke vazgeçilmez ve zaman zaman sorunlu bir NATO müttefiki olduğunu kanıtladı.

Türk hükümeti İsveç’in NATO’ya girmesini engelledi ve Rus füze savunma sistemleri satın alarak ABD’nin Türkiye’yi ABD öncülüğündeki bir savaş uçağı projesinden atmasına neden oldu. Yine de Türkiye, Birleşmiş Milletler ile birlikte, Ukrayna’nın Karadeniz üzerinden dünyanın açlıkla mücadele eden bölgelerine tahıl sevkiyatına devam etmesine izin veren hayati bir savaş zamanı anlaşmasına aracılık etti.

Erdoğan, ülkenin cumhuriyetin 100. yılını kutlamaya hazırlanırken gelen yeniden seçilmesini “Türkiye Yüzyılı”nın başlangıcı olarak selamladı.

İSLAM KÖKLERİNE DÖNÜŞ

Erdoğan, yaklaşık bir asırdır laiklik tarafından tanımlanan bir ülkede İslami değerleri yükselterek muhafazakar ve dindar destekçilerinden derin bir sadakat geliştirdi.

Ülke laiklikten sapmaya başladığında sivil siyasete sıklıkla karışan ordunun yetkilerini dizginledi. Muhafazakar kadınların okullarda ve devlet dairelerinde başörtüsü takmasını yasaklayan kuralları kaldırdı.

Ayrıca İstanbul’un simgesi Ayasofya’yı yeniden camiye çevirerek Türk İslamcılarının uzun süredir talebini karşıladı. Bizans döneminden kalma katedral, ilk olarak Konstantinopolis’in fethinden sonra cami oldu, ancak onlarca yıl müze olarak hizmet verdi.

Daha yakın bir zamanda, LGBTQ+ haklarını eleştirdi ve aile kavramının geleneksel, muhafazakar görüşüne bir tehdit oluşturduklarını öne sürdü.

MEDYA ÜZERİNDE SIKI KONTROL

Erdoğan, iktidarda olduğu on yıllar boyunca medya üzerindeki kontrolünü pekiştirdi.

Türk haber kuruluşlarının çoğu artık ona sadık şirketlere ait. Pozisyonunu eleştirileri susturmak ve muhalefeti kötülemek için kullandı.

Uluslararası seçim gözlemcileri, hem 14 Mayıs’taki cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunun hem de 28 Mayıs’taki ikinci tur seçimlerin ücretsiz olduğunu ancak adil olmadığını gözlemledi.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı koordinatörü Farah Karimi, ikinci turda seçmenlerin gerçek siyasi alternatifler arasında bir seçim yapmasına rağmen, “yanlı medya kapsamı ve eşit şartlara sahip olmama, görevdeki partiye haksız bir avantaj sağladı” dedi. .

Erdoğan’ın ikinci tur seçimlerdeki rakibi muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanının ekonomi politikalarını geri alma ve ifade özgürlüğü üzerindeki baskıları sona erdirerek Türkiye’yi yeniden demokratik bir yola sokma sözü vermişti. [AP]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM