Genç kıza uygunsuz bir şekilde saldıran Kıbrıs eski piskoposunun cezası ertelendi

Genç kıza uygunsuz bir şekilde saldıran Kıbrıs eski piskoposunun cezası ertelendi

Perşembe günü Kıbrıs’ta bir mahkeme, 42 yıl önce 16 yaşındaki bir kıza uygunsuz bir şekilde saldırmaktan suçlu bulunan Rum Ortodoks Kilisesi’ndeki eski bir piskoposa 12 ay ertelenmiş hapis cezası verdi.

Larnaka Bölge Mahkemesi Yargıcı Evie Efthymiou cezasını geçerken suçun ciddiyetine dikkat çekti ancak eski Kition Piskoposu Chrysostomos’un ilerlemiş yaşını, kötüleşen sağlığını ve temiz sabıka sicilinin yanı sıra olaydan bu yana geçen önemli süreyi de hesaba kattığını söyledi. saldırı gerçekleşti.

Kıbrıs Haber Ajansı’na göre yargıç, Hrisostomos’un 2019’daki istifasından önce 46 yıl boyunca seçilmiş bir piskopos olarak yaptığı hayır işlerini de değerlendirdi.

Ancak 85 yaşındaki piskoposun kıdemli bir din adamı olarak otorite konumunu kötüye kullanmasının “yalnızca Hıristiyan değerlerine aykırı olmadığını, aynı zamanda eylemlerine de büyük ağırlık verdiğini” söyledi.

Yargıç, Chrysostomos’un kurbanın onunla yalnız kalması için toplantılarının zamanını ve yerini seçerek planını “akıllıca” harekete geçirdiğini ekledi. Genç, babasını kaybettikten sonra maddi destek için piskoposa başvurmuştu.

Hrisostomos’un mahkûmiyeti, Kıbrıs’ın nüfuzlu Ortodoks Kilisesi’nin kıdemli bir üyesinin – artık görevde olmasa bile – kanunun tüm ağırlığıyla karşı karşıya kaldığı ender bir örnekti.

Adliye binasının dışında aktivistler, piskopos ayrılırken arabasını engellemeye çalışan bazılarını polisin geri püskürtmek zorunda kalmasıyla piskoposu küçümsedi.

Şu anda 50’li yaşlarının sonlarında olan kurban, devlet televizyonu CyBC’ye, hakimin cezayı erteleme gerekçesini anlasa da, piskopos için parmaklıklar ardında en azından “sembolik” bir süre beklediğini söyledi.

Otosefali Kilise’nin en yüksek karar verme organı olan Kutsal Sinod, bu ayın sonlarında toplanarak onun görevinden alınıp alınmayacağına karar verecek.

Başpiskopos Georgios, Hrisostomos’un mahkum edilmesinden sonra yaptığı açıklamada, Meclisin “Kutsal Kanun Yasası ve Kıbrıs Kilisesi anayasasına dayalı uygun kararları” alacağını söyledi.

Başpiskopos, “Kilise, Hıristiyan inancına aykırı ve din adamlarının ahlakına aykırı bu tür eylemleri nerede yapılırsa yapılsın kesin olarak kınıyor” dedi.

Kilise’nin, kadına yönelik şiddeti teşvik eden erkek merkezli ve cinsiyetçi davranışlar gibi “hatalı tutumlarla” mücadele etmeye yardımcı olabilecek yollara bakacağını da sözlerine ekledi. [AP]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM