‘Güvenli’ tam çoğunluk için eşik

‘Güvenli’ tam çoğunluk için eşik

25 Haziran seçimlerinde Meclis dışında kalacak partilerin toplam oy oranı %6 ile %9 arasında ise, Yeni Demokrasi’nin “güvenli” salt çoğunluğu (158 sandalye civarında) kazanması için kritik eşik. %40 olacaktır. 

ND lideri Kyriakos Mitsotakis, partisinin istikrarla yönetebilmek için 158 sandalyelik “güvenli çoğunluk” kazanmasını istiyor.

Özgürlük Yelkeni (Plevsi Eleftherias) ve/veya Niki gibi bazı partilerin Parlamento’ya girmesi beklendiğinden ve aynı zamanda bazı seçmenlerin çekimser kalması nedeniyle Parlamento dışındaki partilerin yüzdesinin Mayıs ayına göre önemli ölçüde düşmesi bekleniyor. ilk seçimde daha küçük oluşumları seçmişti.

Genel olarak, anketlerin gösterdiği gibi, Parlamento dışında kalacak partilerin yüzdesi %6 ile %9 arasındaysa, ND’nin %38 alması durumunda 158 sandalye hedefine ulaşılamaz.

%38 ile bu koltuk hedefine Meclis dışındaki partiler için %14 ile ulaşılabilir. Aslında bu durumda Meclis dışında %8 ile sağlanacak olan 151 sandalyelik salt çoğunluğun sağlanamaması muhtemeldir. 

Yüzde 38,5 oyla 158 milletvekili çıkarabilmek için Meclis dışındaki partiler için yüzde 12, Meclis dışındaki partiler için yüzde 6 ile marjinal bir salt çoğunluk sağlanıyor.

158 milletvekili hedefi %39 ve %39,5 ile TBMM dışındaki partiler için sırasıyla %11 ve %9 ile gerçekleştirilmiştir.

Bu “güvenli” kesin çoğunluk %40 ile daha da kesinleşmeye başlar. Parlamento dışındaki partiler için bu yüzde ve %7 ile ND 158 sandalye alacaktı. %40,5 ile 158 rakamı, Meclis dışındaki partiler için %6 ile yakalanmıştır. Aynı yüzde (%40,5) ve Parlamento dışındaki partiler için %7 ile ND 159 sandalye alacaktı.

Parlamento dışındaki partilerin yükseldiği her %1 için ND ek bir sandalye alacaktı. 21 Mayıs’ta aldığına yakın olan %41 (kesin olarak %40,8) ve Meclis dışındaki partiler için %7 ile ND 160 milletvekili alacaktı. Buna göre bundan sonra Meclis dışında kalan her %1 için bir sandalye eklenecektir. Aslında, tahminler dahilinde olan %9 ile ND 163 sandalye kazanacaktı. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM