IMF, Türkiye için 2018 büyüme tahminini yükseltti 2019 rakamını aşağı revize etti

IMF, Türkiye için 2018 büyüme tahminini yükseltti 2019 rakamını aşağı revize etti

Uluslararası Para Fonu (IMF), 2018 Türkiye ekonomik büyüme tahminini yüzde 4,4’e yükseltti, ancak 2019 tahmini, son Dünya Ekonomik Görünümü’nde 2019’da yüzde 4’e düştü.

IMF, Türkiye ekonomisinin, artan dış talep koşulları ve destekleyici politikaların pek çok cepheye dayanarak artacağı ve genişlemeci maliye politikası, devlet kredisi teminatları, döngüsel makro ihtiyati politika ve destekleyici bir parasal duruşla ortaya çıkacağını açıkladı. 17 Nisan’da, bu hafta IMF ve Dünya Bankası bahar toplantıları için Washington’da binlerce küresel finans yetkilisi toplandı.

“Büyüme 2018’de yüzde 4,4 ve 2019’da yüzde 4 olarak tahmin ediliyor” diye ekledi.

Ocak ayı güncellemelerinde IMF, her biri için 2018 ve 2019’da Türkiye için yüzde 4,3’lük bir büyüme öngördü.

IMF, Türkiye ekonomisi için bazı riskleri de vurguladı.

Türkiye’de, bilanço para birimi uyumsuzluklarını sınırlamak ve döviz kuru riskine olan yüksek oranlar, özellikle ABD ve Birleşik Krallık’ta devam eden para politikası normalizasyonu ile birlikte acil önceliklerdir (ve bunun sonucunda ortaya çıkan sermaye akımlarının gelişmekte olan piyasadan uzaklaşmasına neden olabilir. ekonomiler), IMF uyardı.

Ayrıca, vade primlerinin aniden yeniden fiyatlandırılmasının (“Riskler” bölümünde tartışıldığı üzere) ayrı bir olasılık olarak kaldığı ve portföy değişimlerinin meydana gelebileceği göz önünde bulundurulduğunda, kısa vadeli borçlanmaya aşırı güvenmekten kaçınarak, rollover riskinin azaltılması önemlidir. katma.

IMF, 2018 ve 2019 küresel büyüme tahminlerini, Ocak ayında yapılacak güncellemelerin ardından her iki yıl için de yüzde 3,9 seviyesinde tuttu.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM