İtalya, Avrupa futbol şampiyonluğunu kazandıktan sonra sevinçten patladı

İtalya, Avrupa futbol şampiyonluğunu kazandıktan sonra sevinçten patladı

İtalyanlar, Avrupa Şampiyonası futbol unvanını sadece genç milli takımları için değil, koronavirüs pandemisi tarafından sert ve uzun süre vurulduktan sonra normale dönmeyi özleyen bir ülke için yeni bir başlangıç ​​olarak kutladılar.

İtalya , 2006 Dünya Kupası’ndan bu yana ilk büyük futbol kupasını kazanmak için Pazar günü İngiltere’yi penaltı atışlarında yendikten sonra binlerce insan sokaklara çıkarken, korna çalan arabalar, havai fişekler ve şarkı söyleyen hayranlar Roma’da geceyi doldurdu .

Maçı Roma’nın merkezinde büyük ekranda izleyen 29 yaşındaki Napolili Fabrizio Galliano, “Dünyadaki diğer ülkeler gibi bizi yoran zor bir buçuk yıldan çıkıyoruz” dedi.

“Bu çok şey ifade ediyor. Spor, bizi birbirimizden ayıran, birleştiren şeylerden biridir. Ama sonunda özlediğimiz o sevinci hissedebilmek sporun ötesine geçiyor.”

Birçok İtalyan, Avrupa Şampiyonasını, son 16 ayın çoğunu çeşitli karantina aşamalarında geçiren bir ülke için yeniden lansman olarak gördü. İtalya, Asya dışında COVID-19 pandemisinden etkilenen ilk ülke oldu ve özellikle 2020 baharında kuzey İtalya’daki hastanelerin hastalarla dolup öldüğü ve ölümlerin arttığı bu dönemde çok acı çekti. İtalya, 27 ulustan oluşan Avrupa Birliği’ndeki en yüksek ölüm olan 127.000’den fazla COVID ölümü kaydetti.

“Herkes için ama özellikle ilk isabet alan ülkelerden biri olan bizler için karmaşık bir yıl oldu. Milano merkezli 30 yaşındaki etkinlik yapımcısı Michela Solfanelli, “Bu yeni bir başlangıcın işaretidir” dedi.

Virüs kısıtlamalarının çoğu bahardan bu yana kaldırıldı ve kalanlar, başkentin sokaklarında dans eden ve “ Avrupa’nın şampiyonuyuz” diyen İtalya taraftarları tarafından büyük ölçüde görmezden gelindi .

Güneydeki Bari kentinden 23 yaşındaki David Bellomo, bunun İtalyan grup Maneskin’in Mayıs ayında Eurovision Şarkı Yarışması’nı kazanmasının ardından İtalya’nın bu yılki ikinci büyük zaferi olduğuna dikkat çekti.

“Eurovision sayesinde ve bu oyun ve futbol sayesinde bu yıl geri dönmeyi başardık” dedi. Günün erken saatlerinde Wimbledon finalini Novak Djokovic’e kaptıran İtalyan tenisçi Matteo Berrettini’ye atıfta bulunarak, “Neredeyse üçlük aldık” diye ekledi.

Taraftarlar omuz omuza, Roma’nın tarihi merkezinin kenarındaki eliptik bir Arnavut kaldırımlı meydan olan Piazza del Popolo’ya kurulan iki büyük ekranda penaltı atışlarını gergin bir şekilde izledi. İtalya kalecisi Gianluigi Donnarumma, İngiltere’nin son penaltısını kurtarırken kulakları sağır eden bir kükreme gökyüzüne yükseldi.

Mavi İtalya gömlekleri denizi arasında, Roma’nın bir saat dışındaki Zagarolo kasabasından, meydandaki kalabalıkla finali yaşamak için gelen Senegalli göçmen bir aile vardı.

“İtalyan değilim ama duyguları hissedebiliyorum. 42 yaşındaki Falilou Ndao, “Sanki İtalyanmışım gibi hissediyorum. Bu ülkeyi gerçekten seviyoruz.”

İtalya taraftarı ve futbolcu olan 13 yaşındaki oğlu Yankho, takımdan etkilendi.

“Cesaret gösterdiler. Gol az olsa da asla pes etmediler” dedi. “O kadar hak ediyor ki. Tüm turnuva boyunca harika oynadılar. İtalyaya git!”

Kalabalık durumlarda insanların hala maske takması zorunlu olsa da, İstiklal Marşı’nı söyleyerek ve meşaleleri yakarak meydanı çıplak yüzlü taraftarlar boşaltırken, polis herhangi bir müdahale girişiminde bulunmadı. Taraftarlar, arabalarından İtalyan bayrakları sallayarak şehrin içinden geçerken havai fişekler patladı.

39 yaşındaki gastroenterolog Dr. Annamaria Altomare, gösteriyi bir arkadaşıyla güvenli bir mesafeden izledi. Maske takan birkaç kişiden biriydiler.

“Bu karmaşada delta varyantından kaçınmak istiyoruz” dedi gülerek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM