Sidney koronavirüs vakaları kilitlenme azaldıkça artıyor

Sidney koronavirüs vakaları kilitlenme azaldıkça artıyor

Avustralya, ülkenin en büyük şehri Sidney’deki bir kilitlenmenin hızla büyüyen bir vaka kümesini durdurmaması nedeniyle 12 Temmuz’da yeni koronavirüs vakalarında bir artış daha bildirdi.

Sağlık yetkilileri, üçüncü haftasında olan şehir çapında bir kilitlenmeye rağmen, son 24 saat içinde Sidney’de 112 vaka bildirdi, bu enfeksiyon dalgası için bir rekor.

Virüs şimdi beş milyonluk genişleyen şehirdeki mahallelere yayıldı.

Yeni Güney Galler eyaleti başbakanı Gladys Berejiklian, en son enfeksiyonların çoğunun, haneniz dışındaki kişilerle görüşme yasağına rağmen tanışan aile üyeleri ve yakın arkadaşlar arasında geçtiğini söyledi.

Sidneylilere şu anda yiyecek alışverişi, tıbbi tedavi veya günlük egzersiz yapmadıkça evden çıkmamaları emredildi.

Berejiklian, “Kendinizi riske atarsanız, tüm ailenizi – ki bu da geniş ailenizin yanı sıra en yakın arkadaşlarınız ve iş arkadaşlarınız anlamına gelir – riske atmış olursunuz, diye uyardı Berejiklian.

10 Temmuz’da 90’larında bir kadın, bu yıl Avustralya’da yerel olarak edinilen bir enfeksiyondan kaynaklanan ilk ölüm olan COVID-19 için pozitif test ettikten saatler sonra öldü.

Sidney’de sokağa çıkma yasağının Cuma günü sona ermesi planlanıyor, ancak yetkililer hedefin artık “çok düşük ihtimal” yerine getirilmediğini söylüyor.

Şehir, yerel seyahat yasakları altında ülkenin geri kalanından neredeyse tamamen kesildi.

Yeni Güney Galler, en son salgının Haziran ortasında başlamasından bu yana toplam 678 yeni enfeksiyon kaydetti.

Bu, çoğu küresel şehirle karşılaştırıldığında düşük olsa da, Avustralya pandemi boyunca topluluk bulaşmasına sıfır toleranslı bir yaklaşım benimsemiştir.

Yetkililer, kümeleri erkenden yok etmek amacıyla kısıtlamalar getirmekte hızlı davrandılar ve ülkenin sınırları büyük ölçüde kapalı kaldı. Avustralyalıların sadece yaklaşık yüzde 10’u tam olarak aşılanmıştır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM