Kafası karışmış, hayal kırıklığına uğramış ve bir rehber hayvanla havaalanında mahsur kalmış durumda

Kafası karışmış, hayal kırıklığına uğramış ve bir rehber hayvanla havaalanında mahsur kalmış durumda

Üniteryen Evrenselci bir papaz olan Joanna Lubkin, kronik ağrı ve yorgunluğa sahip ve düştüğü eşyaları alması, asansör düğmelerine basması ve vücudu zayıfladığında onu desteklemesi için Sully adlı 4 yaşındaki siyah Labrador hizmet köpeğine güveniyor. Asla onsuz seyahat etmez.

Haziran ayında Sully ile birlikte bir konferansın ardından Boston’a dönmek üzere Pittsburgh Uluslararası Havalimanı’na vardıklarında, JetBlue Airways kapısındaki görevli ona dosyada Sully’nin hizmet köpeği olduğunu onaylayan hiçbir form bulunmadığını söyledi ve ona izin vermeyi reddetti. pano.

Ulaştırma Bakanlığı, 2021’den bu yana engelli yolculardan, eğitimli rehber hayvanlarıyla birlikte uçağa binmeden önce köpeğin sağlığını, davranışını ve eğitimini doğrulayan standart bir form doldurmalarını zorunlu kılıyor. 37 yaşındaki Lubkin, Delta Air Lines ile Pittsburgh’a uçmadan önce hem Delta hem de JetBlue için DOT formunu doldurmuş ve web sitelerine yüklemişti. Delta ile hiçbir sorun yaşamadı.

Ancak bir hafta sonra kendini Pittsburgh’da kafası karışmış ve hüsrana uğramış bir halde buldu. Kendisinin, doğrulama sürecinde engellerle karşılaşan ve hava yolculuğu için hizmet köpeklerini doğru bir şekilde doğruladıktan sonra bile kendilerini havaalanında sıkışıp kalmış birçok engelli yolcudan biri olduğunu bilmiyordu.

JetBlue, yeni DOT formlarını incelemek ve onlar adına onay veya ret kararı vermek için üçüncü tarafları (Açık Kapılar Organizasyonu adlı Chicago merkezli küçük bir şirket) kullanan dört havayolundan biridir. Lubkin eve dönüş uçuşu için kapısına vardığında kendisine Open Doors’un formunu doğrulamadığı ve uçmasına izin verilmeyeceği söylendi.

Kızgın ve yorgun Lubkin bir arkadaşını aradı ve arkadaşı onu Boston’a 570 mil geri götürmeyi teklif etti.

“Uçmak benim için ve birçok insan için fiziksel olarak acı verici” dedi. “Seyahat etmemizi bu kadar zorlaştırmak haksızlık ve bana doğru gelmiyor.”

Bir JetBlue sözcüsü endişelerini kabul etti.

Havayolunun kurumsal iletişimden sorumlu kıdemli yöneticisi Derek Dombrowski, “Müşterinin seyahat programındaki tüm uçuşlarda seyahat sırasında evrakların doğrulanmasında daha iyi tutarlılık sağlamamız gerektiğini anlıyoruz” dedi.

‘Ayrımcılığı kabul ediyorum’

Korona virüsünden önce, kabine hayvan getirmek isteyen hava yolcuları, havayolu şirketlerinin evcil hayvanlarla uçma konusundaki bireysel kurallarına uymak zorundaydı ve bu bazen özel bir bilet satın alınmasını gerektiriyordu. Tam eğitimli rehber hayvanlar her türlü ücretten muaf tutuldu.

Havayolları, 2021 düzenlemelerine, uçaklarda pandemiye bağlı olarak artan evcil hayvan sayısının artmasının ardından ihtiyaç duyulduğunu, bunların çoğunun eğitimsiz olduğunu ve hem yolcular hem de meşru rehber hayvanlar için risk oluşturduğunu söylüyor. Ayrıca yolcuların evcil hayvanları veya duygusal destek hayvanlarını eğitimli hizmet hayvanları olarak satmaya çalıştığı bir dizi olay da yaşandı. 2021’in sonunda, büyük havayollarının çoğu duygusal destek sağlayan hayvanları artık uçağa kabul etmeyeceklerini açıkladı ve Ulaştırma Bakanlığı, rehber hayvanlar için yeni kurallar koydu.

Değişiklikler arasında şunlar yer alıyor: Havayolları, sahibinin engelliliğiyle doğrudan ilgili bir görevi yerine getirmek üzere eğitilmiş köpekler olarak tanımlanan rehber hayvanlarının kullanıcılarından, hayvanın sağlığını, davranışını ve eğitimini doğrulayan bir DOT formu sunmalarını talep edebilir.

JetBlue, Allegiant Air, Sun Country Airlines ve Alaska Airlines, formların işlenmesi için Open Doors ile ortaklık kurdu. Gezginler formlarını havayollarının web sitelerine yükler ve havayolları da bunları Open Doors’a iletir; bu da formu inceleyerek ve bazen formda iletişim bilgileri gerekli olan eğitmeni ek sorularla arayarak hizmet köpeğinin meşruiyetini doğrular. .

American Airlines ve United Airlines dahil diğer havayolları formları kendileri inceleyip onaylıyor.

Bazı köpek eğitmenleri ve engellilik savunucuları yeni kuralların yasa dışı olabileceğini söylüyor.

Lubkin, DOT formunu doldurup JetBlue’nun web sitesine yükledikten sonra, ayrılmadan bir haftadan fazla bir süre önce, Sully’yi eğiten hizmet köpeği organizasyonu NEADS’ten, Open Doors’un formuyla ilgili olarak kendileriyle iletişime geçtiğini bildiren bir e-posta aldı. o “her şey hazırdı”.

Ancak Pittsburgh’da kapı görevlisi dosyasında Open Doors’tan herhangi bir iletişim bulamadı.

Lubkin, “Bir şirketin, birisinin engelliliği için konaklama bulmasını bu kadar zorlaştırması gerçeğini bu ayrımcılık olarak görüyorum” dedi.

Diğer havayollarındaki yolcular da sorunlarla karşılaştı. Haziran ayında, evde oturan üç çocuk annesi Ashley O’Connor, oğlu Owen ve yeni hizmet köpeğiyle birlikte Myrtle Beach, Güney Carolina’dan Columbus, Ohio’ya uçmak için sabırsızlanıyordu.

4 yaşındaki Owen, kalbi ve solunum yollarını etkileyen genetik bir hastalığın kısaltması olan CHARGE sendromuna sahip ve bir Alman çoban olan Téa, Owen solunum sıkıntısı riskiyle karşı karşıya olduğunda etrafındaki insanları uyarmak için eğitildi.

Allegiant’a dönüş uçuşlarından üç gün önce, 30 yaşındaki O’Connor, Allegiant’ın web sitesindeki DOT formunu doldurdu ancak kendisine, köpeğin eğitildiği belirli görevleri listelemediği için başvurusunun reddedildiği söylendi. Tekrar doldurdu, yeniden gönderdi ve ardından bir onay aldı. Daha sonra Open Doors’tan Allegiant’tan “seyahat talep edebileceğini” söyleyen bir e-posta geldi. O yaptı.

Ancak havaalanında O’Connor’a dosyada hiçbir form olmadığı söylendi. Bir ara Owen’ın trakeostomi tüpünü emmek için check-in kontuarında durup telefonuyla tekrar göndermeye çalıştı. Ancak bir dizi hata mesajı aldı ve sonunda Allegiant kapı görevlisi tarafından başvurusunun reddedildiği söylendi.

Téa’yı Columbus’a yaklaşık 10 saat sürmek için Owen’ın her ikisi de 70’li yaşlarının sonlarında olan büyük büyükanne ve büyükbabasının yardımını almak zorunda kaldı. Owen’la birlikte eve yalnız uçtu.

Check-in kontuarındaki olayla ilgili olarak “Engelli olduğu belli olan çocuğum yanımda bebek arabasında oturuyordu” dedi. “Merhamet yoktu.”

Allegiant, O’Connor’ın başvurusunun eksik bilgi nedeniyle ertelendiğini ve havaalanına gelene kadar rehber hayvanla seyahat ettiğini havayoluna bildirmediğini söyledi. Buna itiraz ediyor.

Taşıyıcının bir sözcüsü, “Açık Kapılar Organizasyonu, kar amacı gütmeyen güvenilir bir engelli savunuculuğu organizasyonudur” dedi. “Bu stratejik ortaklık, Allegiant’ı engelli topluluğuna hizmet etmek için daha iyi araçlarla donattı ve tüm yolcuların ve mürettebat üyelerinin güvenliğini sağlarken rehber hayvan onay sürecini kolaylaştırmamıza olanak tanıdı.”

Open Doors, havayollarıyla iletişimin zaman zaman ters gittiğini itiraf etti. Ancak örgütün kurucusu Eric Lipp, sorunun çoğunlukla uygun eğitimden yoksun havayolu çalışanlarından kaynaklandığını söyledi.

Lipp, “Birkaç aksaklık yaşadık” dedi. Ancak evrak sorunları ortaya çıktığında havayolu çalışanlarının açık bir engeli olan müşterilerin uçağa binmesine izin vermesi veya o anda rehberlik için doğrudan Open Doors’a ulaşması gerektiğini de sözlerine ekledi.

“JetBlue ve Allegiant zamanımızın %90’ını alıyor” dedi ve havayollarının bir ret kararı vermeden önce bilgi almak için kuruluşu araması gerektiğini ekledi. “Bazen havayollarında çalışan insanlar sadece bir şeyler yaparlar. Kararları verenlerin havaalanındaki kişiler olmasını istemiyoruz.”

Hizmet hayvanları olarak geçti

1986’da kabul edilen Hava Taşıyıcılarına Erişim Yasası, havayollarının engelli yolcuların rehber hayvanlarıyla uçağa binmelerine izin vermesini gerektiriyor. Ayrıca havayollarının yolcunun engelliliği hakkında sorabileceği soruları da sınırlıyor.

Detroit’teki bir hukuk firması olan Marko Law’un avukatı Cait Malhiot, “Bir havayolunun rehber hayvanı reddetmesinin belirli nedenleri vardır; örneğin köpek olmaması veya davranışsal sorunlar görmesi gibi” dedi. Ancak bir havayolu, yolculardan bir köpek için herhangi bir özel eğitim göstermelerini veya bir köpeğin yalnızca akredite bir kaynak tarafından eğitilmesini talep edemez.

32 yaşında bir sosyal hizmet görevlisi olan Ashley Townsend, kördür ve 3 yaşında siyahi bir laboratuvar olan Lolly’ye güvenmektedir. Haziran ayında Townsend, bir rehber köpek konferansı için Denver’daki evinden New York City’deki bir bağış toplama etkinliğine uçmaya davet edildi. Organizasyon, biletini JetBlue üzerinden ayırttı ve Townsend, Lolly’ye binerken sorun yaşamayacağından emin olmak için uçuştan iki gün önce taşıyıcıyı aradı. Uçmaya hazır olduğuna dair güvence verildi.

Ancak ertesi gün Townsend, JetBlue’nun web sitesine bakmak için ekran okuyucusunu kullandı. Ancak o zaman, göndermeye alışık olduğu DOT formunun uçuştan önce Open Doors tarafından incelenmesi gerektiğini fark etti. Sadece iki ay önce Lolly ile Southwest Airlines uçuşunda uçmuştu ve Open Doors incelemesiyle karşılaşmamıştı. Yanıt almasının 48 saat süreceğini belirten otomatik bir mesaj aldığında paniğe kapıldı; uçuşu bir günden az sürdü. Tekrar JetBlue’yu aradı ve saatler süren beklemenin ardından evrakları gerektiği gibi tamamlamadığı ve uçmasına izin verilmeyeceği kendisine bildirildi.

Biletini iptal etti ve United’dan Open Doors kullanmayan yeni bir uçuş satın aldı. O ve Lolly sorunsuz uçtular.

JetBlue, Açık Kapılar ortaklığının, köpeklerin uçuşlarda hizmet hayvanı olarak kullanıldığı, ancak daha sonra mürettebat üyelerini ısırmak ve uçakta kendilerini rahatlatmak da dahil olmak üzere havada hasara yol açtığı çok sayıda olay nedeniyle hayata geçirildiğini söyledi.

JetBlue sözcüsü Dombrowski, “Engelli bir kişiyle birlikte seyahat eden uygun eğitimli hizmet köpeklerini diğer köpeklerden ayırmaya yönelik bir süreç geliştirdik” dedi.

Townsend, kuralların sıkılaştırıldığını anladığını ancak engelli topluluğunun, kendilerinin neden olmadığı bir sorunun sorumluluğunu üstlendiğini hissettiğini söyledi.

“İnsanların bu çizgiyi kasıtlı olarak bulanıklaştırmasından sorumlu tutulması yerine, hizmet hayvanımın meşru olduğunu kanıtlama yüküyle karşı karşıyayım” dedi.

Mayıs ayında, Jacksonville, Florida merkezli iletişim çalışanı Erin Brennan Wallner ve ailesi, oğullarının hizmet köpeğiyle birlikte Boston’da mahsur kaldı. 14 yaşındaki Mason, otizm hastası ve stres anlarında 65 kiloluk altın doodle olan Zoe’ye güveniyor.

Aile, Boston’a bir tatil rezervasyonu yaptı ve DOT kurallarındaki değişiklikten habersizdi. JetBlue uçuşundaki ajanlar ve mürettebat da öyleydi; Zoe ile birlikte Jacksonville’den Boston’a hiçbir sorun yaşamadan uçtular. Ancak evlerine dönmek için havaalanına vardıklarında, onaylı DOT formu olmadan uçağa binemeyecekleri söylendi.

Wallner çılgınca havaalanında formu doldurmaya çalıştı. Aile, uçuşlarının onlarsız kalkışını izledi ve iki saat sonra Wallner, o gün için yeniden rezervasyon yaptırmayı umarken, Open Doors’tan Off Leash K9 Training adlı bir şirket tarafından eğitilen Zoe’nin eğitime uygun olmadığını belirten bir e-posta aldı. bir hizmet hayvanı.

Durumla ilgili olarak Open Doors ile temasa geçildiğinde Zoe’nin reddedildiğini, çünkü Wallner’ın köpeğin gerçekleştirdiği görevlere ilişkin ayrıntılar vermek yerine köpeğin eğitimini tanımlamak için belirsiz bir dil kullandığını söyledi. Open Doors’un kurucusu Lipp, şirketinin günde yaklaşık 120 form işlediğini ve Wallner’ınki gibi durumlarda daha fazla bilgi için her zaman eğitmenle iletişime geçmeye çalıştığını söyledi.

Ancak Zoe’nin antrenörü Matt Gregory, Open Doors’tan hiçbir arama almadığını söyledi. Aile sonunda bir araba kiraladı ve 18 saat sonra Jacksonville’e geri döndü.

Wallner, ailesinin Boston’a uçmasına izin verilmesinin ilk etapta sistemin çalışmadığını kanıtladığını söyledi.

“Pek çok insanın bu durumdan faydalandığını anlıyorum” dedi. “Ama en azından bizi eve götürme sorumluluğunuz yok mu?”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM