Küresel gözlemci Ekim ayında sosyal medyanın banka operasyonlarını nasıl tetiklediğine ilişkin rapor hazırlayacak

Küresel gözlemci Ekim ayında sosyal medyanın banka operasyonlarını nasıl tetiklediğine ilişkin rapor hazırlayacak

Finansal İstikrar Kurulu (FSB), küresel mali düzenleyicilerin, sosyal medyanın banka mevduat çıkışlarını nasıl hızlandırabileceği ve likidite kurallarında değişiklik yapılması gerekip gerekmediğine ilişkin “derinlemesine inceleme”den elde ettikleri bulguları Ekim ayında G20’ye sunacak. ) Pazartesi günü söyledi.
Sosyal medyadaki paylaşımlar, geçen yıl başarısız olan ABD’li kredi kuruluşlarından biri olan Silikon Vadisi Bankası’ndan Mart 2023’te çıkışların hızlanmasına yardımcı oldu.
Mevduat sahipleri sadece 10 saat içinde SVB’den 42 milyar dolar çekti .
FSB Genel Sekreteri John Schindler, gözlemcinin mevduat dinamiklerinin nasıl değiştiğini, sosyal medyanın nasıl bir rol oynadığını ve müşterilerin cep telefonu kullanarak para çekebildiği artık yeni teknolojinin nasıl bir rol oynadığını incelediğini söyledi.
Schindler, “Bunların hiçbiri için henüz politika seçenekleri belirlemedik, ancak bunu söyledikten sonra finansal sistemin dayanıklılığının artırılmasından yanayız ve likidite tamponları gibi şeyler de bu dayanıklılığı artıracak seçeneklerden biri” dedi. gözlemcinin önümüzdeki yılki çalışmaları hakkında bir medya brifingi.
Geçtiğimiz hafta ABD’li bir düzenleyici , beş gün boyunca çıkışlarla başa çıkabilmek için yeni likidite kuralları çağrısında bulundu.
FSB’nin bir üyesi olan küresel Basel bankacılık denetleme komitesi, bankalara yönelik 30 gün ve 12 ayı kapsayan iki temel likidite kuralına yönelik potansiyel reformu araştırıyor ve Ekim ayında FSB raporuna katkıda bulunacak.
Geçtiğimiz yıl ayrıca, 2007-2009 küresel mali krizinden bu yana başarısız olan ilk küresel sistemik banka olan Credit Suisse’in zorla devralınmasına da tanık olundu.
İsviçreli yetkililer, FSB’nin bir dizi küresel kuralını kullanarak onu sona erdirmek yerine, Credit Suisse’in UBS tarafından devralınması planını yapmayı tercih etti.
Schindler, FSB’nin “banka çözümü” kurallarının büyük bir bankanın kapatılmasında hâlâ işe yarayabileceğine inandığını söyledi.
FSB ayrıca, yatırım fonları gibi banka dışı kuruluşlardaki kaldıraçla mücadeleye yönelik politika seçeneklerini de değerlendirecek ve ayrıca doğayla ilgili finansal risklerin “stok değerlendirmesini” yapacak.
Gözlemci, üyelerinin ulusal düzeyde başvuru yapmayı taahhüt ettiği G20 için tavsiyeler hazırlıyor.
Huw Jones’un raporu; Düzenleme: Alison Williams ve Tomasz Janowski

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM