Nihat Zeybekçi: Bitcoin Saadet Zincirine Benziyor

Nihat Zeybekçi: Bitcoin Saadet Zincirine Benziyor

Son günlerin yükselen değeri Bitcoin hakkında Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi yeni açıklamalarda bulundu. Kripto para birimi bitcoin mağdurları oluşmaması adına Bitcoin’i yakından takip ettiğini açıklayan bakan sözlerine şöyle devam etti.

Ekonomi bakanı nihat zeybekci, ak parti denizli il başkanlığı binasında il bir basın toplantısı gerçekleştirmiş oldu. 2017 yılının değerlendirildiği ve 2018 yılının beklentilerinin açıklandığı toplantıya bakan zeybekci’nin yanı sıra, milletvekilleri gökyüzü ramazanoğlu, şahin tin, il başkanı necip filiz, belediye başkanları ve ilçe başkanları ile partililer katıldı. 2017 yılındaki ekonomik verilerinin değerlendirildiği toplantıda bakan zeybekci, basın personellerinin sorularını cevapladı. Aydın-denizli otobanı ihale aşamasında bulunduğunu belirten zeybekci, şehir hastanesi ile alakalı ihalesinin ise mart ayı gibi yapılacağını söylemiş oldu. Tunus’tan zeytinyağı ithal mevzusunda açıklamalarda bulunan bakan zeybekci, “tunus bizim için 2005 yılında imzalamış olduğumuz bir serbest piyasa anlaşması var. Tunus ile imzaladığımız, 1 milyar 150 milyon dolar civarında da dış tecim hacmimiz var. 900 milyon dolarını aşan kısmın biz tunus’a satıyoruz, tunus’tan da 200 milyon dolar civarında bir ithalatımız var. Tunus’un bize bu serbest tecim anlaşmasında kendisinin zarara uğradıkları, kendisinin burada bir ters yönlü, negatif anlamda bir ticaret anlaşmasının, kendisine zarar verdiğini söylediğinde, araştırdık. Diyoruz ki hepimiz, tunus’tan daha çok ne alabiliriz. çünkü bizler aynı zamanda ara malı ve hammadde ithalatçısı bir ülkeyiz. Tunus’ta dostlarımıza gerek orda fosfat ithalatında efsunk bir destek verdik, gerekse de tunus’taki türk yatırımların artması ve oradaki yatırımda üretilen ürünlerden, türkiye’ye ithalatı ile ilgili yardımcı vermeye çalışıyoruz” dedi.

“bilmeden masumane yapilan yorumlar cehalettir”

Türkiye’nin akdeniz havzasında zeytin üretiminde 5’nci en efsunk üretici olduğunu, tunus’un ise ikinci sırada yer aldığını dile getiren zeybekci, “bizim için samimiyetimizin göstergesi olarak, dahilde işleme izin belgesi, kısaca ihracat kaydı olmak şartıyla, zeytin yağını da ithal etmeyi düşünebileceğimizi söyledik. Ve bu da son derece sınırlı bir miktar. Türkiye’nin toplam zeytinyağı üretim ve tüketiminin ara sıra, 280 bin tonlar seviyesine geldiği bir ortamda dedik ki, 3 bin tonluk bir rakamı alabiliriz. Bu tarz bir olay olabilir. üzüm yemek ve veya bunun detayını bilmeden, başkalarını vatana ihanet ile ilgili çok potansiyel olarak görenler, bu anlamda eleştirdiklerini de görüyoruz. Eleştirilere karşı saygımız varda, hiç kimse türkiye cumhuriyeti iktisat bakanı’ndan daha fazla, türk ekonomisini planladığınü, türk üreticisini planladığınü, türk zeytin üreticisini planladığınü, türk tarım kesimini, türk köylüsünü düşündüğünü iddia etmesin. Bu masumane cevap olarak, her kim olumsuz anlamda laf veyahut böyle, eleştirilere söylüyorum, bu cehaletti, başka bir şey değildir. Hepimiz ne söylüyorsak, tam söylediğimiz cümlenin, oradaki konuşulana nazaran bakmalarını tavsiye ediyoruz” şeklinde mevzuştu.

“bitcoin bir zamanlar saadet zincirine benziyor”

Sanal para bitcoin’i değerlendiren zeybekci, vatandaşların bu mevzuya karşı uyanık olmaları mevzusunda uyardı. Zeybekci, “dünyada kripto paralar, para niyetiyle kullanılan değerler. Bir zamanlar bizim ülkemizde saadet zincirleri vardı. Hepimiz bir birlerini dolandırarak sonunda, son olarak birileri kurtulamıyordu. Bazen ortaya çıkan, bizim şahit olduğumuz, mutluluk zincirlerinin benzeridir. Bu global bir mutluluk zinciri olma ihtimali yüksektir. Insanoğluın mağdur olması, minik tasarruf sahiplerinin mağdur olması potansiyeli son aşama yüksektir. Yurttaşlarımız uzak dursunlar. Yurttaşlarımız bu konuda maceraya fazla hevesli olmasınlar. Bu şekilde bir para aslına bakarsan bir ülkeye ait para değil, ekonomiye ilişik para değil, bir varlığa dair para değil. Bu ancak bir bilgisayar ortamında, yazılım ortamında koordine edilmiş, şifreler ile üretilmiş olan sanal bir para birimi olduğu iddia edilen bir varlık. üzerindeki her türlü kıymet sanaldır. Bir anlamı olmadığını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“efsunk mağduriyetler olmasin diye yakindan takip ediyoruz”

Bitcoin ile ilgili yasal bir düzenlemenin şuan için olmadığını belirten zeybekci, “bununla ilgili bir yasal tertip de olmayacak. Yakından takip ediyoruz, efsunk mağduriyetler ve efsunk dolandırıcılıklarında olmaması istikametünde, takip ediyoruz. Demek ki dünyada biriki para arayışı var. Her istek kendi arzını oluşturur. Ekonominin ana kurallarından biridir. Bir istek varsa, bir rezerv para talebi varsa, mevcut paraların dışında, iktisat, ülkeler, kayıtlı ortamda legal ortamda üretilmesi gerekiyor. Türkiye olarak da hepimiz bu konuda başarılı ülkeler arasındayız. Demek ki böyle bir arayış var. Bu arayışında normal ortamda doğal ortamda karşılanmasının talebidir” ifadelerine yer verdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM