Nostaljik Tramvay 7 Gün Boyunca Ücretsiz

Nostaljik Tramvay 7 Gün Boyunca Ücretsiz

İstiklal caddesi’nde 13 ocak’ta başlamış olan çalışmalar sebebiyle seferleri geçici olarak durdurulan nostaljik tramvay, 1 yıl aradan sonra tekrar ünlü caddeye getirildi. Yeni seferin ilk yolcuları istanbul valisi vasip şahin ile beyoğlu belediye başkanı misbah demircan oldu. Nostaljik tramvay 7 gün boyunca ücretsiz sefer yapacak

Tünel girişinde bulunan ve açılışa özel olarak süslenen, önlerine ve arkalarına “istanbul’un aşkıdır tramvay” yazılan nostaljik tramvaylar ile resim çektirmek isteyenler sıraya girdi. Tramvaylar, ortalama 1 yıllık aranın arkasından dün Taksim meydanı’na getirilmiş ve üstleri brandalarla örtülmüştü. Tecrübe etme seferleri tamamlanan tramvayların, bugünkü açılışın arkasından yolcu taşımaya başlaması bekleniyor.

Nostaljik tramvayin tarihçesi

İett’nin sitesinde yer edinen bilgilere bakılırsa, nostaljik tramvayın tarihçesi şöyle:

“şehir içi toplu taşımanın en önemli unsurları içinde yer edinen tramvaylar, 1852’de Amerika’da (broadway), 1855’de fransa’da (paris) ve giderek diğer avrupa şehirlerinde de kullanılmaya başlandı. Istanbul’da tramvay inşaatı kostantin karapano efendi’ye verilen ayrıcalık neticesinde gerçekleşti ve ilk hat 31 temmuz 1871 tarihinde azapkapı-beşiktaş arasında, tophane’de meydana getirilen törenle hizmete açıldı. 30 ağustos 1869 tarihindeki “dersaadet’te tramvay ve tesis inşaası’na dair sözleşme ile istanbul caddelerinde yolcu ve eşya taşımacılığı için demir yolu yapılarak hayvanların çektiği araba işletmeciliği, 40 yıl süreyle karapano efendi’nin kurduğu “istanbul tramvay şirketi ne verildi. Ilerleyen yıllarda etkinlik alanı esneyen şirket, 1881’den itibaren dersaadet tramvay şirketi olarak anılmaya başlandı.

Yapilan yerler genişletildi

Ilk atlı tramvaylardan azapkapı – beşiktaş içinde kurulurken bu hat hemen sonra ortaköy’e uzatıldı. Peşinden güvenliönü-aksaray, aksaray-yedikule ve aksaray-topkapı hatları açılarak ilk işletme senesinde 430 at kullanılarak 4,5 milyon yolcu karşılığında 53 bin lira gelir elde edildi. Daha sonraları voyvoda’dan kabristan sokağı-tepebaşı-taksim-pangaltı-şişli, bayezid-şehzadebaşı, fatih-edirnekapı-galatasaray-tünel ve eminönü-bahçekapı hatları açıldı.

Osmanlı imparatorluğu sınırları içerisinde çalışmaya başlamış olan atlı tramvaylar hemen sonra imparatorluğun efsunk şehirlerinde de kurularak önce selanik daha sonra şam, bağdat, izmir ve konya’da işletmeye açıldı. 1880 senesinde tramvaylarda durak uygulamasına geçildi. Daha önce yolcunun istediği yerde duruyor, bu da hızını yavaşlatıyordu.

1883 yılında galata, tepebaşı ve cadde-i kebire (istiklal caddesi’ne) tramvay hattı döşendi. 1911 senesinde beşiktaş, 1912 senesinde ise şişli tramvay depoları açıldı. 1912 senesinde balkan harbi’nin başlaması üzerine istanbul tramvay şirketi’ne ait bütün atlar (430 adet) 30 bin liraya satın alınınca istanbul bir sene süreyle tramvaysız kaldı. Iki yıl sonrasında birinci dünya savaşı’nın başlaması üzerine bu sefer de istanbul’da ulaşım sekiz ay süreyle durdu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM