Ripple Altcoin Borsası Nasıl Takip Edilir?

Ripple Altcoin Borsası Nasıl Takip Edilir?

Kripto para piyasasında her geçen gün Bitcoin ve altcoin piyasasında yeni yatırım araçları türemektedir. Geçtiğimiz 2017 yılında Bitcoin yüzde 1200 değer kazanarak tüm dünyanın ilgisini çekmeyi başarsada birçok ekonomist balon olduğu yönünde açıklamalarda bulunmuştur.

Ripple, Ethereum gibi altcoin borsası 2018 yılının ilk günlerinde hızlı çıkışı ile acaba bitcoin gibi yükselişe geçip yatırım yapılabilir hale geldimi diye internet üzerinde arama yapan yatırımcılarla dolup taştığını görüyoruz.

Kredibanka.net ekibi olarak sizlere Bitcoin, Ripple ve Ethereum gibi kripto paraların borsasında ne olduğunu anlatacağız.

Ripple Nedir?

Mt Gox’un kurucusu tarafından yaratılan Ripple, bir dijital para biriminin (XRP) ve bu para biriminin içinde aktarıldığı açık ödeme ağının adıdır. Dağıtılmış, açık kaynak kodlu, beta halindeki bir ödeme sistemidir. Web sitesine göre sistemin amacı, insanların finansal ağların “duvarlı bahçelerinden” kurtulmasını sağlamaktır. Burada duvarlardan kasıt; kredi kartları, bankalar, ücretlerle erişimi kısıtlayan PayPal ve diğer kurumlar, döviz bozdurma masrafları ve işlem gecikmeleridir.

Ripple, internet gibi nasıl çalışır?

Baş kriptografi uzmanı David Schwartz şöyle anlatıyor:

“Bugünkü ödeme sistemleri 80’lerin başındaki e-postalar gibi. Her sağlayıcı müşterileri için kendi sistemini kurdu ve eğer insanlar farklı sistemler kullanıyorlarsa, birbirleriyle kolayca etkileşim kuramıyorlardı. Sistem, farklı ödeme sistemlerini birbirine bağlamak için tasarlandı. ”

Schwartz, “büyük şirketler, başkalarının paralarının akış kontrolünü kaybettiği gibi, bilgi akışının kontrolünü de kaybedebilir” ihtimalini de öngörüyor.

Arkasında kim var?

Protokolü kuran şirket OpenCoin, CEO Chris Larsen ve CTO Jed McCaleb tarafından ortaklaşa kuruldu. McCaleb, Mt. Gox’dan geliyor ve dijital para biriminde sağlam bir geçmişe dayanıyor. Larsen, daha önce çevrimiçi finansal kuruluş E-LOAN’ın kurucularından ve başkan yardımcısıydı. Ekipteki diğer geliştiricilerin de bitcoin geçmişleri var.

OpenCoin geçtiğimiz günlerde Andreessen Horowitz, FF Angel IV, Lightspeed Venture Partners, Vast Ventures ve Bitcoin Fırsat Fonu’ndan bir dizi fon aldı.

(Not: OpenCoin, David Chaum tarafından geliştirilen bir elektronik nakit sisteminin açık kaynaklı bir sürümünü geliştiren OpenCoin.org ile karıştırılmamalıdır.)

Bitcoin gibi mi?

Birçok bakımdan evet. Bitcoin gibi, Ripple’in XRP birimi, matematik formüllerine dayanan sayısal bir para birimi biçimindedir ve nihai olarak çıkarılabilecek sınırlı sayıda birim içerir. Her iki para birimi de, araya giren bir üçüncü tarafa ihtiyaç duymadan hesaptan hesaba (eşler arası veya P2P) aktarılabilir. Ve her ikisi de taklit paraların olasılığına karşı dijital güvenlik sağlar.

Bitcoin’in rakibi olduğu anlamına mı geliyor?

Bitcoin’e rakipten ziyade kendisini tamamlayıcı olarak konumlandırır. Aslında, sitede, Bitcoin’cilere adanmış bir sayfa bile bulunmaktadır.

Ripple ağı, dolar, euro, pound, yen veya bitcoin para birimi olmasına bakılmaksızın herhangi bir para biriminin kesintisiz aktarılmasına izin vermek için tasarlanmıştır.

Protokolün üst düzey bir geliştiricisi olan Stephen Thomas, “Ripple, bitcoin kullanıcıları için çok daha fazla ağ geçidi ve bitcoini ana akım finans dünyasıyla buluşturmanın daha kolay yollarını açacaktır” der.

Ripple, bitcoin kullanıcılarına nasıl fayda sağlayabilir?

Bitcoin’e diğer para birimleri kullananlarla bağlantı kurmanın daha fazla yolunu sunmanın yanı sıra, Ripple, hızlı işlemler ve artan istikrar vaat ediyor. Dağıtılmış bir ağ olan Ripple, işlem veritabanını yönetmek ve güvenliğini sağlamak için tek bir şirkete bağımlı değildir. Dolayısıyla, blok onayları için bekleme yapılmaz ve işlem onayları ağ boyunca hızla gidebilir.

Peer-to-peer kullanmanın diğer bir avantajı, “merkezi bir hedef veya sistemdeki başarısızlık noktasının” bulunmamasıdır.

Kaç tane Ripple olacak?

Şirket nihai olarak 100 milyar Ripple yaratmayı planlıyor. Yarısı sirkülasyon için kullanılacak, yarısını ise şirket tutuyor olacak.

Özgür bir para birimi mi?

Sistem, PayPal, bankalar ve kredi kartları gibi işlem ücretleri toplamaz. Bununla birlikte, her bir işlemden “bir ripple’ın küçük bir kısmı (yüzdelik 1/1000’in eşdeğeri)” alır. Bu miktar saklanmaz ve yok edilir. Kesinti, bir kerede milyonlarca işlem yapmaya çalışan herhangi bir kişi tarafından sistemin sızdırılmasına karşı korunması anlamına geliyor.

Ripple’ın değeri ne kadardır?

Bitcoin Charts‘a göre, 17 Mayıs 2013’te 1 ABD Doları (ABD) başına 115 civarında işlem görüyordu. (Nisan başında, fiyat yaklaşık 1,000 dolardı, bu nedenle para birimi değer kazandı.)

Nasıl Satın Alınır?

Ripple satın almanın en hızlı ve kolay Binance üzerindendir. Öncelikle bir hesap açmanız gerekir.

Bitcoin 250 milyar dolarlık piyasa değeriyle en büyük sanal para olsa da ikinci sıradaki Ripple’ın piyasa değeri 100 milyar dolara yaklaştı. 2012 yılında oluşturulan Ripple UBS ve Santander gibi bazı firmalarca ödeme teknolojisi olarak kullanılıyor. Kasım 2017’de de American Express Ripple kullanarak bir blockchain ödeme sistemi devreye soktu.

Paypal ve Facebook yatırımlarıyla bilinen girişimci Peter Thiel’in ortağı olduğu Founders Fund’ın milyonlarca dolar değerinde Bitcoin satın alarak fiyatları yükselttiği iddia edildi. Thiel’in ortağı olduğu ve girişimlere sermaye sağlayan Founders Fund adlı şirketin 15 ila 20 milyon dolar Bitcoin satın aldığı belirtiliyor.

Uluslararası ödeme sistemi PayPal’ın kurucu ortaklarından olan ve 2004’te Facebook’a ilk dışardan yatırım yapan Thiel’in Bitcoin satın almasının yatırımcılara güven verdiği ve talebin yeniden arttığı belirtiliyor.

Müşterilerini Bitcoin hakkında uyardı

ABD’li banka Merrill Lynch müşterilerini ve danışmanlarını, kripto para Bitcoin’in en fazla işlem gördüğü bir fona yatırım yapmamaları konusunda uyardı.

The Wall Street Journal gazetesindeki habere göre banka, 8 Aralık 2017 tarihinde yaklaşık 17 bin danışmanına gönderdiği notta Grayscales Bitcoin Investment Trust (GBTC) için gelen yeni işlem taleplerini bu ürünün elverişliliği ve niteliği bakımından onaylamadıklarını yazdı.

GBTC New York Borsası gibi resmi bir borsa değil ve borsa dışı işlemlerin yapıldığı bir piyasa. Merrill Lynch daha önce de dünyanın en büyük vadeli işlemler borsası CME borsasındaki Bitcoin vadeli işlemlerine erişimi yasaklamıştı.

Son bir yıl içinde yüzde 1300’den fazla yükselen kripto para Bitcoin hakkında, “spekülatif bir balon” olabileceğine ilişkin eleştiriler yükselmeye devam ediyor. Bitcoin coinmarketcape göre 15 bin 203 dolardan işlem görüyor. Kripto para piyasası ise bir haftada iki katına çıkarak 763 milyar dolara yükseldi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM