Saunanın Sağlığa Faydaları

Saunanın Sağlığa Faydaları

Egzersiz sonrası soyunma odasında dinlenmek için saunalara sahip sağlık kulübü veya spor salonlarını görmüş veya duymuş olabilirsiniz. Fakat egzersiz sonrası girilen saunalar  sağlığınız için gerçekten faydalı mı?Saunalardan faydalanabilirsiniz, ancak yalnızca doğru kullanılırsa. Saunaların nasıl çalıştığı ve sağlığınıza nasıl potansiyel olarak yardım edebilecekleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Sauna çeşitleri

Birkaç farklı türde saunalar var, ancak genel olarak tüm saunalar 65 ° C ila 90 ° arasındaki sıcaklıklara ısıtılmış odalardır.

Fin tarzı saunalar “kuru” olarak kabul edilirken, Türk tarzı saunalar çok miktarda buhara sahiptir. İnsanlar genellikle ne kadar sıcaklığa tolere edebileceğine bağlı olarak bir saunada yaklaşık 15 ila 30 dakika kalabilmektedir.

Saunalar arasındaki farklılıklar, ısı üretmek için kullanılan yöntemlerdir. Bunlar en yaygın olanlardır:

 • Odun yakma: Odun sobaları, sauna kayalarını ısıtmak için kullanılır. Sıcaklıklar yüksek, ancak nem oranı düşük.

 • Elektrikle ısıtılan sauna: Zemine veya duvara sabitlenmiş bir elektrikli ısıtıcı oda ısıtmak için kullanılır. Sıcaklıklar yüksek, ancak nem oranı düşük.

 • Buhar odaları: Bunlara “Türk hamamları” denir. Sıcaklıklar düşüktür ve nem oranı yüzde 100’dür.

 • Kızılötesi: Özel lambalardan gelen ışık dalgaları, odayı ısıtmadan vücudunuzu ısıtmak için kullanılır. Avantajlar, daha geleneksel olan saunalara benzer, ancak çok daha düşük sıcaklıklarda. Kızılötesi saunalar genellikle 60 ° C (140 ° F) civarındadır.

Sıcaklıklar ve nem seviyeleri değişirkenlik gösterirken, vücut üzerindeki etkisi her türlü saunada benzerdir.

Sağlığa Yararları

Saunanın bir egzersizi sona erdirmenin rahatlatıcı bir yolunun yanı sıra, bazı sağlık avantajları da vardır.

Saunanın kalp sağlığı üzerinde olumlu etkisi olabilir. Bazı araştırmalar, yüksek sıcaklığa maruz kalmanın kan damarlarının genişlemesine yardımcı olduğunu ve bu da dolaşımın iyileşmesine ve kan basıncının düşmesine yardımcı olduğunu gösterdi. Kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Fizik tıbbı ve rehabilitasyon uzmanı Dr. Ai Mukai Teksas, “Romatoid artrit ve fibromiyaljiden kaynaklanan kronik kas ve eklem ağrısı olan insanlar var. Araştırmalar saunaların bu koşullarla bağlantılı ağrı ve yorgunluk için yardımcı olabileceğini gösteriyor” diyor.

Dr. Mukai ayrıca bazı sporcuların performans ve dayanıklılık konusunda yardımcı olması için saunaları kullandıklarını belirtti. “Sauna kullanımı sonrasında kas gücü  artmaktadır. Güçünüzü arttırmak istiyorsanız, saunalar buna yardımcı olabilir. ”

Saunayı kullanmanın kilo vermeye faydaları

Bir saunada olmaktan kaybettiğiniz kilo su kaynaklıdır ve bu ideal bir kilo verme yöntemi değildir. Kronik olarak vücudunuzun susuz kalması sizin için iyi bir durum değildir, bu nedenle kaybettiğiniz bu su ağırlığını en kısa sürede karşılamayı unutmayın. Ancak yüksek ısıda kalma kalp atış hızının biraz yükselmesine neden olur, bu da normal sıcaklıklarda dinlenmekten çok bir saunada oturan daha fazla kaloriyi yakmanıza neden olabilir. Bununla birlikte, bu etki çok küçüktür ve muhtemelen yakılan toplam kaloriler üzerinde genel olarak büyük bir etkisi olmayacaktır.

Dr. Mukai, zayıflama programlarına geldiğinde dengeyi vurguluyor. Sauna kullanımı tek başına kilo vermenize yardımcı olmaz, ancak sağlıklı bir kilo verme planının bir parçası olarak kullanıldığında yararlı olabilir. “Genel olarak, eğer her iki diyet ve egzersiz üzerinde çalıştığınız bir programdaysanız, sauna bütünsel bir plan için yararlı bir bileşen olabilir.”

Sauna kullanma riskleri

Tüm saunalar vücudunuzu sıcak havaya maruz bırakır. Vücudunuz aşırı ısındığında, terler. Terleme, sıvıları kaybetmenize neden olur. İçeriye aldığınızdan daha fazla sıvı kaybettiğinizde vücudunuz susuz kalır. Her tür saunada su dengenizin bozulma riski vardır.

Egzersiz sırasında da terleme yaptığınızı düşündüğünüzde özellikle dikkatli olmalısınız.

Dr. Mukai “En büyük risk (sauna kullanımı) dehidrasyon” diyor. “Bol sıvı tüketin. Çok terleyecekseniz elektrolit içeceklerini kullanın. ”

Harvard Health Publications’a göre, ortalama bir kişi saunada kısa sürede yaklaşık yarım litre ter(su) kaybediyor. Ancak saunada önce, sırasında ve sonrasında yeterli su içmek suretiyle su kaybını önleyebilirsiniz. Bu terleme sırasında vücudunuzun kaybedeceği sıvıların yerine yardımcı olacaktır.

Ağır dehidrasyon, sağlık açısından tehlikelidir ve tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymaktadır.

Dehidrasyonu önlemek için, bol miktarda sıvı tüketin ve bu hafif ve orta derecede dehidrasyon bulgularını öğrenin:

 • ağız kuruluğu
 • aşırı susuzluk
 • baş ağrısı
 • baş dönmesi
 • kafa kafaya yaslanmış hissetmek
 • sık idrara çıkma ya da çok konsantreli idrara sahip olma

Yaşlı yetişkinler ve diyabet, böbrek hastalığı ve kalp yetmezliği gibi kronik rahatsızlıkları olan insanlar su kaybı riski altındadır. Mevcut bir sağlık durumunuz varsa, herhangi bir saunayı kullanmadan önce doktorunuza danışın. Ayrıca, hamiliyseniz bir saunayı kullanmadan önce doktorunuzla mutlaka kontrol etmeyi unutmayın çünkü tavsiye edilemez.

Bir antrenmanın ardından saunayı kullanmanız dikkatli ve sorumlu bir şekilde yapılırsa yararlı olabilir. Dr. Mukai’ye göre, kendinizi sauna kullanımına alıştırmalısınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM