Şehit Yakını Askerlerin Terhis Durumu Netleşti

Şehit Yakını Askerlerin Terhis Durumu Netleşti

Ulusal savunma bakanlığının son düzenlemesinin peşinden tabanca altındaki şehit çocukları ve kardeşleri, verecekleri dilekçeyle erken terhis olabilecek.

Milli savunma bakanlığının son düzenlemesinin peşinden tabanca altındaki şehit çocukları ve kardeşleri verecekleri istekçeyle erken terhis olabilecek. şehit yakınlarına askerlik muafiyeti getiren düzenlemeye ait şu ana kadar herhangi bir müracaat yapılmadığı öğrenildi.

Olağanüstü hal (ohal) kapsamında 24 aralık’ta resmi gazete’de piyasaya çıkan 696 rakamlı kanun hükmünde kararname (khk) ile şehit yakınlarına askerlik muafiyetine yönelik düzenlemeye gidildi.

Buna bakılırsa, askerlik görevlerini yerine getiren mükellefler ile terör eyleminin ortaya çıkarılması, etkilerinin azaltılması yada bertaraf edilmesinin sağlanması sırasında yardımcı olan sivillerden terörle savaşım kanunu kapsamında yaşamını kaybedenlerin çocukları ve kardeşlerinin hevesli olmadıkça silah altına alınmayacağı, silah altındakilerin istemeleri niteliğinde terhis edileceği düzenlendi.

Tekrar aynı gerekçelerle hayatını kaybeden emniyet korucuları da dahil olmak üzere amme görevlilerinin çocuklarının da askerlikten muaf sayılacağı hüküm altına alındı.

Alınan bilgiye göre, silah altındaki şehit yakınları, birlik komutanlıklarına istekçeyle başvuruda bulunarak erken terhis olabilecek.

şehit yakınlarına askerlik muafiyeti getiren düzenlemeye ait şu ana kadar herhangi bir başvuru yapılmadığı öğrenildi.

“tercih şehit ailesine bırakılıyor”

15 temmuz derneği başkanı tarık şebik, aa muhabirine, savaş sırasında eli tabanca tutan her vatandaşın, seferberlik kapsamında asker olduğunu, düzenlemeyle şehitlerin emanetlerine haiz çıkmanın önemine vurgu yapıldığını söyledi.

Askerlik yükümlülüğü mevzusunda tercihin şehit ailesine bırakıldığını, bu anlamda düzenlemenin yerinde olduğunu dile getiren şebik, “devletimiz bu seçeneği kendilerine alternatif olarak sunmuş oluyor.” dedi.

15 temmuz derneği olarak yaptıkları ziyaretlere değinen şebik, şöyle konuştu:

“ziyaretlerimizde şunu görüyoruz, bir kere hiçbir şehit ailemizin kardeşi, yakını, oğlu, ‘ben askere gitmek istemiyorum.’ demiyor. Vatanı gerçekten sevme anlamında şayet bir sınavdan geçirilme söz konusuysa şehitlerimizin yakınları bu sınava girmiş, bu sınavı geçmiş insanlar. şehit ailelerimiz vatanına, milletine sevdası noktasında bizim için çok farklı yerdeler çünkü onlar vatan, millet için bir can vermişler. Bu manada şayet birileri bu konuyu, ‘onlar askerlik yapmıyor, ne güzel bir şey.’ diye kaşıyorsa şunu yapmalarını tavsiye ederim, özellikle şehit ailelerinin evlerine ziyaretlerde bulunsunlar, onlarla sohbet etsinler.

Aslen hiç bir şehit yakınımızın bakıldığında bu şekilde bir talebi yok. Hatta onlar ‘vatanımıza nerede, iyi mi, hangi cephede hizmet edebiliriz.’ diye yanıp tutuşan genç dimağlar.”

şebik, devletin yapması gerekenin, meseleyi sosyal boyutuyla ele almak olduğuna dikkati çekerek, “şehitlerimizin çocukları, onların ailesi bizim emanetimizdir. Bu khk, hakikaten bu söylemin aslında bir halde karşılığı oluyor. Kısaca emanetlere sahip çıkma yalnızca söylemle olmuyor ya da maddi yardımlar laf konusu olduğu vakit da bu tek başına olmuyor.” ifadelerini kullandı.

“noksan kalan bölgeler var”

Türkiye savaş malulü gaziler, şehit dul ve yetimleri derneği genel başkanı taner uran da düzenlemeyle askerlik kanunu’ndaki bir eksikliğin giderildiğini söylemiş oldu.

şehit çocuklarının bir kısmının mağdur bulunduğunu dile getiren uran, “şehit çocukları hayata babasız başlıyor. Hayata atılmada da askerlik kimi zaman engel olabiliyor fakat kişi askerliğini yapmak isterse zaten gidebilecek çünkü babası bir bedel ödedi, bu bedelin karşılığında türk milleti onlara ‘askere gitmek istemezsen gitmeyebilirsin.’ dedi.” şeklinde mevzuştu.

Uran, şehit yakınlarının düzenlemeyi müspet karşıladığını belirterek, “şehit aileleri ve gazilerin problemlerıyla alakalı eksik kalan yerler var. Mesela gazi çocukları askerlikten muaf değil. Bunun yanında gazilerin çeşitli sorunları var. Bizler hükümetimizden bu sorunlarla ilgili ayrıntılı bir toplantı yapılmasını bekliyoruz. Bu, kurumların, sivil topluluk örgütlerinin katılacağı bir çalıştay olabilir. Ondan sonra eksik kalan kısımlara ilişik düzenlemelerin kısa sürede çıkarılmasını hükümetimizden istiyoruz.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM