Sudan’ın Sudan Ucuz Et Teklifine Fakıbaba’dan Veto

Sudan’ın Sudan Ucuz Et Teklifine Fakıbaba’dan Veto

Sudan Hükumeti, Türkiye’nin et ithalatına kapılarını açarak karkas et ithal etmesinin ardından, gayet makul bir teklifle kapımızı çaldı. Ancak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Sudan’ın sudan ucuz et teklifini veto etti.

Türkiye’nin son zamanlarda karkas et ithal etmesinin üzerine Sudan, Türkiye’yi kendisine yeni bir pazar olarak görmüş olacak ki, Kapımızı ucuz et teklifiyle çaldı. Sudan teklifinde kilosu 4 dolar yani yaklaşık 15 TL karşılığında Türkiye’ye et satabileceğini duyurdu. Bu teklif Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba tarafından sıcak karşılanmadı. Fakıbaba, duruma bir değimle yanıt verdi. Fakıbaba’ya göre “Taşıma suyla değirmen dönmez. Bu gün üç dolara alırız, üreticimiz zarar eder işinden olur, iç piyasada et üretemez hale geliriz. Daha sonra iç piyasada et azaldıktan sonra o 3 dolar, 5 olur 8 olur. Öncelikle bir yerli üretici kardeşlerimizi destekleyip onları küstürmemeliyiz.” dedi.

Fakıbaba, ” Önemli olan 3-4 dolar değil. Piyasayı benim üreticim belirler. Benim üreticimin maliyeti ne, hangi fiyat onu kurtarıyor. Bizim için önemli olan yerli üretici kardeşlerimiz. Biz hep üreticinin yanındayız.” ifadelerini kullandı.

“Biz hayvancılığı bilen bir ülkeyiz. Bizim topraklarımız tarım toprakları, verimli topraklar. Havancılıkla geçinin çok sayıda üreticimiz var. Biz onları düşünmek zorundayız.” diyen Fakıbaba, “Biz devlet olarak sestek verirsek, hayvancılığı yeniden ayağa kaldırmamız işten bile değil. Bizim de desteklerimizle et ithal eden değil et ihrac eden bir ülke konumuna geleceğimize inancım sonsuz.” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
et sudan türkiye

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM