Trafik Sigortası Araç Camını Karşılar Mı

Trafik Sigortası Araç Camını Karşılar Mı

Trafik sigortası araç sahibi olan herkesin yaptırılması gereken bir güvencedir. Özellikle araç kazaları sebebi ile karşı tarafa verilen maddi ve manevi kayıpları garanti altına alma özelliğine sahip olan bir sigorta çeşididir. Trafik sigortası nedir sorusuna verilen cevap genellikle kasko ile karşılaşabilmektedir. Fakat kasko ve trafik sigortası birbirinden farklı şeylerdir. Trafik sigortası yaptırmak zorunlu olduğundan sigortayı yaptırmamanın çeşitli yaptırımları da bulunuyor.

Trafik Sigortası Neleri Karşılar?

Zorunlu trafik sigortası olmayan motorlu araçların trafiğe çıkmaları mümkün değildir. Yani trafik sigortasını Türkiye Cumhuriyeti zorunlu kılmıştır. Zorunlu trafik sigortası neleri karşılar sorusu ise sık sık karşılaşılan sorulardan biridir. Kasko ile en çok bu yönü ile karıştırılır. Bu doğrultuda zorunlu trafik sigortasının kaza sonrasında aracın maruz kaldığı zararı karşılama gibi bir özelliği bulunmuyor. Kaza yapması halinde karşı tarafın aracına zarar verilmesi halinde trafik sigortası bu zararı karşılıyor. Yani aracın kendi hasarını değil kazaya sebep olduğu aracın zararını karşılar. Ayrıca aracın 3. şahsa verdiği zarar da zorunlu trafik sigortası kapsamında yer alıyor.

Trafik sigortasının karşıladığı hasar aslında meydana gelen trafik kazası esnasında ortaya çıkan kaybın çeşidine göre değişiklik gösterir.

Olası can hasarı durumunda ölen kişi ya da kişilerin yakınlarına ödenmesi gereken parayı karşılamanın yanı sıra kaza sonrasında gerçekleşen yaralanma halinde de hastane giderleri sebebi ile ortaya çıkan borcu da karşılar. Tabi ki bu rakamlar olayın gerçekleşme durumu ve kaza sonrası hasar bilançosuna göre değişiklikler gösterir. Ayrıca bu rakamlar her yıl farklılık göstermek ile birlikte trafik sigortası için araç sahiplerinin ödemiş oldukları primlerde de değişme gözlenmektedir. Primlerdeki bu değişiklikler her yılın ilk günü genellikle belli olmaktadır. Araç sigortasının ücretleri ise aracın plakasına göre değişiklik göstermektedir. Çünkü İstanbul’da trafiğe çıkan bir araç ile Kütahya’da trafiğe çıkan aracın karşılaşacağı risk aynı düzeyde değildir. Bu neden ile plakalar sigorta borcunu belirlemekte oldukça etkilidir.

Trafik sigortası ile ilgili sıkça araç sahiplerinin aradığı cevaplar arasında cam hasarı gelmektedir. Peki, cam kırılmasını sigorta karşılar mı? Bu tamamen kişilerin anlaşma yaptıkları şirketin vermiş olduğu hizmet kapsamına göre değişiklik gösteriyor. Bu durumda eğer trafik sigortası yapan şirket böyle bir hizmet veriyor ise herhangi bir sebep ile araç camı kırılması sigorta tarafından karşılana biliyor. Fakat pek çok sigorta şirketi bunun için ek bir borç çıkarıyor. Bu farkın ödenmesi ile kişiler araçlarını cam kırılmasına karşı da güvence altına alabiliyor. Cam kırılmaları araçlarda sık sık rastlanılan hasarlardan biri olduğu için sigorta şirketleri bu konuyu sigorta kapsamına almak istemiyor. Çünkü hırsızlık olaylarının fazlasıyla yaşanması araçlar da en çok cam hasarına sebep oluyor. İşte bu neden ile araç sahibi sigorta şirketinin istediği farkı ödese dahi bu avantajdan yılda sadece bir kez yararlanabilmektedir. Sigorta şirketi daha fazlasını karşılamıyor.

Trafik Sigortası Neleri Kapsamaz?

Zorunlu trafik kazası hem araç sahibini hem de karşı tarafı kaza anında maddi anlamda güvence altına alan en etkili yöntemlerden biridir. Fakat trafik sigortası kaza esnasında karşılaşılan her türlü zararı karşılar demek de oldukça hatalı bir bakış açısıdır.

Bu doğrultuda trafik sigortası kaza anında karşı tarafın kaybolan ya da hasara uğramış olan bagajından yani eşyalarından sorumlu değildir. Aynı kural araca bağlı olan römork benzerlerinde taşınan eşyanın hasarı için de geçerli tutulmaktadır.

Trafik sigortası maddi hasarlar ile ilgilendiği için karşı tarafın kazaya yapana karşı açacağı ve kazanacağı manevi tazminatları da karşılamamaktadır. Araç sahibinin aracı bakım ya da onarım için servise bırakması sonrasında ya da aracın satım işlemleri için bırakılması sonrasında yapılan kazalardan doğan zararları da trafik sigortası kesinlikle karşılamaz.

Araçlar herhangi bir yarış esnasında ya da yarışı yapan diğer araçlara eşlik etmesi durumunda bir kazaya sebebiyet verirse yine karşı tarafın zararları trafik sigortasının güvenceye aldığı durumlardan biri değildir. Kaza yapan araç kazayı başka bir aracı çekmekten dolayı yaptıysa ya da aracın römorkundan kaynaklı bir hasar oluştuysa yine trafik sigortasının güvencesinden yararlanmak mümkün değildir. Dolaylı zararlar ve terör suçuna karışmak da yine trafik sigortası kapsamı dışında tutulan durumlar arasında yer alıyor.

Trafik Sigortası Olmadan Trafiğe Çıkmanın Cezası Var Mı?

Ülkemizde her motorlu aracın trafik sigortası yaptırması zorunludur. Aksi halde araç trafikten anında men edilir. Bu durumda araç otoparka çekilir ve aracın otoparkta kaldığı süre için otopark ücreti ödemek gerekir. Bunun yanı sıra aracı çıkarabilmek için mutlaka trafik sigortasını yaptırarak bunu otopark görevlisine resmi olarak kanıtlamak gerekir. Trafik sigortası olmayan araçların otoparktan çıkarılması maalesef çok da kolay bir süreç değildir. Aracın sigortasız bir biçimde trafikte dolaştığı fark edildiği an araç ayrıca bir ceza ödemek durumunda kalır.

Sigortasız olarak trafiğe çıkmak hem sizin hem de 3. şahısların mağdur olmasına sebebiyet verebilir. Bu neden ile sigorta ihmal edilmemelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM