Türkiye, BM’den PYD’yi Soçi’den sonra Suriye anayasa komisyonuna davet etmeye çağırıyor

Türkiye, BM’den PYD’yi Soçi’den sonra Suriye anayasa komisyonuna davet etmeye çağırıyor

Türkiye, BM’nin Suriye’ye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’ya Demokratik Birlik Partisi’nden (Suriye) yeni bir anayasa oluşturmak üzere kurulacak komiteye herhangi bir temsilci davet etmemeye çağırdı.

Soçi görüşmelerinde Türk delegasyonu ile görüşen Mistura, Türkiye’nin konuyla ilgili hassasiyetinin farkında olduğunu söyledi. Diplomatik kaynaklar, Hürriyet Daily News’a gizli isim olmaksızın “Habersizdir” dedi.

Yeni bir anayasa taslağı hazırlamak için bir komite kurma kararı, Rus sponsorluğunda Soçi’nin 29-30 Ocak’taki görüşmelerinde yapıldı.

Soçi’nin görüş birliğine göre, üç garantör ülke olan Türkiye, Rusya ve İran, Mistura’yı ayrı ayrı 50 isim listesi oluşturarak anayasa komitesinin üyeleri olarak toplam 150 üye olarak sundular.

Kaynaklardan edinilen bilgiye göre, De Mistura, bu isimleri kullanan yaklaşık 30-40 kişiyi kapsayan komitenin üyeleri üzerinde karar vereceğini belirtti.

Bu komitenin üçte biri rejimi temsil edecek, bir üçüncüsü muhalefeti temsil edecek ve geri kalan üçüncüsü bağımsız isimlerden gelecektir. Toplantılar Cenevre’de gerçekleşecek.

BM elçisi, komitenin kurulması konusunda Suriye üzerinden diğer ülkelere de danışacak.

Dışişleri bakanlığı yetkilisi Hürriyet Daily News, Soçi Kongresi’ni “Cenevre sürecine değerli bir katkı” olarak görüyor. Ankara’nın değerlendirmesine göre, bir anayasa komisyonu kurma ve bu görevi BM elçisine verme kararı, kongrenin iki önemli sonucuydu.

Yetkili, Soçi Kongresi için yapılan açıklamada, 10 Mart tarihli Cenevre deklarasyonunun da bir yansıması olduğu belirtildi.

Türkiye, Soçi kongresini “Rusya’nın faaliyeti” olarak görmüyor. “Her iki tarafla da uğraştık” dedi. Ankara, hem muhalefetin hem de BM’nin endişelerini gidermek için çaba gösterdi ve güçlü bir bağlantı kurmak için çalıştı Soçi platformu ve Cenevre süreci arasında.

Suriye muhalefetinin havaalanında rejim bayrağını gördükten sonra Soçi kongresine katılmayı reddeden itirazı üzerine yetkili, resmi olarak Viyana’da gerçekleşen Suriye barış görüşmeleri sırasında bir başka bayrak varlığının gerçekleştiğini ve Türkiye’nin kaldırılması için Rusya ile temasa geçtiğini söyledi. Moskova kabul etti, ancak muhalefet üyeleri havaalanında rejim bayrağı da dahil olmak üzere diğer saldırgan logolar buldular.

Rusya bayrağın rejimi temsil etmediğini ancak Suriye halkını BM’de kullanıldığını söyledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
PYD türkiye

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM