Türkiye, Rusya’ya ‘önemli şüpheliyi 2013’ ta iade etmesini istiyor Hatay bombaları ‘Mihraç Ural

Türkiye, Rusya’ya ‘önemli şüpheliyi 2013’ ta iade etmesini istiyor Hatay bombaları ‘Mihraç Ural

Türkiye, Moskova’dan 2013 yılında güney Hatay ilinde meydana gelen ölümcül bir saldırının sorumlusu olarak kabul edilen yasadışı Halk Kurtuluş Partisi Cephesi (THKP-C) genel başkanı Mihrac Ural’ı tutuklama ve iade etme talebinde bulundu. Ural beklenmedik bir şekilde Bu hafta Soçi, Rusya’daki Suriye kongresine katılanlar.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 1 Ekim’de gazetecilere verdiği demeçte, “Bu teröristin oradaki katılımına derhal tepki gösterdik ve Rusya’dan bir açıklama istedik.” Dedi.

“Bu kişinin derhal gözaltına alınmasını ve Türkiye’ye iadesini istiyoruz” diye konuşan Ural, Interpol tarafından yapılan kırmızı bir uyarı ile aranıyor.

31 Ocak’ta düzenlenen telefon görüşmesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rus mevkidaşı Vladimir Putin’e Ural’ın Türkiye’ye davet edilen delege listesine girmediği için Sochi’deki varlığı konusunda “rahatsızlık verdiğini” söyledi Çavuşoğlu.

“Aslında bu teröristin adı Rusya’nın verdiği listede yoktu. Olsaydı, önceden itiraz ederdik “dedi ve Ural’ın Rusya’ya” sahte belgeler “ile girdiğini kaydetti.

Putin’in konuyla ilgileneceğini söyleyerek, “Bununla rahatsız olduk” dedi.

Ural, Mayıs 2013’te Hatay’da Reyhanlı kasabasında 52 kişinin öldüğü bir saldırı düzeninde bulunmakla suçlanan Suriye yanlısı bir rehim militan THKP-C’nin bir şubesinin lideridir.

Esasen Türk vatandaşı olan Ural, Suriye’de 2011’de iç savaş patlakanmasını takiben rejimin saflarına katıldığı bildirildi. Bir muhalefet grubu 2016’da onu öldürdüğünü iddia etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM