Türkiye’de teleferik kazasında çok sayıda kişi mahsur kaldı

Türkiye’de teleferik kazasında çok sayıda kişi mahsur kaldı

Yetkililer ve yerel medya, Cuma günü Türkiye’nin güneyinde bir teleferik kabininin bir direğe çarpıp patlayarak yolcuların dağın yamacına düşmesi sonucu bir kişinin öldüğünü ve yedi kişinin yaralandığını söyledi. Teleferik sisteminin tamamının durmasının ardından gece geç saatlere kadar çok sayıda kişi mahsur kaldı.

Anadolu Ajansı, yoğun Ramazan Bayramı tatili sırasında saat 18.00 sıralarında Antalya’nın hemen dışındaki Tünektepe teleferiğinde meydana gelen kazada yaralananlar arasında iki çocuğun bulunduğunu söyledi.

Ölen kişinin 54 yaşında bir Türk olduğunu belirten Anadolu, 6 Türk ve 1 Kırgız vatandaşının yaralandığını söyledi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, kazadan 3 saat sonra yaptığı açıklamada, yaralılardan 5’inin helikopterle dağdan indirildiğini, diğer 2 yaralıyı da kaldırma çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Bakan, sosyal medya sitesi X’te yaptığı açıklamada, kurtarma operasyonuna Sahil Güvenlik hava ekipleri ve Türkiye’nin farklı yerlerinden dağcılık ekipleri de dahil olmak üzere 160’tan fazla ilk müdahale ekibinin katıldığını belirtti.

Antalya Belediye Başkanı Muhittin Böcek, yaptığı açıklamada, mühendislerin sistemi yeniden başlatmaya çalışması nedeniyle yaklaşık 184 yolcunun yerden onlarca metre yükseklikteki 25 teleferik bölmesinde mahsur kaldığını söyledi. Gece görüşlü helikopterlerin bölgeye doğru ilerlediğini söyledi.

Arama kurtarma kurumu AFAD daha sonra, 49 kişinin askıdaki bölmelerden kurtarıldığını, 135 kişinin ise kazadan yaklaşık altı saat sonra gece yarısına doğru hala mahsur kaldığını söyledi.

Türk medyasında yer alan görüntülerde, sağlık görevlileri yaralılarla ilgilenirken, eskimiş arabanın kayalık dağın yamacındaki yerinden çıkan kablolar üzerinde sallandığı görülüyor.

Cuma, ailelerin kıyı tatil yerlerine akın ettiği Müslümanların kutsal ayı olan Ramazan ayının sonunu simgeleyen Türkiye’deki üç günlük resmi tatilin son günüydü.

Teleferik, turistleri Konyaaltı plajından 618 metrelik Tünektepe zirvesinin zirvesindeki restoran ve seyir platformuna taşıyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülmektedir.

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Olayın nedeninin belirlenmesi için makine ve elektrik mühendisleri ile sağlık ve güvenlik uzmanlarından oluşan bir uzman komisyonu görevlendirildi. [AP]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM