Ulusal kitsch o kadar da kötü değil mi sonuçta?

Ulusal kitsch o kadar da kötü değil mi sonuçta?

Tina Kyriaki, Marina Satti’nin Yunanistan’ın Eurovision Şarkı Yarışması’na katılım videosunu ilk kez gördüğünde, bu onu çok kızdırdı. Aslında çok kızgın. Alternatif Atina’nın kurucusu Kathimerini’ye bir Yunan atasözünden alıntı yaparak “İlk düşüncem kendi gözlerimizi oyduğumuzdu” diyor.

Yabancı kullanıcıların YouTube’da “Zari” için yaptığı olumlu yorumların çokluğu göz önüne alındığında, diğer pek çok Yunanlı gibi onun öfkesi de ilk bakışta yersizmiş gibi görünebilir; burada YouTube’un neredeyse 6 milyon kez izlendiğini belirtmek gerekir. Ancak Satti’nin videosunu çevreleyen gürültü ve Mary Katrantzou’nun Olimpiyat Meşalesi yakma töreni için tasarladığı kostümlerin son zamanlarda yol açtığı öfke, bize Yunanlıların ülkelerinin imajı konusunda çok hassas olduklarını gösteriyor. Her ne kadar 1960’lı ve 70’li yıllarda turistlerin sahip olduğu kalıplaşmış bakış açısından koptuğumuzu düşünmek hoşumuza gitse de, görünen o ki bu “görünüş” ya da onun daha modern bir versiyonu hâlâ talep görüyor. “Zari” turistlerin Yunanistan’a bakış açısını trolledebilir ancak yabancılar mutlaka aynı şekilde hissetmeyebilir.

Neden yabancı sosyal medya yorumcularının videonun yararları hakkında şiirsel sözler söyleyen bu kadar çok gönderisi var? Akropolis’te dans etmek, şişte dönen jiroskoplar, çılgın taksi şoförleri, her şeyin gittiği bir şehir gibi stereotiplerin bombardımanı onlara neden Yunanistan gibi geliyor? Peki yerli izleyicilerin videoya verdiği büyük ölçüde olumsuz tepki ne olacak? Bu, Yunan yaşamının anakronik, fazla “Doğulu” ya da fazla “Balkan” ya da üçü birden diyerek reddettiğimiz yönlerine karşı hoşgörüsüzlüğümüze mi işaret ediyor? Yurtdışındaki imajımızla ilgili sürekli endişemiz, belki de bizim hakkımızda başkalarından daha fazla şey söylüyor mu? Ve son olarak, bugün hangi Yunanistan çekici? Zorba’nın dans ve souvlaki Yunanistan’ı mı, yoksa turizmin “başarı öyküsü”nün kenarlarında yer alan, neredeyse hiç dokunulmamış yönlerinin sofistike sadeliği mi?

Bir yenilgi mi?
Tina Kyriaki turizm sektöründeki sıradan bir iş adamı değil. Yunanistan’ın başkentinde ve ülkenin diğer bölgelerinde alternatif turlar sağlayan Alternatif Atina ve Rotalara Dönüş adlı iki girişim aracılığıyla Yunan turizm markasının yeniden canlandırılması için çok fazla düşünce, zaman ve para harcadı.

“Geçtiğimiz on yılda, gezginlerin büyük çoğunluğunun hâlâ Yunanistan’a dair sahip olduğu basmakalıp imajı değiştirmek için çok çalıştık ve bu çok zor. Eurovision şarkısının videosunun dalga geçtiği tam da bu görüntü. Ama cidden, neden yabancıların Yunanistan’a dair bu kadar farklı bir imaja sahip olduklarını, sadece videodaki bariz klişeleri reddetmekle kalmayıp aynı zamanda ironik bir ton ve gülümsemeye sahip olacaklarını düşündük?” merak ediyor.

Daha birkaç gün öncesine kadar Atina Şehri’nin Yunan başkentini bir turizm destinasyonu olarak tanıtmak için kullandığı ana araç olan Burası Atina’nın iletişim sorumlusu olan Amerikalı Tyler Boersen de aynı fikirde görünüyor. “Videoyu izleyen yabancı arkadaşlarım çoğunlukla [beceriksiz erkek turistin] videodaki rolü karşısında şaşkınlığa uğradılar ve bunun yurt dışında gösterilmesi amaçlanan yeni bir turizm pazarlama stratejisinin parçası olduğuna ikna oldular. Gerginliğini ve tonunu tartıştığımızda daha coşkuluydular. Bunun, Yunanistan’ın 1960’ların sonlarından bu yana kültürel olarak Avrupa ve ABD’den farklı olarak yaratıldığı ve gösterildiği yolların bir eleştirisi olabileceğini öne sürdüm; bu modelin devrilmesi gerekiyor.”

Boersen’e göre Satti’nin asıl şarkısında yansıtılan müzikal etkilerin karmaşıklığı, Yunanistan ve Atina’nın This is Athens gibi girişimler yoluyla uluslararası imajlarını yeniden yaratma çabalarını daha çok anlatıyor. “Satti, yabancı ziyaretçileri çekmek ve eğlendirmek için tasarlanan onlarca yıllık monokültürün yeni nesil gezginlere ulaşmada nasıl başarısız olacağını ve aynı zamanda sosyal ve kültürel olarak sürdürülemez hale geldiğini gösteriyor” diyor.

Almanya’nın Atina büyükelçisi Andreas Kindl, klasik çalışmalara olan tutkusu ve turizm patlamasından önce bu ülkeye sık sık yaptığı ziyaretler sayesinde Yunanistan’da modern Yunancayı akıcı bir şekilde konuşan az sayıdaki yabancı diplomattan biridir.

“Bassae’deki Apollon Tapınağı’nı ilk kez ziyaret ettiğimde, kalıntıları hava koşullarından koruyan devasa polistiren çadır hâlâ yoktu. Pek çok Alman için, ‘saf’ Klasik antik çağ fikri, Akropolis, Olympia, Delphi ve Epidaurus’un kanonu hâlâ Yunanistan’ın baskın imajlarından biri ve Netflix tarafından neredeyse lekelenmeden öyle kalacak,” yorumunu yapıyor Kathimerini’ye. Ancak şükürler olsun ki bazı şeyler gelişti, “ve özellikle son 20 yılda Atina ve Yunanistan, araştırılmakta olan ve genç Alman ve Avrupalı ​​nesiller tarafından da bilinen çok çeşitli bir kültürel haritaya eklendi.”

Kindl, özellikle Almanya konusunda, 2001 yılında Frankfurt Kitap Fuarı’nın onur ülkesi olmasıyla ve bunu takip eden Yunan edebiyatı çevirilerinde yaşanan patlamayla Yunanistan’ın imajının ciddi bir şekilde arttığına inanıyor. “Bugünlerde Almanya’da Petros Markaris’in suç öykülerini okuyan okuyucuların Yunanistan’dakinden daha fazla olduğunu düşünüyorum. Veya belki de bu, Atina Bienali’nin ilgisinin artmasıyla başladı ve 2017’de Kassel ve Atina’da düzenlenen Documenta 14’le sonuçlandı. Ve son olarak, [film yapımcısı] Yorgos Lanthimos markalaşmaya ve ‘Yunan’ın ne olduğuna dair algıyı etkilemeye büyük katkı sağladı. ‘ anlamına gelebilir. Yunanistan kesinlikle ‘havalı’ bir kültürel destinasyon haline geldi” diyor Alman büyükelçisi.

Yunanistan’ın yatırım yapması gerektiğini düşündüğü bir diğer alan da, yeni mutfak sahnesinin “Yunan kültürünün temel bir özelliği olarak daha belirgin ve daha geniş çapta fark edilmesini” sağlama çabalarıdır.

“Pek çok Alman turistin, yerel peynirlerini veya sosislerini tattıklarında Yunan mutfağının muhteşem ve çeşitli kalitesini tanıyacaklarına inanıyorum” diyor.

Kindl, kendisini “Yunanistan’da yaşayabildiği ve farklı bölgeleri keşfedebildiği için çok şanslı” olarak gördüğünü ekliyor; çünkü bu, çeşitliliği görmeme ve ‘Akdeniz’ ile ‘Balkan’ arasında seçim yapmak zorunda kalmamanın lüksünü takdir etmeme olanak sağlayacak. Yunanistan.”

‘Ülkenin yurtdışındaki imajının kamuoyunda tartışılmasının, içten içe güvensizliğe ve geri kalmışlığa işaret ettiğine inanıyorum’

Birleşik Krallık’taki Bournemouth Üniversitesi’nde uluslararası politika ve gazetecilik profesörü olan Romanos Gerodimos için, başkalarının sizi nasıl algıladığı konusunda endişelenmek bir güvensizlik işaretidir. “İtalyan, İspanyol ya da Portekizli birinin yabancıların ülkelerini nasıl gördüğünü kendisine sorduğunu asla duyamazsınız. Ülkenin yurtdışındaki imajının kamuoyunda tartışılmasının, içten içe güvensizliğe ve geri kalmışlığa işaret ettiğine inanıyorum” diyor.

Benzer şekilde, Paris’teki Sorbonne’da jeopolitik alanında fahri profesör olan Georges Prevelakis, modern Yunanistan’ın doğuşunun büyük ölçüde yabancıların Yunan kimliğine bakışına dayandığını, bu yüzden de konunun bizim için fazlasıyla önemli olduğunu savunuyor. “Son iki yüzyıldır bu görüntüden yıllık gelir elde ediyoruz” diyor. “Başka ülkelerin petrolü vardı; Yabancıların bizi bu şekilde gördüğü ve dolayısıyla değerli kabul edildiği bir imajımız vardı.”

Bu düşünce zincirini genişletmek gerekirse, en azından Batı dünyasındaki insanların, küreselleşmenin getirdiği davranışların, yaşam tarzlarının ve tüketici alışkanlıklarının homojenleşmesinden bir şekilde bıkmış göründüklerini söylemek muhtemelen doğru olacaktır. Bu değişim aynı zamanda özgünlük, yerellik ve kişiselleştirilmiş deneyimler gibi kavramlara giderek daha fazla odaklanan turizm politikası düzeyinde de belirgindir.

Yunanistan 2005’te Elena Paparizou’nun “My Number One” şarkısıyla Eurovision’u kazandığında durum tam tersiydi: Avrupa’nın her yerindeki insanların şarkının İngilizce sözlerini söylemesi bir ilerleme işareti olarak görülüyordu; idealize edilmiş bir “Avrupalı” kimliği uğruna ulusal özelliklerden kurtulma arzusu. Mevcut değişim, dar görüşlü bir modele veya sözde “egzotizm” modeline geri döndüğümüz anlamına gelmiyor.

Paris’te Musakka mı?
Paris’teki Etsi le Bistro ve Etsi l’Ouzeri restoranlarının sahibi olan 38 yaşındaki Yunan-Fransız şef Mikaela Liaroutsos, “Aralık ayında müşteriler musakka istemeye geldiğinde biraz ağlamak istiyorum” diyor.

Kendisi bunu asla kabul etmeyecektir, ancak Liaroutsos, sofistike Avrupa damak zevkini, Yunan mutfağının muhtemelen bildiklerinden veya inandıklarından çok daha modern, rafine ve eklektik bir versiyonuyla tanıştırma görevini üstlenen şeflerden biridir.

“Yeni deneyimlere açık görünen insanlar bile bazen yaz tatillerinde yaşadıkları deneyimin aynısını onlara da yaşatmanız konusunda ısrar edebilirler. Yunanistan’da tattıkları şeyler konusunda çok şanslı olmasalar bile, yemek ile tatil fikri arasında yenilmez bir duygusal bağ olduğu görülüyor; bu da eski moda, yorgun ya da pejmürde olduğunu düşündüğünüz şeylerin sarsılmaz bir nokta olabileceği anlamına geliyor. Bir Fransız için referans niteliğinde” diyor.

Restoranlarına gelen pek çok müşteri, geleneksel Yunan müziğini de duymayı bekliyor. “Duymazlarsa bir daha gelmeyecekleri anlamına gelmiyor ama duyduklarında gerçekten çok mutlu oluyorlar.”

Tina Kyriaki de benzer zorluklarla karşı karşıya. “Personel tatili için Atina’ya gelen yabancı şirketler genellikle Yunan dans dersleri ya da insanların tabak kırdığı bir tavernaya gitmek istiyor. Artık bunu yapmadığımızı ve bu tür gösterilerin yapıldığı tavernaların genellikle pek iyi olmadığını açıklamamız gerekiyor. Her zaman ikna olmuyorlar.”

ulusal-kitsch-sonuçta-o kadar da kötü değil0
Marina Satti’nin bu yılki Eurovision Şarkı Yarışması’nda Yunanistan’ı temsil edecek ‘Zari’ adlı klibinin çekiminden bir kare. Video, Yunan turizminin tüm yorgun kalıplarıyla oynuyor ve yapısöküm ile uzlaşma arasındaki ince çizgide yürüyor.
Katherine Schwab, Connecticut’taki Fairfield Üniversitesi’nde sanat tarihi dersleri veren ve Yunanistan’ı düzenli olarak ziyaret eden, antik Yunan sanatı ve arkeolojisi uzmanıdır. Araştırmaları Parthenon Heykelleri üzerine yoğunlaşıyor. Ülkeyle ilgili stereotiplerin bir çeşit takıntı olduğu konusunda hemfikir. “On yıllardır Atina’ya yaptığım yıllık araştırma gezileri sırasında, değişim ve dönüşümün sürekli olarak devam ettiğini gözlemledim. Artık giderek daha fazla Amerikalı, tatil için adalara gitmeden önce sadece oradan geçmek yerine Atina’yı keşfetmekle ilgileniyor” diyor. “Turistlerin aynı zamanda Yunan mutfağı, Yunan şarapları ve dokuma gibi gelenekler hakkında bilgi edinmenin yanı sıra tarihi ve arkeolojik alanları ve müzeleri ziyaret etmek gibi deneyimler de aradığı görülüyor. Daha büyük bir merak duygusu ve keşfetme isteği vardır. Tekrarlanan ziyaretçiler, ülkenin olağanüstü tarihi ve mirası hakkında bilgi katmanları oluşturma lüksüne sahiptir. Yunanistan, kültürü ve tarihi açısından karmaşık olmasının yanı sıra misafirperverliği ve insanlarıyla da dikkat çekicidir. Görünüşe göre giderek daha fazla turist ülkeyi bu nitelikleri göz önünde bulundurarak görmek istiyor.” diye ekliyor Schwab.

Tyler Boersen, TikTok nesline atıfta bulunarak tartışmaya başka bir bakış açısı daha ekliyor. “Satti’nin videosu, yabancı bir turistin ‘Yunanistan’ sırasında Atina’daki maceralarını anlatan bir TikTok parşömeni gibi geliyor. Çoğunlukla 30 yaş altı olan bu kullanıcılar, Zendaya ve Jacob Elordi gibi Akropolis’te fotoğraf çektirmek için Atina’ya gelecekler. Heykel gibi bir mayoyla fotoğraflanmak ya da özel bir çatıda sevgili arkadaşlarıyla özel deneyimler yaşamak istiyorlar. Çeşmelerden su şişelerini doldurmak istiyorlar. Domatesin kırmızılığı ve Akdeniz diyetinin zarafeti karşısında şok olmak istiyorlar. Günlük yaşamlarının bir parçası olan silahları ve sistemik şiddeti düşünmek istemiyorlar” diye savunuyor. “Son olarak, kültürel farklılıkların gündelik hayattan daha gürültülü hale gelene kadar onlar için vurgulanmasını ve büyütülmesini istemiyorlar, çünkü bu onların kafalarını karıştırıyor.”

Ama nedenini merak ediyorum. Günümüzde turizm sektörünün mutlak amacı kültürel farklılıkları öne çıkarmak değil mi? İnsanlar birkaç günlüğüne “yerel gibi yaşama” hayali deneyimi için seyahat etmiyor mu?

“Kültürel farklılık zaten günlük yaşamlarının bir parçası olarak evlerinin yakınındaki Starbucks’tan kahve sipariş ettiklerinde karşılaştıkları bir şey ve kültürel sınırların ötesinde nasıl pazarlık yapacaklarını zaten bildiklerini hissediyorlar. Satti’nin müziği ve beraberindeki video, estetiği ve şarkı sözleriyle bu kuşaksal bakış açısını benimsiyor gibi görünüyor. Ve çoğu TikTok videosu gibi bu da kendinin farkında ve içten içe gülünç; Satti’nin söylediklerini sadece doğru olarak kabul ettiğini ve kabul etmediğini gösteriyor” diyor.

Plastik bir masa
Tina Kyriaki’den “Yunan markası” hakkındaki bu tartışma için bize daha iyimser bir son söz vermesini rica ediyorum.

“Geçenlerde Mora Yarımadası’ndaki sahil kasabası Methana’da birkaç gün geçirdim ve bir gece sahil yolunda yürürken mütevazi evlerinin bahçesinde plastik bir masanın her iki ucunda oturup dışarı bakan bir çift gördüm. Sadece birkaç metre uzaktaki denizde ve konuşmuyordu. Mutlu olup olmadıklarını bilmiyorum ama başkalarının geçici olarak sahip olmak için yüzlerce avro ödeyeceği bir anın huzur ve uyumunun tadını çıkarabildikleri için ne kadar şanslı olduklarını düşündüm. Bu, ülkemizin cömertçe ve demokratik bir şekilde verdiği bir şeydir ve umarım uzun yıllar da bunu yapmaya devam eder.”

İki Yunanistan Arasında: Klişeler ve fırsatlar arasında gezinmek
Peki, 2024 Yunanistan’ının satmaya çalıştığı imaj nedir? İki kadın girişimci ve üç Helensever, Yunanistan markasının farklı yönleri hakkında düşüncelerini anlatıyor.
‘Atina ve Yunanistan, araştırılmakta olan ve genç Alman ve Avrupalı ​​nesiller tarafından da bilinen çok çeşitli bir kültürel haritaya eklendi’
‘Turistler tarihi ve arkeolojik alanları ve müzeleri ziyaret etmenin yanı sıra deneyim de arıyormuş gibi görünüyor. Daha büyük bir merak duygusu ve keşfetme arzusu var’

‘Yemek ile tatil fikri arasında yenilmez bir duygusal bağ var, bu da eski moda olduğunu düşündüğünüz şeyin bir Fransız için sarsılmaz bir referans noktası olabileceği anlamına geliyor’

‘Satti, yabancı ziyaretçileri çekmek ve eğlendirmek için tasarlanan onlarca yıllık monokültürün yeni nesil gezginlere ulaşmada nasıl başarısız olacağını gösteriyor’

‘Geçtiğimiz on yıl boyunca gezginlerin büyük çoğunluğunun hâlâ Yunanistan’a dair sahip olduğu basmakalıp imajı değiştirmek için çok çalıştık ve bu çok zor’

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM