Türkiye’nin sermaye piyasalarına yeni üye atanması

Türkiye’nin sermaye piyasalarına yeni üye atanması

Devlet borç veren Halkbank’ın eski CEO’su Ali Fuat Taşkesenlioğlu, Türkiye Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) yeni başkanı olarak atandı.

Randevusu, 17 Nisan’da Resmi Gazete’de alınan bir kabine kararından sonra açıklandı.

Bekçi köpeğindeki en üst mevki boştu, çünkü eski başkan Vahdettin Ertaş görev süresini 2018’de tamamlamıştı.

Taşkesenlioğlu, bankacılık ve finans kariyerine 1988 yılında Faisal Finans Kurumu’nda başladı. 1996 yılına kadar Faisal Finance’de uzman olarak görev aldıktan sonra, devlet tasarruflu Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından devralınan Bank Asya’da çalışmaya başladı. Gülen hareketi ile ilgili olarak 2014’ün sonlarına doğru, 15 Temmuz 2016’da darbe girişiminde bulunmakla suçlanıyor. Bankanın lisansı Temmuz 2016’da tamamen iptal edildi.

Taşkesenlioğlu, Bank Asya’da proje pazarlama müdür yardımcısı olarak görev yaptı. Daha sonra Merter ve Sultanhamam şubelerinin müdürü olarak devam etti. Daha sonra, borç veren bölüm müdürü ve borç veren kurumun genel müdür yardımcısı olarak görev yaptı.

2012 yılında Vakıfbank’a devredilmiş ve 2014 yılına kadar borç verende üst düzey pozisyonlarda çalışmıştır.

8 Haziran 2017 tarihine kadar çalıştığı Halkbank’ın CEO’su olarak görev yapan Halkbank’ın CEO’su oldu. Selefi Süleyman Aslan’ın 17 Aralık’taki rüşvet ve yolsuzluk iddialarıyla tutuklanmasının ardından bu göreve atandı. 2013 greft sondası. Aslan daha sonra serbest bırakıldı.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM