‘Uzay Gemisi’ gözlemevi Kıbrıslı yıldız gözlemcilerine son sınıra bir göz atma fırsatı sunuyor

‘Uzay Gemisi’ gözlemevi Kıbrıslı yıldız gözlemcilerine son sınıra bir göz atma fırsatı sunuyor

Kıbrıs’taki yeni uzay gözlemevi, sanki bir bilimkurgu filminin setindeymiş gibi uçuşa hazır görünüyor.

Adanın merkezindeki Troodos dağlarının tepesinde konumlanan ve gökyüzüne engelsiz bir görüş sağlayan, 1,77 milyon avro (1,90 milyon dolar) tutarındaki kamu fonlu Troodos Gözlemevi Mayıs ayında açıldı. Tedarikçiler, projenin kentleşmeden giderek daha fazla etkilenen bölgelere gelen ziyaretçileri teşvik edeceğini ve göksel bilginin derinliğini artıracağını umuyor.

Bilimkurgu meraklısı mimarlar ve kardeşler Elena, Nicodemos ve Cassandra Tsolakis tarafından tasarlanan projenin bir uzay gemisine benzemesi kasıtlı olarak yapılmadı ancak projenin doğası gereği içgüdüsel ve algısal olarak bu izlenimi veriyor, diyor Elena Tsolakis.

“Evet, bazı açılardan bina bir uzay gemisine benzeyebilir. Amaç bu muydu? Hayır, ama ortaya çıkan bu oldu,” dedi Elena Tsolakis.

Göz açıp kapayıncaya kadar fark edebilirsiniz.

Yansıtıcı kaplama, Agridia köyüne bakan köşeli yapının açıkça görülebilecek şekilde gizlenebilmesini, görüş açısına bağlı olarak araziyle veya gökyüzüyle kusursuz bir şekilde bütünleşebilmesini sağlıyor.

Nicodemos Tsolakis, “Özetimizin ve ana hedefimizin bir parçası olarak bölge için simgesel bir bina yaratmaktı ve bunun başarıldığını düşünüyoruz” dedi.

Kıbrıs ve Yunanistan’ın bazı bölgelerindeki izole kırsal alanları yeniden canlandırmayı amaçlayan AB destekli Geostars projesinin bir parçası olan gözlemevi, adanın en büyüğü olan 20 inçlik yansıtıcı bir teleskop, 5,6 metre genişliğindeki dönen bir kubbe ve hidrolik bir çatının altında bir güneş teleskobu ile donatılmıştır.

Kraliyet İngiliz Mimarlar Enstitüsü (RIBA) tarafından yakın zamanda dünyanın en etkili 100 kadın mimarından biri seçilen Elena Tsolakis, her kamusal alanın bir hikaye anlatması ve ziyaretçilere eşsiz bir deneyim sunması gerektiğini söyledi.

“Bizim taklit etmeye çalıştığımız şey, özellikle çocuklarda, o hayret duygusunu, merakı ve gündelik varoluşumuzun ötesindeki dünya hakkında daha fazla şey bilme özlemini uyandırmak” dedi.

Mobil teleskoplar için astromarina olarak kullanılabilen çıkıntılı yapı sanki yeryüzünden çıkıyormuş gibi görünüyor; yapının bir kısmı dağın içine gömülmüş.

[Reuters]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM