Yalova, Çiçekçilik Festivali’ne ev sahipliği yapacak

Yalova, Çiçekçilik Festivali’ne ev sahipliği yapacak

Süheyla GÖZDERELİLER/YALOVA,(DHA)-YALOVA Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Suat Parıldar ve şube müdürleri, Yalova’daki basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı. Müdür Parıldar burada yaptığı sunumda Yalova’da bir ‘Çiçekçilik Festivali’nin yapılabilmesi için çalışma yürüttüklerini belirtti. Yalova’nın çiçekçilikte Türkiye’de söz sahibi illerden biri olduğunu söyleyen Müdür Parıldar, bu anlamda bu yıl bir de Çiçekçilik Festivali yaparak sektörün dikkatini Yalova’ya çekeceklerini söyledi. Çiçekçilik Organize Sanayi Bölgesi çalışmalarında ilerleme kaydedildiğini söyleyen Müdür Parıldar, bu anlamda 2018’in Yalova için çiçekçilikte atılım yılı olacağını belirtti.
“Süs bitkilerinde etkin ve yetkin bir iliz” diyen Müdür Parıldar, Yalova’nın süs bitkileri konusunda önemli bir il olduğunun altını çizdi. Müdür Parıldar, “2016 yılında 27,2 milyon dolarlık bir ithalatımız söz konusu. Bu sene aynı döneme baktığımızda 42,3 milyon dolarlık bir ithalat söz konusu. Bu ithalat içerisinde canlı bitkiler ağırlık tutuyor. İhracat rakamlarına da baktığımızda geçen sene 2,3 milyon dolarlık bir ihracat gerçekleştirilmişken, bu yıl ihracat rakamları 3,4 milyon dolar olarak gerçekleşti. İlimizden bitkisel üretimde Türkmenistan, Azerbaycan ve Kuzey Irak’a ihracat yapılmakta. İspanya, Almanya, Çin, İtalya, Hollanda, Fransa, Macaristan ve Gürcistan’dan ise ithalat yapılmakta” şeklinde konuştu.
Yalova’da Çiçekçilik Festivali’nin yapılabilmesi için çalışma yürüttüklerini de dile getiren Müdür Parıldar, “Çiçekçilik sektörüne katkı anlamında bir festival hazırlığı yapıyoruz. Haziran ayı gibi bir Yalova Çiçekçilik Festivali yapmayı planlıyoruz. Bir ayağında bunun Türkiye Geofit Bahçesi’ne gezi de olacak. Olgunlaştığı zaman tarihi hakkında bilgi verilecek. Yalova bir çiçek şehri. Çiçekçilikte de çok ciddi potansiyelimiz var. Hem iç mekan hem dış mekan hem de kesme çiçekte büyük potansiyelimiz var. Yalova’da bunu festival şenliğinde kutlamak istiyoruz. Çiçekçilik sektörüyle ilgili ilgi odağını yine Yalova’ya yoğunlaştırmak istiyoruz. Şu anda hazırlık aşamasında. Netleşeceği zaman bunun programını da açıklayacağız” dedi.

(FOTOĞRAFLI)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM