Yezidiler Türkiye’nin güneydoğusundaki köylerine dönüyor

Yezidiler Türkiye’nin güneydoğusundaki köylerine dönüyor

Batman’ın Beşiri ilçesine bağlı Uğruca köyünden 35 yıl önce Avrupa’ya göç eden Êzidîlerden 3’ü memleketlerine dönerken, 15’i de evlerine dönmeye hazırlanıyor.

“Yaklaşık 70 hane vardı. Bazıları iş bulamayınca Avrupa’ya gitti. Ancak Almanya’da yaşayanlar buraya dönmeye başladı, biz de onları ağırladık” diyen köylü Yusuf Tağay, Uğruca’da hepsinin akraba olduğunu kaydetti.

Avrupa’dan 15 kişinin daha geri dönmeye hazırlandığını bildirdi. “Üç akrabamız gelip evlerini yeniden yaptı.”

Barış ortamı olursa insanların vatanlarına döneceğini söyleyen Tagay, mümkün olduğu kadar desteğe hazır olduklarını sözlerine ekledi.

  1. yüzyılın ikinci yarısı ve sonrasında Türkiye’de yaşayan Yezidiler yavaş yavaş Avrupa ülkelerine yöneldiler.

Uzun yıllar Almanya’nın Wesel ilçesinde çalışan Mustafa Korkmaz, ömrünün son yıllarını köyünde geçirmek istediğini vurgulayarak, “Artık köyümüzden çıkmak istemiyoruz. Avrupa’da gençlerimiz giderek asimile oluyor ve orada kültürümüzü kaybediyoruz.”

Uğruca’da yeni bir villa yaptıran İbrahim Korkmaz, “Bundan sonra köyde çocuklarımızla daha fazla vakit geçirmeye çalışacağımız için sosyal tesisler ve oyun alanları oluşturmak için çalışıyoruz” dedi.

Avrupa’da yaşayan Uğurca köylüleri için iletişim grubu oluşturulduğunu söyledi. “Köylülerimizin dönüşü için öncülük edeceğiz. İletişim grubunda 150 kişi var. Köyün son halini birbirimizle paylaşıyoruz.”

Yezidiler, Zerdüştlük ve Tasavvuf ile bağlantılı eski bir dini mezhebi temsil eden dini bir gruptur. Çoğunlukla Kuzey Irak’ın Musul bölgesinde yaşıyorlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM