Yunanistan’da ev alacaklar çıkmazda kaldı

Yunanistan’da ev alacaklar çıkmazda kaldı

Çoğu istekli Yunan ev sahibi, karşılayabilecekleri bir mülk bulmakta giderek zorlanıyor. Aşmaları gereken en büyük engel, konut kredisi faiz oranlarının artması değil, satış fiyatlarındaki keskin yükseliş.

Piyasa kaynaklarının bildirdiğine göre, bu aynı zamanda alıcı katılımında büyük bir artış anlamına da geliyor ve halihazırda işlemlerde azalmaya yol açan talebi olumsuz etkiliyor.

Yunanistan Merkez Bankası’nın son verilerine göre, 2022’deki %11,9’luk artışa kıyasla ülke genelindeki ortalama yıllık büyüme 2023’te %13,8 oldu. Eski daire fiyatları 2022’deki %11,6’lık artışa kıyasla %14,5 arttı. Yeni inşa edilen dairelerde ise 2022 yılındaki %12,5 artışa kıyasla yıllık ortalama %12,7 artış görüldü. Buna göre 2024 yılının ilk çeyreğinde ortalama yıllık fiyat artışı %10,4 olarak gerçekleşti.

Özellikle 2017 yılı başından bu yılın ilk çeyreğine kadar ülke genelinde konut fiyatlarındaki artış yüzde 66’ya ulaşırken, Attika’da fiyat artışı daha da fazla olup yüzde 85’e ulaştı.

Bu nedenle ilgilenen alıcılar, ipotek şartlarını karşılasalar bile konut edinimi açısından mevcut durumun özellikle zor olduğunu düşünüyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM