Yunanistan’ın yeşil partileri neden çiçek açamıyor?

Yunanistan’ın yeşil partileri neden çiçek açamıyor?

İklim kriziyle bağlantılı orman yangınları ülkeyi kasıp kavururken, uzmanlar çevre odaklı politikacıların neden kazanç elde edemediğini araştırıyor.

Uzmanlara göre, çevre sorunlarına değer veren bir siyasi kültürün olmaması, muhalif siyasi eğilimlerin varlığı ve süregelen iç çatışmalar, Yunanistan’daki yeşil partilerin kendilerini anlamlı bir siyasi güç olarak tesis etmelerinin önündeki başlıca engeller. İklim değişikliğinin artan etkisi ve sürdürülebilirlik konularının siyasi ve kamusal gündemlerdeki öneminin artmasıyla Avrupa çapında çevre odaklı politikacılar kazanımlar elde ettikçe, bu başarısızlık daha da göze çarpıyor.

Yunanistan’da, daha küçük partiler için avantajlı görülen basit orantılı temsil sistemi altında yapılan Mayıs seçimlerinde, Ekolojist Yeşiller-Yeşiller Birliği ittifakı toplam oyların yalnızca yüzde 0,6’sını, yani 35.201 oy aldı. Yeşil Hareket oyların yüzde 0,25’ini veya 14.627 oyu aldı. Tecrübeli seçimlerin başına buyruk Dimosthenis Vergis’in liderliğindeki uç bir parti olan Yunan Ekolojistler herhangi bir oy toplamayı başaramadı. Ayrıca, (pan-AB federalist partisi Volt, Yunanistan Korsan Partisi, eko-feministler, hayvan hakları savunucuları ve diğer aktivistler dahil) yedi partiden oluşan yeni bir ittifak olan Yeşil ve Mor, seçimlere katılamadı. Yargıtay’dan izin alamadı. Parlamentoya girme barajının yüzde 3 olduğu düşünülürse yeşil partilerin hiçbiri milletvekili seçemedi.

Güçlendirilmiş bir temsil sistemi altında yürütülen Haziran ayında tekrarlanan seçimlerde, yeşil partilerin seçmen desteğinde düşüş yaşandı. Ekolojist Yeşiller-Yeşiller Birliği yalnızca 21.188 oy alarak payını yüzde 0,41’e düşürdü. Yeşil-Mor ittifakı ise yüzde 0,30 oy alarak 15 bin 725 oy aldı. Yeşil Hareket geri çekilmeyi seçerken, Vergis’in partisi bir kez daha tek oy toplayamadı. İlk döneminde ülkenin çevre koruma mevzuatından taviz verdiği için sık sık eleştirilere maruz kalan Muhafazakar Yeni Demokrasi, yüzde 40,56 oyla yeniden seçildi.

Politik kültür

Sanayileşmemiş bir ülke olarak Yunanistan, endüstriyel kirlilik veya nükleer atık gibi sağlığı doğrudan etkileyebilecek geri dönüşü olmayan çevresel zararlardan çoğunlukla uzak durmayı başardı. Sonuç olarak, halk bu tür konularda içsel bir direniş geliştirmeye zorlanmadı.

Ancak uzmanlar, Yunan siyasi sisteminin yapısının ve ülkenin siyasi kültürünün, çevreci partilerin belirgin ve seçim açısından önemli bir seçmen tabanı oluşturmasını engellemede daha kritik bir rol oynadığı konusunda hemfikir.

Haziran ayında Yeşil ve Mor ile aday olan Hellenic Green Cities Network başkanı Lefteris Ioannidis, “Gerçek şu ki, Yunan toplumu hiçbir zaman Orta ve özellikle Kuzey Avrupa’daki toplumlarla aynı ekolojik duyarlılığı göstermedi” diyor. uzun süredir devam eden politik öncelikler ve farklı ihtiyaçlar.

2014’te seçilen ilk Yeşil belediye başkanı olan Ioannidis, “Yunanistan’da, siyasi manzarayı sık sık sağ ve sol ikili çerçevesi içine hapsediyoruz, bu da bu ikiliğin ötesinde tanımlanabilecek bir siyasi alanın ortaya çıkmasını nesnel olarak engelliyor” diyor. Yunanistan’da, uzun süredir linyit çıkarma merkezi olan kuzeydeki Kozani kasabasını temsil ediyor.

1967-74 askeri diktatörlüğünün sona ermesinin ardından, Yunan siyasetine büyük ölçüde sosyalist PASOK ve muhafazakar Yeni Demokrasi yönetimindeki iki partili sistem hakim oldu.

Ege Üniversitesi’nde çevre siyaseti ve politikası profesörü olan Iosif Botetzagias, “bunun, diğer partilerin seçim pastasından önemli bir pay alması için çok az yer bıraktığı” konusunda hemfikir.

Ek olarak, Botetzagias, Yunan çevrecilerin 1970’ler ve 80’lerde Avrupa’daki eko-partilerin başarısında etkili olan iki önemli temayı benimseyemediklerini veya siyasileştiremediklerini söylüyor: sözde özgürlükçü meseleler, azınlık haklarını, medeni/siyasi özgürlükleri kapsayan. ve anti-militarizm ve çevre koruma meselesi. Bu temalar, Yunanistan’ın Yeni Sol partileri, özellikle de SYRIZA’nın öncüsü olan Synaspismos Sol Koalisyonu tarafından çoktan benimsenmişti ve yeşil muadillerini katkıda bulunacak yeni veya belirgin bir şey olmadan bırakmıştı.

Eşzamanlı olarak, çevre koruma konusu, 1990’ların başından beri ülkede faaliyet gösteren büyük çevreci sivil toplum örgütlerinin kontrolü altında ve onlarla eşanlamlı hale geldi. Greenpeace veya WWF gibi kuruluşlar, yaklaşımlarında çoğunlukla teknokratik ve apolitik olmuştur.

Botetzagias, “Sonuç olarak, çevre koruma, partilerin ve ideolojilerin ötesinde, teknik ve teknolojik müdahalelerle çözülmesi gereken bir sorun olarak algılandı” diye açıklıyor. “Çevrenin kaderi siyasi veya parti rekabetinin ötesinde görülüyordu.”

Yeşil partilere verilen desteğin ara sıra artması, öncelikle protesto oyları şeklinde geldi – bu eğilim, Yunanistan’ın kabaca 2009 ile 2019 arasında yaşadığı mali krizin zirvesinde en belirgin olanıdır. Yeşiller, toplam oyların yüzde 2,93’ünü oluşturan 185 bin 366 oy topladı ve parlamento barajının hemen altına düştü.

Botetzagias, bu tür oy verme davranışının “açıkça zaman içinde hem süreklilikten hem de istikrardan yoksun olduğunu” belirtiyor.

Ekonomi

Kemer sıkma politikalarının tetiklediği protesto oylaması, yeşil partilere yönelik seçim desteğini geçici olarak artırmış olsa da, mali kriz nihayetinde genel olarak yeşil gündeme fayda sağlamadı.

Ekolojist Yeşiller’in bir üyesi ve eski Kuzey Ege bölge meclis üyesi Michael Bakas, “Ekonomik zorlukların yükü altında, vatandaşlar genellikle uzun vadeli sonuçları dikkate almadan ‘kolay’ çözümler ararlar” diyor.

Ioannidis’e göre, kurtarma döneminde sosyal ve ekonomik ortamda ortaya çıkan akışkanlık, yalnızca çevre konularında ilerlemeyi engellemekle kalmadı, aynı zamanda yeşillerin temel ekolojik ilkelerinden sapan bir siyasi gündemi benimsemesine de yol açtı.

“Bu, seçim desteğinde önemli bir kayba yol açtı” diyor.

Borç krizinin en çalkantılı yıllarından bazılarında, Ekolojist Yeşiller, sol partinin kazandığı 2015 seçimlerinin her ikisinde de SYRIZA’nın yanında yer aldı. Milliyetçi popülist Bağımsız Yunanlılar (ANEL) partisi ile sol liderliğindeki koalisyonun görev süresi boyunca, yeşiller hükümetin İyon Denizi’ndeki hidrokarbon arama anlaşmalarına karşı adım atmamakla eleştirildi. Yine de 2019 seçimlerinde yine SYRIZA ile işbirliği yaptılar, bu sefer başarısız oldular.

Son oylamada Yeşil ve Mor ile aday olan Elias Papatheodorou, SYRIZA ile güçlerini birleştirme kararının yeşiller için önemli siyasi zarara yol açtığı konusunda hemfikir.

“Yeşiller siyasi özerkliklerinden feragat etti ve protesto söylemini fazlasıyla benimsedi. Ancak seçmenler olumlu yanıt vermedi. Daha önce Ekolojist Yeşiller’in uluslararası sekreteri olarak görev yapmış olan Papatheodorou, bu şüphesiz yeşillerin en önemli başarısızlığı oldu” diyor.

2009 Avrupa Parlamentosu seçimlerinde, Ekolojist Yeşiller oyların yüzde 3,49’unu alarak bir MEP seçmelerine izin verdi. 2019 Avrupa anketleri sırasında, payları yüzde 0,87’ye düşmüştü.

Hayal kırıklığı yaratan seçim sonuçlarının gerilimi, Ioannidis’in “hizipçilik, siyasi içerikten yoksun kişisel çatışmalar ve nihayetinde yeşillerin itibarını sarsması” olarak tanımladığı şeyi daha da körükledi.

Aralık 2022’de Ekolojist Yeşiller başlangıçta Yeşil ve Mor ittifakına katılmayı kabul etti, ancak kısa süre sonra liderlik konusundaki iç çatışmalar nedeniyle geri çekildiler.

Yaygın kaçırma

Yaralanmaya hakaret ekleyen yeşiller, ana akım partilerin yıllar boyunca çevre yanlısı bir söylem benimsemek için harekete geçtikleri zorlukla karşı karşıya. Botetzagias, “Seçmenlerin gözünde herkes çevreyi önemsiyor gibi görünüyor” diyor.

Uzmanların çoğu, değişimin çoğunlukla bahane olduğu konusunda hemfikir. “Ana akım partiler gerçekten de ekolojiye doğru net bir politik kayma gösterdiler ki bu elbette bizim tekliflerimizin meşruiyetini doğrular. Bununla birlikte, siyasi veya kazanılmış çıkarlar nedeniyle sıklıkla taviz veriyorlar” diyor Ioannidis, “bugün bile çoğu partinin bu tür uygulamaları kesin bir şekilde reddetmekte tereddüt ettiği” hidrokarbon geliştirme durumuna işaret ediyor.

“Maalesef ana akım partiler, ekolojik boyutun ayrı ve yalıtılmış bir politika olarak ele alınması yerine her düzeyde tüm politikalara dahil edilmesi gerektiğini tam olarak kavrayamıyor” diyor.

Papatheodorou, yeşil olmayan partilerin gerçek bir çevre politikasını teşvik etme konusunda kötü bir iş çıkardıkları konusunda hemfikir.

Papatheodorou, iklim değişikliği, yenilenebilir enerji geçişi ve sürdürülebilir tarıma ilişkin “yanlış yönlendirilmiş” politikayı eleştirerek, “Eko-partilerin Yunan Parlamentosu’nda yer almamasının en önemli riski yeşil aklamadır” diyor.

Çevre grupları, Yunanistan’ın merkez sağ hükümetinin çevre politikalarını şiddetle eleştirerek, hükümetin iklim değişikliğinin ciddiyetini yeterince ele almamasını ve bazı durumlarda AB çevre yasası taahhütlerini yerine getirmemesini gerekçe gösterdi. Yunanistan, açık ihlal davalarının toplam sayısında ikinci sırada yer alırken, AB mahkeme kararlarının sürekli ihlal edilmesinde birinci sırada yer alıyor.

Araştırmalar, yeşil partilerin Parlamento’ya dahil edilmesinin, çevre dostu ve sosyal açıdan faydalı politikaların uygulanmasıyla sonuçlanma olasılığının daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Yunanistan’ın yeşil siyasetçileri Meclis’te sandalye kazanmakta bile zorlanırken, yeşil partiler altı AB ülkesinde koalisyon ortağı: Avusturya, Belçika, Finlandiya, Almanya, İrlanda ve Lüksemburg.

yenileme

Bu makale için görüşülen uzmanların çoğu, Yunanistan’ın diğer bölgelerinin yanı sıra Rodos ve Korfu adalarındaki yıkıcı orman yangınlarının seçmenler üzerindeki önemli etkisini kabul etmekle birlikte, Yunanistan’ın yeşil partilerinin siyasi bağımsızlıklarını kazanmak için siyasi bağımsızlıklarının yeniden sağlanmasına öncelik vermesi gerektiği konusunda hemfikir. çekiş.

Papatheodorou, “Yunanistan’daki yeşil hareket kendisini bir ‘karpuz’ mantığının içinde buluyor” diyor ve bu hareketin dışarıdan yeşil göründüğü, ancak içinde kırmızı ideolojiler barındırdığı bir duruma işaret ediyor.

Yeşil hareketin, özerkliğini koruduğu ve vatandaşları, özellikle de gençleri, işsizlik, sürdürülebilir ekonomi, şeffaflık, sosyal uyum ve refah gibi acil sosyal sorunlara yenilikçi çözümler sunduğuna ikna ettiği yerde başarıya ulaştığını savunuyor. birçok.

Ioannidis, böyle bir dönüşümün “bir gecede gerçekleşemeyeceğini” kabul ediyor. Ancak personel yenilemeyi başlatmak umut verici bir başlangıç ​​noktası gibi görünüyor.

“Taze fikirlere sahip yeni bireylerin hareketin güvenilirliğini yeniden sağlamak için öne çıkması zorunludur” diyor.

“Geçmiş yıllardaki başarısız yönetimle yakından ilişkili hale gelen yeşil siyasi hareket içindeki kıdemli figürlerin, kendilerini tanımlayan sahiplenici zihniyetten vazgeçmeleri gerektiğini düşünüyorum.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM