Yunanlılar daha az yeni bina satın alıyor

Yunanlılar daha az yeni bina satın alıyor

Petrofin Research, Yunan gemiciliğinin 2022’deki seyrine ilişkin yıllık raporunda, önümüzdeki iki yıl içinde Yunan filosunun küçülerek gelişme rotasını durduracağını tahmin ediyor.

Uzman denizcilik araştırma şirketine göre, “yeni çevre düzenlemelerinin etkisi artık çok güçlü ve yakın, bu da armatörler için önemli bir belirsizlik yaratıyor.” Yılın ilk yarısında, sipariş edilen gemilerin %34’ü ikili yakıt yakma teknolojilerine (örneğin deniz yağı ve LNG veya başka bir alternatif yakıt) sahip olmasına rağmen, Yunanistan sipariş defteri %20 düştü.

Yeni inşa edilen gemilere yapılan yeni yatırımların azalması, önümüzdeki yıllarda daha az teslimata ve dolayısıyla filonun büyüklüğünde bir sınırlamaya dönüşüyor. Bu bağlamda Petrofin, 2025’ten itibaren bir büyüme yörüngesine dönmeye başlamadan önce, Yunanistan’a ait filonun önümüzdeki iki yıl içinde küçüleceğini tahmin ediyor. kullanılmış gemiler de büyüyerek satışları geride bırakacak.

Bu bağlamda şirket, Çin nakliyeciliğinin Yunanistan’a olan mesafesini azaltmaya başladığını ve şimdi Yunanistan’ın önceliğini tehdit ettiğini bildiriyor. Bu, son yıllarda pekiştirilen bir eğilimdir ve yine 2022’de Yunanistan’a ait filonun 465,1 milyon dwt (nakliye kapasitesi) olduğu, Çin’in 360 milyon dwt’ye kıyasla kaydedildiği bir trenddir. Bununla birlikte, Clarkson’ın verilerine göre, brüt tonaj açısından, Yunanistan’a ait filo artık Çin filosuna çok yakın. İkincisi, 2022’de yıllık %6,15 artışla 240 milyon tona ulaşırken, Yunan filosu yalnızca %1,37 artışla 251 milyon tona ulaştı. Hatta 2023 yılı Haziran ayı sonunda Çin gemileri 247,1 milyon tona yükselirken, Yunan gemileri hafif bir düşüşle 248,3 milyon tona çıktı.

Petrofin’e göre, “Çin’in küresel ekonomik gücü ve büyük bir iç filo ihtiyacını da şekillendiren devasa ticari talepleri göz önüne alındığında, Yunanistan’ın liderliği sonsuza kadar elinde tutması pek olası değil. Tüm bunlara rağmen Yunanistan, denizcilik sektörünün zirvesinde şimdilik” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM