2017 yılının en ilginç olayları 4

2017 yılının en ilginç olayları 4

Arundhati bir hayal kırıklığı idi ve Rüşdi bile bir yorum yapmadı

Salman Rüşdi, 1981’de Geceyarısı Çocukları kitabıyla Booker Ödülü’nü kazandı. Arundhati Roy, bu ödülü 1997’de Küçük Şeylerin Tanrısı kitabıyla kazanmıştı. Her iki yazarın da bu yıl yeni kitabı yayınlandı, ancak okuyucular ve eleştirmenlerden gelen yorumlar kayıtsızdı. Rüşdi ana karakteri René olan The Golden House kitabını yazdı, bazı eleştirmenler ders verir gibi anlatımını “sıkıcı” olarak yorumladı. Roy’un Mutlak Mutluluk Bakanlığı, nefes kesen nesir tarzı için fanları tarafından bekleniyordu. Eleştirmenler, Dalit politikası, Keşmir, iktidarsız toplum gibi çeşitli konuları, tek bir hikayede harmanladığına dair övgüde bulunurken, okuyucular bunu çok fazla bulmuş olabilirler. Birçoğu kitabun, “endişeleri” için bir vitrin olduğunu söylemiş. Ancak “endişeler” tek başına roman ya da iyi bir roman yapmıyor.

Suu Kyi, kendini, insan hakları tartışmalarının öbür tarafında buldu

2017 yılı, zamanımızın en büyük demokrasi ikonlarından birinin itibarını yitirdiğini net bir şekilde gördü. Aung San Suu Kyi’nin askeri cuntaya karşı şiddet içermeyen protestosu, onu demokrasiyi seven Batı’ya yöneltti. Suu Kyi, Eylül ayında Myanmar’da gerçekleşen Rohingya krizine ilk kez tepki gösterdiğinde, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a durumun çarpıtılmış olduğunu ve dünyanın kuşku duymasının çok uzun sürmeyeceğini söylemişti. New York Times onu “çok değişen ikon” olarak adlandırdı ve Kasım ayında Oxford şehri, Oxford Şehrinin Özgürlüğü ödülünü elinden aldı. Bugün Suu Kyi’nin “demokrasi ve insan hakları mücadelesi” için Nobel Barış Ödülü’nü kazanmış olması neredeyse bir ironidir.

Dhinchak Pooja ünlü bir şarkıcı oldu (kimin aklına gelirdi?)

Wikipedia describes cringe pop as a genre of music in which the videos are so bad that people cannot stop watching them. Pooja Jain aka Dhinchak Pooja — the Delhi girl everyone woke up to this past year — may or may not be aware of this description, but it is likely she doesn’t care. Pooja is a star in her own right. The YouTube singer found herself crooning all the way to the Big Boss house. For those wondering how far being bizarrely bad at something could take someone, Dhinchak Pooja was a case study.

Vikipedi, ‘cringe pop’u izlemeden duramayacağınız kadar kötü videolar olan bir tür müzik olarak tanımlıyor. Pooja Jain ya da Dhinchak Pooja – geçen yıl keşfedilen Delhili kız – bu açıklamanın farkında olabilir veya olmayabilir, ancak muhtemelen umurumda değil. Pooja kendi başına bir yıldızdır. YouTube şarkıcısı kendisini Big Boss’un evine kadar şarkı mırıldanırken buldu. Dhinchak Pooja, bir şeylerde ne kadar kötü olmanın insanı nerelere götürebileceğini merak edenler için bir vaka çalışmasıdır.

Twitter uzun biçime dönüştü

Çok mutlu ve başarılı bir yeni yıl dileriz. Tanrı size sağlık, zenginlik ve mutluluk versin ve gelecek rüyalarınız gerçekleşsin… Önceden, bunu tweetlemek için, Twitter’ın karakter sınırı içinde kalmak nedeniyle bazı düzenlemelere ihtiyaç duyuyordunuz, bu da mikro bloglama sitesinin en önemli özelliklerinden biridir. Ancak Kasım ayında Twitter karakter sınırını 140 dan 280’e çekerek iki katına çıkardı. İyi oldu. Fakat Twitter’ı diğer sosyal medya siteleri gibi sonsuz uzunlukta mesajlarla doldurmayalım.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM