2018 Yılının İlk Kar Tatili Ve Meteoroloji’den Uyarı

2018 Yılının İlk Kar Tatili Ve Meteoroloji’den Uyarı

Erzurum, kars ve ardahan’da 415 mahalle ve köy yolunda ulaşım sağlanamıyor. Ardahan-artvin ve ardahan-posof karayollarında kar yağışının yanı sıra yoğun tipi etkili oluyor. çıldır’da kar ve tipi dolayısıyla taşımalı eğitim ile köy okullarında tahsile 1 gün ara verildi.

Doğu anadolu’daki kar yağışı ve negatif hava koşulları nedeniyle erzurum, kars ve ardahan’da 415 mahalle ve köy yolunda ulaşım yapılamıyor.

Erzurum’da, yılbaşı gecesinden bu sabah saatlerine kadar aralıklarla müessir olan kar yağışı sonrası kentteki 360 mahalle yolu ulaşıma kapandı.

Büyükşehir belediyesi fen işleri daire başkanlığına bağlı yol yapım şube müdürlüğü, kırsal hizmetler daire başkanlığı yol şube müdürlüğü, çaşama koruma ve kontrol daire başkanlığında sorumlu personel ve iş makineleri hem şehir merkezinde caddelerde kar temizleme çalışmaları yürütüyor bununla birlikte kapalı köy yollarını açmak için çalışıyor.

Kars’ta ise 2 gündür devam eden kar yağışı yüzünden ilçelerden akyaka’da 3, digor’da 4, sarıkamış’ta 8, susuz’da 5, kağızmanda ise 5 köy yolu ulaşıma kapalı bulunuyor.

Il özel idaresi ve karayolları ekipleri, kapalı yolların ulaşıma açılması için çalışma yürütüyor.

– cıbıltepe’de kar kalınlığı 80 santimetreye ulaştı

Gözde gezim merkezlerinden sarıkamış ilçe merkezinde kar kalınlığı 50, cıbıltepe kayak merkezi’ndeki 2. Etap pistlerde ise 80 santimetreye ulaştı.

Sarıkamış’ta esnaflık meydana getiren birleştirme demirci, aa muhabirine yaptığı açıklamada, sarıkamış için kar yağışının bolluk olduğunu dile getirdi. Demirci, “son iki günde türkiye’nin hiç bir yerine yağmayan kar buraya yağdı. Hem turizmcilere hem de dışarıdan şehrimize gelen misafirler için velinimet oldu. Kar, sarıkamış için turizm demek, gelir demek.” şeklinde mevzuştu.

– ardahan

özellikle yüksek kesimlerinde kar ve tipi etkili olan ardahan’da da 30 köy yolu ulaşıma kapandı.

şehirdeki yoğun kar yağışından dolayı il merkezinde belediye görevlileri, cadde ve sokaklarda kar temizliği yapıyor.

Kar yağışı ve tipi, kentin ardahan-artvin ve ardahan-posof karayollarında ulaşımı aksatıyor.

Karayolları 183. şube şefliğinden yapılan açıklamada, söz mevzusu yolları kullanacak şoförlerin mutlaka zincir bulundurmaları gerektiği vurgulandı.

öte taraftan, kentleri kaplayan beyaz örtü kartpostallık imajler oluşturdu.

– 2018’in ilk kar tatili

Ardahan’ın çıldır ilçesinde kar ve tipi dolaysıcaklıkyla taşımalı öğrenim ile köy okullarında tahsile 1 gün ara verildi. Tatili fırsat bilen çocuklar karın keyfinı çıkardı.

çıldır ilçesinde yağan aşırı kar, köy yollarının kapattı. Yolların kapanması beraberinde okulların dinlence edilmesine sebep oldu. Ardahan ilçe milli öğrenim müdürlüğü, hava muhalefeti nedeniyle taşımalı eğitim ile köy okullarında tahsile 1 gün ara verildiğini bildirdi.

Karın yağması ve okulların tatil edilmesiyle beraber duruma en fazla çocuklar sevindi. Kardan adam meydana getirmeye başlamış olan çocuklar sevinçli vakit geçiriyorlar. Yapmış oldukları kardan adamlara isimler bulan çocuklar karın ve tatilin keyfini çıkarıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM